poniedziałek 05.06.2023

Imieniny: Bonifacego Waltera

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia wtorek, 01 marzec 2022 09:51


NOMEN NOMINANDUM – Imię, które powinno być przywołane

14 Comments1 marca obchodzimy po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych. Przywołajmy więc żołnierzy V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Walczyli Oni o Polskę Wolną i Niezawisłą, w czasach gdy nasza Ojczyzna tonęła we krwi i łzach.


5 Brygada Wileńska Armii Krajowej w marszu. Od lewej: rtm. Zygmunt Szendzielarz - "Łupaszka", kapelan - ks. Aleksander Grabowski "Ignacy" (piąty z lewej), dowódca 1 kompanii 5 Brygady - ppor. Wiktor Wiacek "Rakoczy" (szósty z lewej), por. Grabowski "Pancerny"(dziewiąty z lewej) i ppor. Sergiusz Sprudin - fotoreporter z Komendy Okręgu Wileńskiego AK 5 Brygada Wileńska Armii Krajowej w marszu. Od lewej: rtm. Zygmunt Szendzielarz - "Łupaszka", kapelan - ks. Aleksander Grabowski "Ignacy" (piąty z lewej), dowódca 1 kompanii 5 Brygady - ppor. Wiktor Wiacek "Rakoczy" (szósty z lewej), por. Grabowski "Pancerny"(dziewiąty z lewej) i ppor. Sergiusz Sprudin - fotoreporter z Komendy Okręgu Wileńskiego AK

'


Sowieckie sługusy obdarły Polskę ze wszystkiego co piękne i wzniosłe, a oblekły w brud, kłamstwo i splugawili święte pamiątki. Żołnierze  Wileńscy  – dziewczęta i chłopcy wypędzeni ze swoich domów przez sowietów, podjęli nierówną walkę o godność i honor.  Przywołując słowa Maurycego Mochnackiego (Obywatel Polski – Wróg Moskwy. 1803 – 1834) można je obecnie przypisać Żołnierzom Wileńskim.

„Jedynym romansem ich młodego życia była walka o Wolną Polskę”.

Dowódcą Brygady był major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Zastępcą kapitan Lech L. Beynar ”Nowina”, późniejszy pisarz historyczny znany pod pseudonimem Paweł Jasienica.                                                               

Dowódcami szwadronów byli:

Porucznik Zygmunt Błażejewicz „Zygmunt”  - 1 Szwadron. Postrach wszelkiej maści zdrajców i wrogów Polski. Podporucznik Romuald Rajs „Bury” - 2 Szwadron

ppor. Leon Smoliński „Zeus” - 3 Szwadron

ppor. Marian Pluciński „Mścisław” - 4 Szwadron

por. Jan Mazur „ Piast” - kompania szturmowa.

ppor. Jan Zaleski „Zaja” dowódca drużyny podoficerskiej.

W 1945 r. kadrę V Brygady Wileńskiej stanowili:

major Zygmunt Szendzielarz „Lupaszka”

por. Marian Pluciński ”Mścisław” - znał biegle 4 języki obce.

ppor. Zdzisław Badocha. Jeden z najmłodszych i najdzielniejszych żołnierzy wyklętych. Sławna stała się  ”Majówka Żelaznego”, w ciągu 12 godzin dowodząc niewielkim patrolem, przy pomocy zarekwirowanych samochodów rozbił  7 posterunków milicji i dwie placówki Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, o tej akcji poinformowało radio BBC na cały świat.

ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”

wachmistrz  Jerzy Lejkowski „Szpagat”

Sanitariuszki - łączniczki, podporucznik czasów wojny Lidia Lwow „Lala”- skazana przez komunistycznych sędziów na dożywotnie wiezienie (Lidia Lwow pochodziła z arystokracji rosyjskiej była Księżną - miałem ten zaszczyt i honor być gościem w jej warszawskim mieszkaniu i przez kilkanaście lat korespondować z nią do czasu jej śmierci w 2021 r.).

8aaebc16a31607216b5ea7255d611811 xl

W jednej z rozmów opowiadała mi, że podczas odwiedzin rodziców w 1943 czy 1944 r. w Kobylniku nad jeziorem Narocz, w którym mieszkała też zaprzyjaźniona rodzina Mackiewiczów, Pani Lidia  nosiła na rękach córkę sąsiadów małą Marię Mackiewicz, późniejszą Marię Kaczyńską - żonę prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.   Pani Lidia Lwow - Eberle – z urodzenia była Rosjanką, z wyboru wielką polską patriotką.

Alicja Trojanowska - późniejsza żona Zygmunta Błażejewicza.

Wanda Czarnecka - późniejsza żona podporucznika Lucjana Minkiewicza  („Wiktor”),  dowódcy 6 Brygady Wileńskiej. Skazana przez komunistycznych sędziów na 12 lat wiezienia.

Danuta Siedzikówna ”Inka” - 17-letnia sanitariuszka skazana przez komunistycznych sędziów na karę śmierci – wyrok wykonano. Żołnierze Wileńscy bronili polską ludność cywilną przed Niemcami, sowietami, kolaborantami litewskimi, białoruskimi i agenturą komunistyczną. V i  VI Brygada Wileńska wykonała ponad 550 akcji zbrojnych przeciwko wrogom Ojczyzny.

Okres II wojny światowej to walki V Brygady na Wileńszczyźnie do operacji „Ostra Brama” (1944 r.),  w ramach akcji Burza, w której V Brygada nie brała udziału. Major „Łupaszka” nie chciał współpracować z Armią Czerwoną w wyzwalaniu Wilna. Znając sowietów wiedział, że taka wspólna akcja zakończy się dla Polaków tragicznie. I tak się stało, sowieci aresztowali żołnierzy Armii Krajowej, mordowali i wywozili na Sybir.

W latach 1945 -1946 Wileńscy Wyklęci walczyli na ziemi szczecińskiej, gdańskiej, białostockiej, olsztyńskiej, mazowieckiej i lubelskiej. Patrol sierżanta Józefa Bandzo („Jastrząb”), wykonał kilkusetkilometrowy rajd i zadał cios komunistom we Wrocławiu, Wałbrzychu i Kłodzku.

Żołnierze V Brygady Wileńskiej pochodzili z patriotycznych rodzin, połowa z nich posiadała wykształcenie średnie, reszta  podstawowe, co w tych czasach było ewenementem. Podczas 5 lat okupacji, Niemcy nie byli zainteresowani kształceniem Polaków, których uważali za "podludzi".

Żołnierze V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej ginęli w walce z wrogami ojczyzny, sowietami i rodzimymi komunistami. Umierali w ogromnych męczarniach w ubeckich kazamatach. Torturowani i mordowani nigdy nie wyrzekli się Boga i Ojczyzny.

Woytek Kopacz

zolnierze v wilenskiej brygady ak

Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”

tarzan zelazny sokol krzewina vi 1947

Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947)

 
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans