wtorek 29.09.2020

Imieniny: Michała Michaliny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

2,7 mln zł z rządowego funduszu dla powiatu średzkiego

2,7 mln zł z rządowego funduszu dla powiatu średzkiego

04.08. 2020

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla samorządów w wysokości od 0,5 do ponad 93 mln zł!  Łącznie samorządy otrzymają 6 mld złotych: 5 mld gminy i miasta na prawach powiatu i 1 mld powiaty ziemskie.

W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji można nazwać Tarczą dla samorządów. Powiat średzki z dotacją w wysokości 2 706 631 zł znalazł się na piątym miejscu w województwie. Kwotę tę będzie mógł przeznaczyć na wydatki majątkowe w latach 2020-2022 dotyczące inwestycji powyżej 400 tys.zł.

O wysokości środków dla poszczególnych samorządów zadecydował specjalnie skonstruowany wskaźnik.  – Algorytm podziału środków z Funduszu Inwestycji Samorządowych koncentruje się przede wszystkim na udziale planowanych wydatków majątkowych w budżecie na 2020 rok. My w tej kwestii, w tym roku jesteśmy liderem w województwie, gdyż przy dochodach w tegorocznym  budżecie na poziomie 59,4 mln zł zaplanowaliśmy wydatki majątkowe na blisko 14 mln zł, co stanowi niemal 23,5% naszego budżetu. Tak więc, wysoka dotacja obrazuje nasze proinwestycyjne podejście, a jednocześnie przestrzeganie dyscypliny finansowej. To forma docenienia naszej ciężkiej pracy –  ocenia wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.

Wpływ na wysokość  powiatowego wskaźnika miała realizacja powiatowych inwestycji takich jak: budowa Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej oraz odzyskanie budynku po byłym szpitalu. W ten sposób nasz samorząd  wyprzedził takie powiaty jak: legnicki, świdnicki, polkowicki, wałbrzyski oraz wołowski i strzeliński. – To bardzo dobra wiadomość dla nas, włodarzy, ale też wszystkich mieszkańców powiatu –  dodaje wicestarosta.

Analizując listę dotacji dla dolnośląskich samorządów, pozytywne jest to, że cztery gminy z  naszego powiatu znalazły się w pierwszej 60 (na 169 gmin). Jednak 40. miejsce Gminy Środa Śląska nie powinno być powodem do zadowolenia. Gmina Środa Śląska, dysponująca budżetem na 2020 rok  w wysokości 118.265.765 zł zaplanowała wydatki majątkowe w kwocie 14.105.327 zł, co stanowi zaledwie 11,93% budżetu. To bardzo słaby wskaźnik i przez niego Środa Śląska znalazła się za takimi gminami jak Wińsko, Wołów, Brzeg Dolny, Strzelin, Strzegom, Miękinia. Dla porównania gmina Miękinia z budżetem porównywalnym do średzkiego, przeznaczyła na inwestycje w tym roku 23.757.682 tj. 20,83% swojego budżetu. Z kolei Malczyce, przy budżecie na poziomie 32 mln zł, zaplanowały na wydatki majątkowe aż 10 mln zł.

Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych?Na pewno szpital, powiatowe placówki oświatowe oraz infrastrukturę drogową. Jednak szczegóły zostaną omówione na komisji wspólnej rady powiatu, która odbędzie się 6 sierpnia – podsumowuje wicestarosta Burdzy.

(rfp)

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Wyrazy współczucia dla najbliższych... Czy małżonkowie zmarli w tym samym czasie?
3 listopada 789 rocznica Twojej tragicznej śmierci. Ale ludzie bez wyobraźni nie uczczą Ciebie w t...
"Straż Miejska nie bierze udziału w pościgach, lecz patroluje teren w celu zapewnienia bezpieczeństw...
Moje wyrazy wspolczucia jest mi niezmirnie przykro.Pani Wladzia byla wyjatkowo dobrym i cieplym czlo...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.