piątek 15.01.2021

Imieniny: Pawla Arnolda Izydora

2,7 mln zł z rządowego funduszu dla powiatu średzkiego

2,7 mln zł z rządowego funduszu dla powiatu średzkiego

Wt, 04.08.2020 17:21

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla samorządów w wysokości od 0,5 do ponad 93 mln zł!  Łącznie samorządy otrzymają 6 mld złotych: 5 mld gminy i miasta na prawach powiatu i 1 mld powiaty ziemskie.W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji można nazwać Tarczą dla samorządów. Powiat średzki z dotacją w wysokości 2 706 631 zł znalazł się na piątym miejscu w województwie. Kwotę tę będzie mógł przeznaczyć na wydatki majątkowe w latach 2020-2022 dotyczące inwestycji powyżej 400 tys.zł.

O wysokości środków dla poszczególnych samorządów zadecydował specjalnie skonstruowany wskaźnik.  – Algorytm podziału środków z Funduszu Inwestycji Samorządowych koncentruje się przede wszystkim na udziale planowanych wydatków majątkowych w budżecie na 2020 rok. My w tej kwestii, w tym roku jesteśmy liderem w województwie, gdyż przy dochodach w tegorocznym  budżecie na poziomie 59,4 mln zł zaplanowaliśmy wydatki majątkowe na blisko 14 mln zł, co stanowi niemal 23,5% naszego budżetu. Tak więc, wysoka dotacja obrazuje nasze proinwestycyjne podejście, a jednocześnie przestrzeganie dyscypliny finansowej. To forma docenienia naszej ciężkiej pracy –  ocenia wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.

Wpływ na wysokość  powiatowego wskaźnika miała realizacja powiatowych inwestycji takich jak: budowa Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej oraz odzyskanie budynku po byłym szpitalu. W ten sposób nasz samorząd  wyprzedził takie powiaty jak: legnicki, świdnicki, polkowicki, wałbrzyski oraz wołowski i strzeliński. – To bardzo dobra wiadomość dla nas, włodarzy, ale też wszystkich mieszkańców powiatu –  dodaje wicestarosta.

Analizując listę dotacji dla dolnośląskich samorządów, pozytywne jest to, że cztery gminy z  naszego powiatu znalazły się w pierwszej 60 (na 169 gmin). Jednak 40. miejsce Gminy Środa Śląska nie powinno być powodem do zadowolenia. Gmina Środa Śląska, dysponująca budżetem na 2020 rok  w wysokości 118.265.765 zł zaplanowała wydatki majątkowe w kwocie 14.105.327 zł, co stanowi zaledwie 11,93% budżetu. To bardzo słaby wskaźnik i przez niego Środa Śląska znalazła się za takimi gminami jak Wińsko, Wołów, Brzeg Dolny, Strzelin, Strzegom, Miękinia. Dla porównania gmina Miękinia z budżetem porównywalnym do średzkiego, przeznaczyła na inwestycje w tym roku 23.757.682 tj. 20,83% swojego budżetu. Z kolei Malczyce, przy budżecie na poziomie 32 mln zł, zaplanowały na wydatki majątkowe aż 10 mln zł.

Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych?Na pewno szpital, powiatowe placówki oświatowe oraz infrastrukturę drogową. Jednak szczegóły zostaną omówione na komisji wspólnej rady powiatu, która odbędzie się 6 sierpnia – podsumowuje wicestarosta Burdzy.

(rfp)
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Piotrek powiedział(a) Więcej
  Żeby nie było tak  jak w WUM Warszawa najpierw po układach i znajomosciachpedały,celebryci,ubecy itp i... 4 godziny temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :silly: 4 godziny temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :cheer: 4 godziny temu.
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Ojciec powinni najpierw pociągnąć do odpowiedzialności winnych zorganizowania całego tego cyrku z pseudo... 5 godzin temu.
 • Fikus powiedział(a) Więcej
  Tak to wyglada, że włodarzom miasta i powiatu wszystko jedno , czy jest tu schludnie czy byle jak.... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM