czwartek 01.10.2020

Imieniny: Danuty Remigiusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

25-lecie Stowarzyszenia „OSTOJA”

25-lecie Stowarzyszenia „OSTOJA”

02.10. 2018

Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym dla Stowarzyszenia „OSTOJA” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Mija właśnie 25 lat odkąd Ostoja formalnie prowadzi swoje działania. Wcześniej przez pięć lat grupa rodziców, których zaangażowanie doprowadziło do sformalizowania organizacji, działała w ramach Towarzystwa Walki z Kalectwem, wspierając się, wymieniając doświadczeniem i organizowaniem turnusów rehabilitacyjnych. Stowarzyszenie „OSTOJA” jest organizacją powstałą z inicjatywy i naturalnej potrzeby grupy rodziców osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przez lata ewoluowania z małej, lokalnej grupy pomocowej stała się dużą organizacją pozarządową wspierającą w sposób ciągły ponad 700 osób z niepełnosprawnością, zarówno tych najmłodszych, jak i tych już dorosłych.

Po 25 latach działalności, wsparcie odbywa się w 7 placówkach we Wrocławiu i w Środzie Śląskiej, a jest możliwe dzięki zespołowi ponad 200 osobowej specjalistycznej kadrze. Stowarzyszenie prowadzi: Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Pomocy Rodzinie, dwa Ośrodki Rehabilitacyjno Edukacyjne, Środowiskowy Dom Samopomocy, dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej i Centrum Terapeutyczno Rehabilitacyjne. W dziennych placówkach w zależności od przeznaczenia i potrzeb odbywają się działania diagnostyczne, edukacyjne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, usamodzielniające, aktywizujące. Założeniem i myślą przewodnią, która towarzyszy od lat działaniom Stowarzyszenia jest zasada maksymalnego usamodzielnienia, podmiotowości i autonomii osób z ograniczeniami.

Zindywidualizowane podejście do podopiecznych pozwala na efektywne działania w wymienionych sferach. „OSTOJA” poza swoimi regularnymi działaniami w placówkach od lat realizuje z powodzeniem dodatkowe projekty. Przykładem jest Festiwal KREACJA, który odbywa się latem w okolicach wrocławskiego Rynku i stanowi okazję do odwrócenia ról: to podopieczni Stowarzyszenia „uczą” gości Festiwalu (przechodniów, turystów, mieszkańców Wrocławia) jak wykonać dzieło artystyczne. Podobne działania prowadzone są corocznie  podczas Slot Art Festiwal w Lubiążu.

Od kilkunastu lat Stowarzyszenie organizuje TURGOL – Turniej Piłki Nożnej dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Turniej jest świetną okazją do spotkania się na boisku przedstawicieli placówek dla dorosłych osób z niepełnosprawnością z Dolnego Śląska i doświadczenia sportowych emocji. „OSTOJA” ma w swoich doświadczeniach także prowadzenie mieszkań treningowych, których celem jest usamodzielnianie dorosłych osób z niepełnosprawnością. Prowadzi samodzielnie i we współpracy z profesjonalnymi aktorami projekty teatralne, cieszące się dużą popularnością, prowadzi działania związane ze wspomaganym zatrudnianiem, które polega na wsparciu podopiecznych w przygotowaniu do podjęcia pracy, zatrudnieniu i utrzymaniu pracy z aktywnym udziałem trenera pracy na otwartym rynku pracy.

Ponadto prowadzi takie działania jak: wyjazdy (w tym rejsy) usamodzielniające, wymiana doświadczeń i wizyty studyjne w Polsce i w Europie, szkolenia specjalistyczne, projekty uświadamiające mieszkańcom i przedstawicielom samorządów lokalnych prawa i obowiązki jakie mają wobec siebie obie grupy oraz jak efektywnie wdrażać zapisy Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Wszelkie działania Stowarzyszenie stara się kierować na zewnątrz aby włączać swoich podopiecznych w rytm życia miasta a miasto (mieszkańców) edukować nie poprzez pogadanki czy wykłady a żywy kontakt ze swoimi podopiecznymi. Wszystkich zainteresowanych działaniami „OSTOI”, zapraszamy na stronę Stowarzyszenia, gdzie każdy znajdzie szczegółowe  informacje na temat placówek oraz bieżących projektów i działań Stowarzyszenia.   

Więcej na www.ostoja.org.pl

Bieżące informacje na naszym facebooku: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Ostoja/

 

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Postawić fotoradary na obwodnicy od strony Legnicy i od Wrocławia to może w końcu wyjechać normaln...
Nareszcie. Długo to trwało , ale lepiej póżniej niż nigdy. Takie podwórka powinny wyglądać jak ogród...
Niestety skatepark na Kajakach nie napawa optymizmem. Znowu będzie demolka bez końca?
masz serwis yt są niezależne telewizje np.w realu proszę włączyć posłuchać a wirus z automatu znikni...

Lokalne ogłoszenia drobne

01.10.2020 06:17 wrote:

W poniedziałek 28.09.2020 zaginął 7 letni kocurek Lolek. Cały czarny z dużymi zielonymi oczami, szczupłej budowy. Mieszka na ulicy Słoneczn…

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.