wtorek 28.01.2020

Imieniny: Walerego Karola

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

25-lecie Stowarzyszenia „OSTOJA”

25-lecie Stowarzyszenia „OSTOJA”

02.10. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym dla Stowarzyszenia „OSTOJA” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Mija właśnie 25 lat odkąd Ostoja formalnie prowadzi swoje działania. Wcześniej przez pięć lat grupa rodziców, których zaangażowanie doprowadziło do sformalizowania organizacji, działała w ramach Towarzystwa Walki z Kalectwem, wspierając się, wymieniając doświadczeniem i organizowaniem turnusów rehabilitacyjnych. Stowarzyszenie „OSTOJA” jest organizacją powstałą z inicjatywy i naturalnej potrzeby grupy rodziców osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przez lata ewoluowania z małej, lokalnej grupy pomocowej stała się dużą organizacją pozarządową wspierającą w sposób ciągły ponad 700 osób z niepełnosprawnością, zarówno tych najmłodszych, jak i tych już dorosłych.

Po 25 latach działalności, wsparcie odbywa się w 7 placówkach we Wrocławiu i w Środzie Śląskiej, a jest możliwe dzięki zespołowi ponad 200 osobowej specjalistycznej kadrze. Stowarzyszenie prowadzi: Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Pomocy Rodzinie, dwa Ośrodki Rehabilitacyjno Edukacyjne, Środowiskowy Dom Samopomocy, dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej i Centrum Terapeutyczno Rehabilitacyjne. W dziennych placówkach w zależności od przeznaczenia i potrzeb odbywają się działania diagnostyczne, edukacyjne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, usamodzielniające, aktywizujące. Założeniem i myślą przewodnią, która towarzyszy od lat działaniom Stowarzyszenia jest zasada maksymalnego usamodzielnienia, podmiotowości i autonomii osób z ograniczeniami.

Zindywidualizowane podejście do podopiecznych pozwala na efektywne działania w wymienionych sferach. „OSTOJA” poza swoimi regularnymi działaniami w placówkach od lat realizuje z powodzeniem dodatkowe projekty. Przykładem jest Festiwal KREACJA, który odbywa się latem w okolicach wrocławskiego Rynku i stanowi okazję do odwrócenia ról: to podopieczni Stowarzyszenia „uczą” gości Festiwalu (przechodniów, turystów, mieszkańców Wrocławia) jak wykonać dzieło artystyczne. Podobne działania prowadzone są corocznie  podczas Slot Art Festiwal w Lubiążu.

Od kilkunastu lat Stowarzyszenie organizuje TURGOL – Turniej Piłki Nożnej dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Turniej jest świetną okazją do spotkania się na boisku przedstawicieli placówek dla dorosłych osób z niepełnosprawnością z Dolnego Śląska i doświadczenia sportowych emocji. „OSTOJA” ma w swoich doświadczeniach także prowadzenie mieszkań treningowych, których celem jest usamodzielnianie dorosłych osób z niepełnosprawnością. Prowadzi samodzielnie i we współpracy z profesjonalnymi aktorami projekty teatralne, cieszące się dużą popularnością, prowadzi działania związane ze wspomaganym zatrudnianiem, które polega na wsparciu podopiecznych w przygotowaniu do podjęcia pracy, zatrudnieniu i utrzymaniu pracy z aktywnym udziałem trenera pracy na otwartym rynku pracy.

Ponadto prowadzi takie działania jak: wyjazdy (w tym rejsy) usamodzielniające, wymiana doświadczeń i wizyty studyjne w Polsce i w Europie, szkolenia specjalistyczne, projekty uświadamiające mieszkańcom i przedstawicielom samorządów lokalnych prawa i obowiązki jakie mają wobec siebie obie grupy oraz jak efektywnie wdrażać zapisy Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Wszelkie działania Stowarzyszenie stara się kierować na zewnątrz aby włączać swoich podopiecznych w rytm życia miasta a miasto (mieszkańców) edukować nie poprzez pogadanki czy wykłady a żywy kontakt ze swoimi podopiecznymi. Wszystkich zainteresowanych działaniami „OSTOI”, zapraszamy na stronę Stowarzyszenia, gdzie każdy znajdzie szczegółowe  informacje na temat placówek oraz bieżących projektów i działań Stowarzyszenia.   

Więcej na www.ostoja.org.pl

Bieżące informacje na naszym facebooku: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Ostoja/

 

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację