sobota 30.05.2020

Imieniny: Karola Ferdynanda

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Będę robił wszystko, żeby szpital ponownie funkcjonował!

Będę robił wszystko, żeby szpital ponownie funkcjonował!

28.06. 2019

1 lipca 2017 r., wraz zamknięciem ostatniego oddziału, średzki szpital przestał funkcjonować. Od tego czasu w powiecie temat ten budzi wiele kontrowersji. Odzyskać stary? Wybudować nowy? Na brak Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w powiecie liczącym ponad 50 tysięcy mieszkańców nie godzi się m.in. pan Stanisław Góra. Liczy, że jego inicjatywa przyniesie zamierzony efekt.

W ostatnim czasie na wizję lokalną do byłego szpitala udali się radni powiatowi oraz starosta średzki. Urzędnicy zajrzeli w każdy kąt. Po obejrzeniu budynku stwierdzili, że jest w lepszym stanie niż by się mogło wydawać, a w najbliższym czasie planują wziąć udział w przetargu.

Przypomnijmy. 18 marca br. syndyk PCZ. S.A. ogłosił przetarg określając cenę wywoławczą na 8,6 mln zł netto (ponad 10,5 mln brutto) i wyznaczając termin składania ofert na 13 maja, jednak żadna nie wpłynęła. Starostwo nadal jest zainteresowanie nabyciem nieruchomości, jednak liczy na obniżenie powyższej kwoty o 30 procent minus podatek VAT.

- Powtarzam to wszystkim i każdemu, kogo spotkam. Zacznijmy od budynku, kiedy ten będzie, będziemy zastanawiać się co dalej. Nie ma możliwości podpisania umowy z NFZ, kiedy nie mamy murów szpitala - twierdzi Stanisław Góra.

Budowa nowego czy raczej wykupienie obecnego?

- Moim zdaniem zróbmy tak, aby było taniej. Niech odpowiedni ludzie, zajmą się sprawdzeniem korzystniejszej formy i wybiorą tą właściwą  – dodaje mężczyzna.

To jest poważny problem!

– Na co dzień jestem taksówkarzem. Ilekroć dzwoni do mnie zaniepokojony klient, który prosimy o przybycie taksówki i zawiezienie do szpitala, pojawia się problem. Często bez sensu krążymy od szpitala do szpitala, a jak tłumaczą klienci, kiedy trafią w końcu do „właściwego”, w kolejkach spędzają kilka godzin. Kiedy w Środzie Śląskiej istniał szpital była szansa, aby otrzymać szybką pomoc. Teraz jest to niemożliwe - wyjaśnia pan Stanisław. - To właśnie częste i niekończące się narzekania ludzi skłoniły mnie do inicjatywy, która przedstawi skalę problemu i myślę, że pomoże w powstaniu średzkiego szpitala.

Ponad tysiąc podpisów

- W marcu br. postanowiłem wziąć się do pracy i zrobić coś, aby szpital powstał. Obecnie zeszyt, w którym każda osoba popierająca inicjatywę reaktywacji szpitala może się podpisać jest dostępny u Pani Ewy na postoju taksówek w Środzie Śląskiej (Ewa Taxi). Na obecną chwilę znajduje się tam ponad 1.700 podpisów, a wśród nich znajdziemy sporo samorządowców. Wiele z tych osób jest tak zdesperowanych, że deklarują, iż są w stanie przekazywać comiesięcznie niewielkie kwoty na konto, z którego pieniądze będą przeznaczone na szpital. To też jest jakiś pomysł... - podkreśla nasz rozmówca.

Najważniejszy Szpitalny Oddział Ratunkowy

- Najważniejsze na obecną chwilę jest powstanie SOR-u, który zapewni profesjonalną pierwszą pomoc. Według mnie powinniśmy zacząć od kilku podstawowych oddziałów, które byłyby w stanie zapewnić pierwszą pomoc, a o dalszym leczeniu decydowałby stan zdrowia. W przypadku, gdy pacjent wymagałby specjalnej opieki, kierowany by był do specjalistycznego szpitala w okolicy. Pozwoliłoby to uniknąć niepotrzebnego zamieszania, a także otrzymać szybką pomoc - tłumaczy pan Góra. - Najczęściej moimi klientami są przerażeni rodzice, którzy próbują w szybki i bezpieczny sposób pomóc swoim pociechom. To okropne, kiedy chore dziecko jeździ w taksówce, zamiast otrzymać szybką i należytą pomoc - ubolewa mężczyzna.  

Wypadek

Jakiś czas temu jedna z mieszkanek naszego powiatu uległa wypadkowi. 12-letnią Karolinę z bólem ręki mama zawiozła na najbliższy SOR. Uważała, że z Lipnicy najszybciej będzie dojechać do Legnicy. Mama wybrała ten szpital licząc na brak korków i prostą drogę. Niestety, jak się później okazało, niesłusznie. Dziewczynce wykonano RTG, a technik pracowni potwierdziła informację, że prawdopodobnie ręka jest złamana, ale dokładny opis przygotuje lekarz.

- I tu ku naszemu zdziwieniu chirurg stwierdził na piśmie, że zdjęcie nie wykazało złamania i odesłano nas do domu. Po kilku dniach ręka stale puchła, zawiozłam dziecko na RTG w inne miejsce, gdzie lekarz potwierdził złamanie. I wtedy ponownie wyczekałyśmy się w kolejce na SOR, a w nocy Karolina opuściła szpital z gipsem na ręce – opisuje wydarzenie Pani Agnieszka.

To nie pierwszy raz

- Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu, kiedy to moja córka również ze złamaniem została odesłana z przysłowiowym kwitkiem. Już wtedy wystosowałam pisemną skargę i zrobię to ponownie,  do skutku, aż sytuacja się poprawi - podkreśla mama Karoliny. - Rozumiem brak lekarzy oraz przemęczenie, ale w przypadku kiedy dr nie był pewny swojej diagnozy, mógł poprosić o konsultację ortopedę - dodaje.  

Pani Agnieszka zadzwoniła do szpitalnego rzecznika praw pacjenta, który przeprosił ją za zaistniałą sytuację oraz wskazał skierowanie oficjalnej pisemnej skargi do zarządu szpitala.

Przykłady te, jedne z wielu, dają nam jasny obraz skali problemu.

Pan Stanisław liczy na inwestorów

W związku z dużą ilością fabryk na terenie powiatu, inicjator zbierania podpisów zwraca się także o wsparcie do przedsiębiorców. Jak podkreśla, nie zależy mu na partycypacji finansowej, prosi jedynie o podpisy poparcia, które uświadomią samorządowcom, również ościennych gmin, jak ważną sprawą jest przywrócenie działalności szpitala i to w jak najszybszym czasie.

Pan Stanisław Góra twierdzi, że stale utrzymuje kontakt z zarządem powiatu, który w najbliższym czasie przekaże mu więcej informacji, co do działań na rzecz reaktywacji szpitala.

(kb) / fot. ak

20190523 093510

 

 
Komentarzy (11)

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobre sobie - będę robił wszystko ... Tyle że wszystko co możesz zrobić szanowny Panie Kolego Taksówkarzu, to sobie barana strzelić w kierownicę. Ewentualnie w bramę posesji .
To że zbierze nawet 40 tys głosów i podpisów - kompletnie niczego nie zmieni. Jest Lato, przyjdzie Zima, był Szpital i go Ni Ma. O !

This comment was minimized by the moderator on the site

A dlaczego nic nie zmieni ?,że układ średzki jest nie do ruszenia ?

This comment was minimized by the moderator on the site

Szpitale po kolei zamykają a w Środzie otworzą bo się 1700 osób podpisało? Nonsens. Ten budynek nie spełnia już wymogów jakie są stawiane budynków szpitalnym. Ludzie przestańcie być naiwni. W Polsce służba zdrowia leży. Zdjęcie sobie sprawę jakie są wymagania dla SOR? Ten budynek nigdy już nie spełni wymagań.

This comment was minimized by the moderator on the site

tak tak tylko kto będzie w tym szpitalu pracował jak w dużych placówkach brakuje lekarzy i pielęgniarek bajki dla naiwnych

This comment was minimized by the moderator on the site

Tu akurat to względne jest. Np pielegniarki czy położne ze Środy - praca na miejscu.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak to kto?
Adam R. - ordynator
Dżaromir Stawirej - doktor
Maria Zachary - siostra oddziałów, a wszystkie pozostałe stanowiska obejmie Pan Marcin Nowakowski. Ta dam!

This comment was minimized by the moderator on the site

Dron z kamerką latający po korytarzach i mamy średzkie "daleko od noszy":)
Oczywiście będzie transmisja na żywo

This comment was minimized by the moderator on the site

mam do Pana dwa konkretne pytania:
-skąd zamierza Pan wytrzasnąć lekarzy i pielęgniarki?
-czy nie lepiej byłoby rozwinąć stację pogotowia o dodatkowe nawet dwa wozy i transportować ludzi do wrocławia?
-czy jest ma Pan jakieś twarde dowody że NFZ podpisze umowę z instytucją w budynku rodem z dziewiętnastego wieku?

a teraz trochę wyobraźni: ile by kosztowało zapewnienie codziennie, 2 może 3 kursów ze środy do wrocławia pod szpital?...

mam do Pana dwa konkretne pytania:
-skąd zamierza Pan wytrzasnąć lekarzy i pielęgniarki?
-czy nie lepiej byłoby rozwinąć stację pogotowia o dodatkowe nawet dwa wozy i transportować ludzi do wrocławia?
-czy jest ma Pan jakieś twarde dowody że NFZ podpisze umowę z instytucją w budynku rodem z dziewiętnastego wieku?

a teraz trochę wyobraźni: ile by kosztowało zapewnienie codziennie, 2 może 3 kursów ze środy do wrocławia pod szpital? przystosowanym ambulansem transportowym? nawet a'vista-na telefon? (chyba ułamek tego co będzie kosztował szpital)
nie ma cienia realnej szansy na stworzenie szpitala, to mrzonki i populizm poitykierów lokalnych. stara taktyka polityczna-wywołać kryzys a potem go naprawić i wjechać na białym koniu........

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Wielki szacunek dla Pana za zaangażowanie i konsekwencję w działaniu!!!!
Proszę napisać gdzie można poprzeć tę szlachetną inicjatywę.

This comment was minimized by the moderator on the site

Nie ma to jak sprzedac szpital za bezcen i odkupic za 10 baniek.... w glowie sie nie mieści ze ktos mial taki idiotyczny pomysł?! W latach 80 tych dwa szpitale, XXI wiek- zero. Brawo

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak to kto? Prawnik majacy poparcie 1000 sredzian akto? Wszyscy go znajo i lubio. To jak seba bylo z tym dilem?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Obywatel Radoslaw posiada usprawnienia do poruszenia sie pojazdami w ruchu lądowym Wiekow...
Wstyd i hańba to burmistrz, który nie wie czy trawę w parku kosić.
hej ciekawy, twój wpis nadaje się jako fake news do organów ścigania za pomówienie, hanba i wstyd...
Burmistrz Ruciński ma chyba zdolność reaktywacji, gratuluję sukcesu gminie, radnych i burmistrzowi...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…