czwartek 12.12.2019

Imieniny: Dagmary Aleksandry

 
Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

27.12. 2018

Szeroki zakres działalności rolniczej sprawia, iż ciężko jest porównać zawód rolnika do jakiejkolwiek innej pracy.

W każdym zawodzie występuje szereg niebezpieczeństw wynikających z wykonywanych czynności, jednakże zawód rolnika jest szczególnie narażony na dużą ilość zagrożeń, m.in. chemicznych, biologicznych czy też atmosferycznych.

Okres jesienno-zimowy również niesie za sobą zagrażające zdrowiu i życiu zadania, którym rolnik musi sprostać. Jednym z nich jest obsługa maszyn i urządzeń, np. do obróbki drewna, a także ich naprawa, konserwacja i regulacja.

Wiele obrażeń powstaje wskutek prac wykonywanych przy pomocy pił tarczowych, łańcuchowych czy też szlifierek kątowych. Przestrzeganie kilku prostych zasad może zminimalizować ryzyko wypadku:

  • piła tarczowa oraz szlifierka kątowa nie może mieć uszkodzonej oraz nadmiernie zużytej tarczy i konieczne jest ich wyposażenie w odpowiednią osłonę
  • tarcza piły powinna być osłonięta nad i pod stołem
  • pilarka do cięcia wzdłużnego powinna być wyposażona w klin rozszczepiający, zaś do cięcia poprzecznego – w mechanizm odprowadzający materiał, np. ruchomy stół


Również odprysk obrabianego materiału stanowi zagrożenie, warto więc przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w kask oraz maskę na twarz. Przy okazji stroju roboczego należy również zaznaczyć, że ubranie, które mamy na sobie w momencie wykonywania pracy z pilarkami musi być przylegające, a obuwie robocze wyposażone w zabezpieczająca przed poślizgnięciem powierzchnię. Rękawice robocze chronią przed wieloma rodzajami urazów, ale pomimo to nie zaleca się ich używania podczas pracy z pilarkami tarczowymi, heblarkami czy szlifierkami, ponieważ istnieje ryzyko ich pochwycenia przez wirujące części urządzenia.

Naprawa, konserwacja i regulacja maszyn również wymaga szczególnej ostrożności i skupienia uwagi na wykonywanej pracy. Każdorazowo należy upewnić się, czy silnik oraz napęd nie są włączone a elementy robocze zostały zatrzymane.

Maszyny i narzędzia zawieszane na ciągniku przed naprawą należy opuścić na ziemię. Ostrożność przyda się również przy naprawie kół z pierścieniami sprężystymi. Zdjęcie lub założenie pierścienia oraz napompowanie koła wymaga umieszczenia go w osłonie z mocnych prętów lub płaskowników.

Praca z maszynami w zawodzie rolnika nie wiąże się tylko z wykonywaniem prac polowych. W dobie dzisiejszej modernizacji gospodarstw rolnych udział oraz rola maszyn wciąż wzrasta. Warto mieć na uwadze, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowa obsługa i użytkowanie maszyn rolniczych oraz dbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo najbliższych.

PT KRUS w Środzie Śląskiej / fot. hobbydom.pl

Materiały źródłowe:

- materiały własne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

  • broszura Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego
  • broszura Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację