sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany Hipolita

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym
"Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz", to hasło kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, której celem jest wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych.

Fot. KRUS Fot. KRUS


Oczywistym jest, że każdemu rolnikowi pracę w gospodarstwie rolnym ułatwiają maszyny i urządzenia rolnicze. Mimo, iż większość osób pracujących w polu posiada świadomość, jak wykorzystywać dane urządzenia, to nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń wypadkowych związanych z nimi oraz jak tym zagrożeniom zapobiegać.

Mechanizacja prac pozwala zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć jej koszty, jednak niewłaściwie użytkowane lub źle przygotowane do pracy maszyny, powodują zagrożenie dla zdrowia i życia rolników. Duża liczba ruchomych elementów roboczych, często nieosłoniętych w połączeniu z brakiem wiedzy i umiejętności obsługującego, zwykle prowadzi do wypadków.

Aby ich uniknąć, należy:

* nie przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny

* samemu agregować maszyny i przyczepy

* nie dopuszczać, by podczas jakichkolwiek prac między ciągnikiem a doczepianą

maszyną/przyczepą przebywały inne osoby

* przed uruchomieniem maszyny sprawdzić, do jakiego stopnia ogranicza ona pole widzenia,

może się okazać, że maszyna nie przesłania dorosłego, ale dziecko, już tak

* nie dopuszczać do długotrwałej pracy ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach

o słabej wentylacji, ze względu na możliwość zatrucia spalinami

* nie uruchamiać maszyny bez zapowiedzi

* w przypadku pozostawienia maszyny na pochyłości, trzeba mieć pewność, że nie zjedzie ona

samoczynnie - należy położyć pod koła podstawki (kliny), a jeśli maszyna ma hamulec

postojowy – trzeba go zaciągnąć

* pamiętajmy o kontroli nie tylko pracy maszyny, ale i jej otoczenia

* używaj maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem

* nie używaj ciągników nieprzystosowanych konstrukcyjnie do danej pracy

* nie przewoź ludzi w skrzyni rozsiewacza nawozów mineralnych, w skrzyni rozrzutnika obornika, na przyczepach i innych środkach transportowych lub maszynach do tego nieprzystosowanych

* nie zezwalaj nikomu na jazdę na ładunku, błotnikach, zaczepach, burtach; na wsiadanie i wysiadanie w czasie jazdy; na przebywanie na ciągniku i maszynach

* nie uruchamiaj ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach drewnianych i w magazynach materiałów łatwopalnych, z uwagi na zagrożenie pożarowe

* nie wykorzystuj kombajnów i ciągników kołowych bez kabiny lub ramy ochronnej do pracy na znacznych pochyłościach (o kącie nachylenia większym niż 12°, a dla kombajnów na pochyłościach większych niż 10°).

PRACA Z PILARKĄ TARCZOWĄ

Bardzo dużo ciężkich wypadków na wsi wydarza się podczas pracy z pilarkami tarczowymi (krajzegami, cyrkularkami), dlatego poświęcamy im specjalną uwagę.

Pilarka, aby była bezpieczna, nie może mieć uszkodzonej lub nadmiernie zużytej tarczy. Musi być wyposażona w odpowiednie osłony i podajniki.

Przypominamy:

 • osłonięta musi być tarcza piły (nad i pod stołem!)
 • pilarka do cięcia wzdłużnego powinna być wyposażona w klin rozszczepiający
 • pilarka do cięcia poprzecznego – w mechanizm doprowadzający materiał: sanki, ruchomy stół lub kozioł wahadłowy. Podajniki powinny mieć uchwyty przytrzymujące materiał, powinny być też zabezpieczone przed wypadnięciem z prowadnic.
 • nie używaj pilarek domowej konstrukcji! Nie demontuj osłon, przyzwyczajaj się do korzystania z podajników!
 • jeśli już musisz korzystać z pilarki domowej konstrukcji, wyposaż ją w klin rozdzielczy, osłony i urządzenie podające materiał do poprzecznego cięcia drewna.

PRZENOŚNA PILARKA ŁAŃCUCHOWA

Są to urządzenia coraz częściej stosowane w gospodarstwach rolnych. Niewłaściwe ich użytkowanie i nieumiejętne posługiwanie się może doprowadzić do wielu groźnych wypadków. Najniebezpieczniejszym elementem pilarki jest ruchoma piła łańcuchowa, która przy okrzesywaniu i przecinaniu drzew może powodować powstawanie urazów kończyn dolnych.

Pamiętaj!

 • stosuj podczas pracy pilarką odpowiednie techniki i sprzęt ochronny
 • przed rozpoczęciem pracy pilarką, sprawdź czy funkcjonują zabezpieczenia tj;
 1. osłona prawej ręki
 2. osłona lewej ręki
 3. hamulec łańcucha tnącego
 4. blokada dźwigni gazu
 5. amortyzatory
 6. wyłącznik zapłonu
 • zanim przystąpisz do ścinki drzew, upewnij się, czy w promieniu co najmniej dwóch długości drzewa (do obalenia) nie ma innych ludzi
 • unikaj pracy w pojedynkę
 • noś odzież ochronną w jaskrawych kolorach, aby być widocznym
 • zanim przystąpisz do ścięcia i obalenia drzewa, weź pod uwagę następujące czynniki: pochylenie drzewa, jego ukształtowanie i ewentualne zmurszenie, kierunek wiatru, bliskość dróg, zabudowań, przewodów elektrycznych itp

Pamiętajmy, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, róbmy przerwy na odpoczynek - zmęczenie, podobnie jak choroba, znacznie obniża sprawność, co może prowadzić do niekorzystnych dla naszego zdrowia sytuacji. Nie zapominajmy, aby zawsze w pobliżu mieć dostęp do apteczki pierwszej pomocy oraz gaśnicy.

DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NIE TYLKO SWOJE, ALE I INNYCH!

PT KRUS ŚRODA ŚLĄSKA

źródło: materiały własne KRUS

 • hahah powiedział(a) Więcej
  oni na serio w telewizjii propagandowej puszczają w TVPIS wiadomościach takie newsy? 4 godziny temu.
 • hehehe powiedział(a) Więcej
  Czyli Adaś nadal topi środki finansowe Gminy... Utopił już osiedle socjalne na Wiejskiej... Za chwile utopi fundusz Covidowy którego nie zdąży... 4 godziny temu.
 • Zainteresowany powiedział(a) Więcej
  Ale pierdy pola gadasz zrzut ścieków z czajki-twoje TVP jedną zdechłą rybę pokazywało przez dwa tygodnie dziesięć razy dziennie. Jakoś nie... 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…