piątek 05.06.2020

Imieniny: Bonifacego Waltera

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

23.03. 2018

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które, choć niewielkie, są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Borelioza jest najczęstszą chorobą zawodową rolników.
Kleszcze większości z nas kojarzą się z lasami, ale spotkamy je niemal wszędzie: na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach a nawet na trawnikach w miastach i we wsiach. Kleszcze są stawonogami zaliczanymi do pajęczaków. Kleszcz pospolity, który przenosi choroby groźne dla zdrowia a nawet życia, to bardzo niewielki organizm – jego rozmiary w zależności od fazy życia wahają się od 1 do 5 mm. przechodzi przez trzy stadia rozwojowe: dwa młodociane – larwy i poczwarki (nimfy) oraz stadium dojrzałe. W każdej fazie żywi się tylko raz, zawsze wybierając inną ofiarę. Najbardziej niebezpiecznym stadium rozwojowym kleszczy, są stadia młodociane. Pajęczaki w tej fazie są najbardziej agresywne i najtrudniejsze do zaobserwowania – ich ciało ma bardzo małe rozmiary i bywa niemal przezroczyste.

Drogi zakażenia chorobami odkleszczowymi:

- ukąszenie przez zakażonego kleszcza lub owada,

- spożycie surowego mleka lub mięsa zakażonej krowy, kozy, owcy,

- prawdopodobne zakażenie płodu przez łożysko

- dzieci przez mleko zakażonej matki,

- kontakty seksualne,

- skrajnie rzadko przez rany na skórze.

Czym jest borelioza i jakie są jej objawy.

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme (łac. borreliosis, morbus Lyme) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie.

Objawy boreliozy bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakują tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem i centralnym ustępowaniem, może on być lekko wypukły, ciepły oraz bolesny przy dotykaniu. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy osłabienie w takim przypadku powinien zostać podany antybiotyk, aby nie doszło do fazy rozsiania choroby.

Do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne:

- zapalenie stawów

- zaburzenia neurologiczne

- gorączka

- dreszcze

- bóle głowy

- ból gardła

- ból stawów

- tiki mięśniowe

- sztywność stawów

- paraliż mięśni twarzy

- problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną

Jak się chronić przed kleszczami.
Pamiętać musimy o odpowiednim okryciu ciała, czyli długich spodniach, bluzce z rękawem, czapce czy kapeluszu na głowie. Nie należy siadać bezpośrednio na trawie i na zwalonych drzewach i najlepiej, aby ubranie było jasne, żeby łatwiej kleszcza zauważyć. Należy zachować szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności. Mimo tych środków ostrożności po powrocie do domu trzeba zawsze uważnie sprawdzajmy całe ciało. Na spacery starajmy się chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków a przed każdym wyjściem używajmy preparatów odstraszających kleszcze.

Ponadto, warto również pomyśleć o szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) - odporność nabywa się zwykle po podaniu dwóch dawek szczepionki (zalecane jest podanie trzech). Co pięć lat szczepienie wymaga podania dawki przypominającej a o podaniu dostępnych na rynku szczepionek decyduje lekarz, wykluczając ewentualne przeciwwskazania.

PT KRUS Środa Śląska
Opracowano na podstawie materiałów prewencyjnych KRUS

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Kogo lubisz czy nienawidzisz, to zostaw to sobie. Wazne ze czlowiek uratowany. Brawo panowie policja...
em skomentował/a Napaść w Juszczynie
Napaść była. Wolałbyś żeby ze skutkiem bardziej sensacyjnym i wymagającym pilnej pomocy lekarskiej. ...
Taaa, sami astmatycy na zakupach.
Co Ty myślisz że burmistrza Rucińskiego to obchodzi. On to ma głęboko w ..... Ważne że kasa leci, a ...

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…