czwartek 01.12.2022

Imieniny: Natalii Eligiusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Były starosta średzki i farmaceuta oskarżony o sprzedaż leków do produkcji metamfetaminy

Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko 71-letniemu Ferdynandowi G. Były starosta średzki, a aktualnie farmaceuta został oskarżony o sprzedaż prawie miliona sztuk tabletek Cirrus Duo oraz Cirrus osobie, która wytwarzała z tych leków metamfetaminę. Zdaniem śledczych można było z tego wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o wartości ponad 11 mln zł.
O sprawie poinformowała wczoraj Polska Agencja Prasowa. W akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego we Wrocławiu Ferdynandowi G. zarzucono pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy. - Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki Cedrus (w Środzie Śląskiej - przyp. red.) oraz kierownikiem punktu aptecznego Pinus (w Malczycach - przyp. red.), miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie Cirrus Duo oraz Cirrus. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metamfetaminę - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Małgorzata Dziewońska.

Według ustaleń śledczych, farmaceuta przekazał ponad 938 tys. sztuk tabletek o łącznej wartości nie mniejszej niż 938 tys. zł. Z leków można było wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11,8 mln zł. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów. - Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oskarżonego oraz okoliczności towarzyszące przestępstwu m.in. chodzi o osobę, której przekazywał leki i produkty. Wreszcie z powodu ilości przekazywanych leków i produktów oraz sposobu przekazywania, polegającego na obrocie bezdokumentowym, niefiskalnym i bezrecepturowym, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia - dodała prokurator.

W niedzielę 19 maja Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków zastosował wobec 71-letniego Ferdynanda G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ponadto zabezpieczono na mieniu podejrzanego udziały na należącej do niego nieruchomości położonej w Środzie Śląskiej oraz cofnięto zezwolenie na prowadzenie apteki.

Rzecznik podkreśliła, że postawienie w stan oskarżenia Ferdynanda G. jest efektem ścisłej współpracy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym, który jako organ w ostatnich latach sukcesywnie występował do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu o przyłączenie się w roli podmiotu na prawach strony do postępowań administracyjnych w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej albo punktu aptecznego. - Dzieje się tak w razie ustalenia, że w ramach działalności tego rodzaju placówki wydano produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę w ilościach przekraczających zapotrzebowanie indywidualnych pacjentów, świadczących o możliwym ich wykorzystaniu w celach pozamedycznych - powiedziała prokurator.

(rol)

Najnowsze komentarze:
 • A. powiedział(a) Więcej
  Gdzie można przeczytać spisane i przetłumaczone "Glückliche Kindheit in Neumarkt... 2 godziny temu.
 • Miśko powiedział(a) Więcej
  Śmiać się czy płakać? 4 godziny temu.
 • Wojtek powiedział(a) Więcej
  Adam ty 1,4 km drogi w Szczepanowie będziesz remontował przez 4 lata i to nie jest hejt tylko Fakt 7 godzin temu.
 • CoGdzie powiedział(a) Więcej
  Wojtek, przeczytaj jeszcze raz wklejony tekst. W Udaninie też jest mowa o etapowaniu (Odcinek 1,4... 11 godzin temu.
Komentarze najlepiej oceniane:
 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Inaczej byś gadał, jakbyś przez tą kradzież wpadł autem do tego wykopu, albo by tam wpadło...
 • Woźnica powiedział(a) Więcej
  Wynika to z polityki i układów pana Rucińskiego. Każda okazja do łupienia mieszkańców jest...
 • Dodatki do węgla... powiedział(a) Więcej
  Przepraszam może nie na temat nieco ale dosyć ważne. Dlaczego trzeba będzie zapłacić po 100...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…