niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Coraz bliżej natury. Unia Europejska wspiera ochronę środowiska i udostępnianie zasobów przyrodniczych

Coraz bliżej natury. Unia Europejska wspiera ochronę środowiska i udostępnianie zasobów przyrodniczych

Pt, 31.01.2020 12:05

Troska o środowisko na Dolnym Śląsku sprowadza się do dwóch kwestii: dbałości o klimat, a także zachowania i ochrony środowiska naturalnego wraz z jego zasobami. Do tej pory samorządy i instytucje, które postarały się o dotacje unijne na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych, przeznaczyły na inwestycje 130 mln zł.– Mamy w naszym województwie liczne siedliska przyrodnicze, unikatowe gatunki fauny i flory, wiele atrakcyjnych krajobrazowo miejsc i tras turystycznych. Odpowiedzialność za zachowanie tego wyjątkowego bogactwa dla przyszłych pokoleń spoczywa na nas wszystkich. Dlatego staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do ich ochrony, do utrzymania we właściwym stanie, przeznaczając na te cele środki unijne – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Ogród Milenijny

Polski Ogród Milenijny powstał w Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, w filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Inspiracją do jego założenia był przypadający w 2017 roku jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę, zaliczanej do jednej z najważniejszych zwycięstw Bolesława Chrobrego w umacniającym się wówczas państwie polskim.

W ogrodzie swoje miejsce znalazły polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych, a także tzw. kolekcje zachowawcze wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych. Zwiedzający zobaczą m.in. mieczyka błotnego i sulistrowickiego, pajęcznicę liliowatą, różę francuską, czosnek niedźwiedzi i len austriacki. Hodowla stanie się w przyszłości bankiem najbardziej wartościowych genetycznie roślin. Założenie ogrodu kosztowało ponad 2,1 mln zł, ale sporą część, bo aż 1,3 mln zł dołożyła Unia Europejska.

41

Ogród Milenijny w Wojsławicach – edukacja i wypoczynek w jednym miejscu
(fot. Wojciech Karwacki)

Ochronić drzewa

O dotację postarał się również Leśny Bank Genów Kostrzyca z Miłkowa nieopodal Karpacza, który gromadzi i przechowuje nasiona najcenniejszych drzew, krzewów i roślin zielnych w Polsce. Za ponad 2 mln zł stworzone zostały liczne udogodnienia, które ułatwią – szczególnie osobom z niepełnosprawnościami – zwiedzanie kolekcji. Powstały również: pergole, sieć oświetlenia solarnego, a także zbiornik wodny. Przede wszystkim jednak projekt zakładał inwestycje w sferę botaniczną.

– Partie nasion zgromadzone w ramach projektu dają możliwość odtworzenia populacji na wypadek zachodzących w przyszłości niekorzystnych zmian środowiska. Dodatkowo pozyskane informacje o środowisku przyrodniczym aglomeracji jeleniogórskiej pomogą instytucjom jeszcze lepiej o nie zadbać – wyjaśnia Marcin Beza, zastępca dyrektora Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

4

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca przechowywane są nasiona drzew i krzewów
(fot. Szymon Bielicki)

Bezpieczniej przy wodospadzie

Dzięki dotacjom unijnym udało się przeprowadzić w sumie ponad 40 zadań związanych z ochroną i udostępnianiem zasobów przyrodniczych. Wśród nich jest wytyczanie ścieżek rowerowych po atrakcyjnych przyrodniczo rejonach Dolnego Śląska (np. w okolicach Kłodzka) lub rozbudowa ośrodków edukacji ekologicznej (np. w Przemkowie). Za pieniądze unijne udało się zrewaloryzować Park Staromiejski w Kątach Wrocławskich, stworzyć wybieg dla panter śnieżnych i mglistych we wrocławskim zoo oraz odnowić infrastrukturę turystyczną wokół wodospadu Wilczki w Międzygórzu. Dolny Śląsk tak inwestując unijne dotacje nie tylko dba o naturalne, wyjątkowe zasoby regionu, ale także zyskuje na atrakcyjności, stając się miejscem przyjaznym dla jego mieszkańców oraz odwiedzających województwo turystów.

haslo

fe pr ds ue efsi poziom pl kolor

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
powrót na górę
 • Peppers powiedział(a) Więcej
  Gdzieś się zgubiło "Miękinia, otwórz się na zdrowy klimat"....... 14 minut temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To znaczy, że wcześniej gdy zalecali noszenie tych przyłbice, szalików ,chustek itp narażeni nas na niebezpieczeństwo? 2 godziny temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To jak te "śmieszne przyłbice i ten szajs" dobre były przez rok pandemii i dopiero teraz minister zdrowia i... 2 godziny temu.
 • szczerze i naprawdę powiedział(a) Więcej
  Bezsprzecznie  wolę naturalne,szczere, historyczne, wiarygodne i patriotyczne opowiadania Pana Wojtka Kopacza. 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  p.dyr.G.Borowski-bardzo ciekawe i nowatorskie w swojej formie art.zamieszcza pani Ania Celuch-zawsze z... 3 godziny temu.
 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Panie Ruciński jak pan nie wie o przykre. Połowa lamp na drodze koło basenu nie swieci podobnie co najmniej... 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM