wtorek 29.09.2020

Imieniny: Michała Michaliny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Coraz bliżej natury. Unia Europejska wspiera ochronę środowiska i udostępnianie zasobów przyrodniczych

Coraz bliżej natury. Unia Europejska wspiera ochronę środowiska i udostępnianie zasobów przyrodniczych

31.01. 2020

Troska o środowisko na Dolnym Śląsku sprowadza się do dwóch kwestii: dbałości o klimat, a także zachowania i ochrony środowiska naturalnego wraz z jego zasobami. Do tej pory samorządy i instytucje, które postarały się o dotacje unijne na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych, przeznaczyły na inwestycje 130 mln zł.

– Mamy w naszym województwie liczne siedliska przyrodnicze, unikatowe gatunki fauny i flory, wiele atrakcyjnych krajobrazowo miejsc i tras turystycznych. Odpowiedzialność za zachowanie tego wyjątkowego bogactwa dla przyszłych pokoleń spoczywa na nas wszystkich. Dlatego staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do ich ochrony, do utrzymania we właściwym stanie, przeznaczając na te cele środki unijne – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Ogród Milenijny

Polski Ogród Milenijny powstał w Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, w filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Inspiracją do jego założenia był przypadający w 2017 roku jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę, zaliczanej do jednej z najważniejszych zwycięstw Bolesława Chrobrego w umacniającym się wówczas państwie polskim.

W ogrodzie swoje miejsce znalazły polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych, a także tzw. kolekcje zachowawcze wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych. Zwiedzający zobaczą m.in. mieczyka błotnego i sulistrowickiego, pajęcznicę liliowatą, różę francuską, czosnek niedźwiedzi i len austriacki. Hodowla stanie się w przyszłości bankiem najbardziej wartościowych genetycznie roślin. Założenie ogrodu kosztowało ponad 2,1 mln zł, ale sporą część, bo aż 1,3 mln zł dołożyła Unia Europejska.

41

Ogród Milenijny w Wojsławicach – edukacja i wypoczynek w jednym miejscu
(fot. Wojciech Karwacki)

Ochronić drzewa

O dotację postarał się również Leśny Bank Genów Kostrzyca z Miłkowa nieopodal Karpacza, który gromadzi i przechowuje nasiona najcenniejszych drzew, krzewów i roślin zielnych w Polsce. Za ponad 2 mln zł stworzone zostały liczne udogodnienia, które ułatwią – szczególnie osobom z niepełnosprawnościami – zwiedzanie kolekcji. Powstały również: pergole, sieć oświetlenia solarnego, a także zbiornik wodny. Przede wszystkim jednak projekt zakładał inwestycje w sferę botaniczną.

– Partie nasion zgromadzone w ramach projektu dają możliwość odtworzenia populacji na wypadek zachodzących w przyszłości niekorzystnych zmian środowiska. Dodatkowo pozyskane informacje o środowisku przyrodniczym aglomeracji jeleniogórskiej pomogą instytucjom jeszcze lepiej o nie zadbać – wyjaśnia Marcin Beza, zastępca dyrektora Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

4

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca przechowywane są nasiona drzew i krzewów
(fot. Szymon Bielicki)

Bezpieczniej przy wodospadzie

Dzięki dotacjom unijnym udało się przeprowadzić w sumie ponad 40 zadań związanych z ochroną i udostępnianiem zasobów przyrodniczych. Wśród nich jest wytyczanie ścieżek rowerowych po atrakcyjnych przyrodniczo rejonach Dolnego Śląska (np. w okolicach Kłodzka) lub rozbudowa ośrodków edukacji ekologicznej (np. w Przemkowie). Za pieniądze unijne udało się zrewaloryzować Park Staromiejski w Kątach Wrocławskich, stworzyć wybieg dla panter śnieżnych i mglistych we wrocławskim zoo oraz odnowić infrastrukturę turystyczną wokół wodospadu Wilczki w Międzygórzu. Dolny Śląsk tak inwestując unijne dotacje nie tylko dba o naturalne, wyjątkowe zasoby regionu, ale także zyskuje na atrakcyjności, stając się miejscem przyjaznym dla jego mieszkańców oraz odwiedzających województwo turystów.

haslo

fe pr ds ue efsi poziom pl kolor

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Wyrazy współczucia dla najbliższych... Czy małżonkowie zmarli w tym samym czasie?
3 listopada 789 rocznica Twojej tragicznej śmierci. Ale ludzie bez wyobraźni nie uczczą Ciebie w t...
"Straż Miejska nie bierze udziału w pościgach, lecz patroluje teren w celu zapewnienia bezpieczeństw...
Moje wyrazy wspolczucia jest mi niezmirnie przykro.Pani Wladzia byla wyjatkowo dobrym i cieplym czlo...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.