wtorek 14.07.2020

Imieniny: Bonawentury Stelii

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Członkowie Klubu Europejskiego uczcili 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Członkowie Klubu Europejskiego uczcili 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

25.05. 2019

Członkowie Klubu Europejskiego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Środzie Śląskiej uczcili 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, biorąc udział 16 maja w wycieczce do Republiki Czeskiej.

W programie podróży było m.in. zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie uczniowie zapoznali się z trudną pracą górników, wydobywających złoty kruszec. Wraz z przewodnikiem panem Piotrem zobaczyliśmy kopalniane sztolnie, wysłuchaliśmy historii powstania górnictwa złota na Dolnym Śląsku, zwiedziliśmy wystawę minerałów oraz mieliśmy okazję przejechać się podziemną kolejką. Była to ciekawa lekcja historii, geologii i mineralogii.

Po drugiej stronie granicy zwiedziliśmy Jaskinię Na Pomezi, mając okazję obserwować zjawiska krasowe, formy skalne i naciekowe, podziemne jeziorka i strugi wodne.. Czeski przewodnik jaskiniowy pokazał nam również śpiącego nietoperza. Była to ciekawa ekspedycja w głąb ziemi, która oczarowała klubowiczów swoją tajemniczością, pięknem i klimatem groty. U uczniowie wyszli na powierzchnię z wypiekami zachwytu na twarzy.

Dziękujemy czeskiemu przewodnikowi za oprowadzanie w naszym ojczystym języku, co świadczy, iż wielu polskich turystów zagląda do tej części Republiki Czeskiej. Później nasza ekipa udała się do Jesenik, gdzie zjedliśmy typowy czeski obiad w restauracji hotelowej, podany przez bardzo życzliwy personel kelnerski. Za miłą obsługę podziękowaliśmy i zwróciliśmy uwagę, iż jesteśmy amatorami kuchni naszych południowych sąsiadów.

Po dwudaniowym obiedzie udaliśmy się do Rejviz - Narodowego Rezerwatu Przyrody, gdzie spacerując kilka kilometrów po lesie, mogliśmy obserwować endemiczną florę i faunę. Nasz zachwyt wzbudziło tzw. Mechove jeziorko, które jest matecznikiem dla ptactwa wodnego, pośrodku lasu. Rezerwat jest bardzo zadbany, znajdują się w nim drewniane platformy, po których śmiało można kroczyć, bez obawy wpadnięcia do bagna.

Po wyjściu z tej enklawy spokoju, udaliśmy się raz jeszcze do Jesenik, gdzie mogliśmy zrobić zakupy typowych czeskich słodyczy – czekolad, oblatów, itp. W drodze powrotnej wszyscy radośnie komentowali swoje przeżycia.

Uczniowie z opiekunami KE – panią Ewą Ek, panem Pawłem Wenderskim oraz naszą „czeską tłumaczką” panią Teresą Szarek serdecznie dziękują pani Dyrektor SOSW  w Środzie Śląskiej – mgr Lidii Walerych za użyczenie busa na naszą wspaniałą wyprawę.

(ee) / fot. Organizator

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

No tak jesteśmy coraz bliżej wschodu. Cała ściana wschodnia poparła "Marionetkę" i niedouczeni po po...
Mieszkam w 4 milionowym mieście na zachodzie Europy. A Ty Mario mówisz, że ludzie z miasta zagłosow...
370g - 3740 porcji ? Nawet w srodzie tak nie kroja
Na wiecu Trzaskowskiego 12 lipca w Warszawie godz 21.00 Parę tysięcy jego zwolenników. I ani jedne...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…