czwartek 04.06.2020

Imieniny: Franciszka Karola

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

06.04. 2020

Pomimo szerokiej dyskusji w mediach dotyczącej wprowadzonych przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, mieszkańcy naszego powiatu wciąż mają wątpliwości co do korzystania ze wspomnianych miejsc.

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy oficera prasowego średzkiej policji.

- W odpowiedzi na pytania mieszkańców oraz odnosząc się do kwestii korzystania z ogródków działkowych czy też z myjni samochodowych itp. należy dokładnie wczytać się w ograniczenia wprowadzone na mocy ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - podkreśla asp. szt. Marta Stefanowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

W myśl § 5 rozporządzenia „ w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osobie w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu oraz zakupu towarów i usług z tym związanych
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Co oznacza, że nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakupy towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszać, aby zrobić niezbędne zakupy, wkupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

- Zadając kolejne pytania dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno, należy zawsze najpierw zastanowić się czy dana czynność jest czynnością niezbędną do życia codziennego. Czy można się bez niej obyć, a tym samym pozostać w domu i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich dookoła – informuje asp. szt. Marta Stefanowska.

Czy korzystanie z myjni samochodowej i z ogrodów działkowych jest „załatwieniem sprawy niezbędnej do życia codziennego”?

- Niech każdy się zastanowi i odpowie sobie na to pytanie, mając przede wszystkim na uwadze stan epidemii i wprowadzone w związku z nim ograniczenia. Czy rzeczywiście muszę zrobić to, czy tamto, czy może ważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo własne, moich najbliższych, ale też osób dla mnie obcych, które przez swoje nieprzemyślane zachowanie zupełnie nieświadomie mogę narazić na niebezpieczeństwo zakażenia – wyjaśnia policjantka.

Jeszcze raz należy wyraźnie podkreślić, że policjanci do każdej sytuacji podchodzą indywidualnie, biorąc po uwagę zarówno obowiązujące ograniczenia, jak i sytuacje życiowe, czy losowe osób, wobec których funkcjonariusze podejmują czynności. Jednocześnie należy pamiętać, że sytuacja jest poważna i w związku z tym policjanci surowo będą podchodzić do osób, które w skrajnie nieodpowiedzialny sposób łamać będą obowiązujące zasady i ignorować obowiązujące ograniczenia.

(ms) / fot. kpp

 

 
Komentarzy (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

Proszę przeczytać sobie oświadczenie rzecznika praw obywatelskich. Rozjaśnia sytuacje ?

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-rozporzadzenie-rzadu-z-31-marca-krytyczna-ocena-rpo%C2%A0

This comment was minimized by the moderator on the site

Plagą ostatnich dni stało się wychodzenie z psami bez smyczy czy to na ogródkach działkowych czy też na terenach do nich przylegających. Tym trzeba się pilnie zająć. Co się stanie gdy ktoś zostanie przez psa pogryziony czy nawet tylko zadrapany? Gdzie będzie szukał pomocy?
Redakcja powinna zadać KRP W Środzie Śląskiej i jasno i wyraźnie wyjaśnić jakie kary za to grożą

This comment was minimized by the moderator on the site

Dokładnie pies na smyczy mały czy duży. Chodzą dwie Panie po Środzie z 3 psami zawsze bez smyczy! Zwrócenie im uwagi wywołuje na ich twarzach śmiech!

This comment was minimized by the moderator on the site

Akurat pojechać samochodem na działkę i siedzieć tam samemu odgrodzony płotem jest niezbędne dla mojego zdrowia psychicznego. Jak nie za tydzień będziecie jeździć po domach z interwencjami. Tylko kto pojedzie? Za idiotów nas macie, nikt nie pyta o robienie grilla. Pies może wyjść na dwór a ja nie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Działka to nie tylko grillowanie i piwko. Niektórzy wciąż uprawiają warzywa, a warzywa to żywność i to zdrowa - jeśli ktoś zapomina. Teraz jest czas siewu, przyroda nie poczeka na ogłoszenie zakończenia epidemii.

This comment was minimized by the moderator on the site

Zdrowa? Nawożona pyłami z armacella

This comment was minimized by the moderator on the site

i tutaj jak i Agnieszka i Jerzy mają słuszną rację,nie róbcie prania mózgów a policja niech idzie pod biedronkę w której stołowanie się jest gorsze od tego wirusa.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Roman Edmund Orlik - Największy as pancerny w historii Polski. Czy o nim uczą w średzkich szkołach?...
Brawo Miasto Skarbów i Marketów
TAK SIĘ BAWI SZLACHTA......
Czaskalski - Dwie lewe ręce i taśma klejaca

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…