niedziela 27.09.2020

Imieniny: Damiana Amadeusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

06.04. 2020

Pomimo szerokiej dyskusji w mediach dotyczącej wprowadzonych przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, mieszkańcy naszego powiatu wciąż mają wątpliwości co do korzystania ze wspomnianych miejsc.

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy oficera prasowego średzkiej policji.

- W odpowiedzi na pytania mieszkańców oraz odnosząc się do kwestii korzystania z ogródków działkowych czy też z myjni samochodowych itp. należy dokładnie wczytać się w ograniczenia wprowadzone na mocy ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - podkreśla asp. szt. Marta Stefanowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

W myśl § 5 rozporządzenia „ w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osobie w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu oraz zakupu towarów i usług z tym związanych
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Co oznacza, że nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakupy towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszać, aby zrobić niezbędne zakupy, wkupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

- Zadając kolejne pytania dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno, należy zawsze najpierw zastanowić się czy dana czynność jest czynnością niezbędną do życia codziennego. Czy można się bez niej obyć, a tym samym pozostać w domu i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich dookoła – informuje asp. szt. Marta Stefanowska.

Czy korzystanie z myjni samochodowej i z ogrodów działkowych jest „załatwieniem sprawy niezbędnej do życia codziennego”?

- Niech każdy się zastanowi i odpowie sobie na to pytanie, mając przede wszystkim na uwadze stan epidemii i wprowadzone w związku z nim ograniczenia. Czy rzeczywiście muszę zrobić to, czy tamto, czy może ważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo własne, moich najbliższych, ale też osób dla mnie obcych, które przez swoje nieprzemyślane zachowanie zupełnie nieświadomie mogę narazić na niebezpieczeństwo zakażenia – wyjaśnia policjantka.

Jeszcze raz należy wyraźnie podkreślić, że policjanci do każdej sytuacji podchodzą indywidualnie, biorąc po uwagę zarówno obowiązujące ograniczenia, jak i sytuacje życiowe, czy losowe osób, wobec których funkcjonariusze podejmują czynności. Jednocześnie należy pamiętać, że sytuacja jest poważna i w związku z tym policjanci surowo będą podchodzić do osób, które w skrajnie nieodpowiedzialny sposób łamać będą obowiązujące zasady i ignorować obowiązujące ograniczenia.

(ms) / fot. kpp

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

Proszę przeczytać sobie oświadczenie rzecznika praw obywatelskich. Rozjaśnia sytuacje ?

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-rozporzadzenie-rzadu-z-31-marca-krytyczna-ocena-rpo%C2%A0

This comment was minimized by the moderator on the site

Plagą ostatnich dni stało się wychodzenie z psami bez smyczy czy to na ogródkach działkowych czy też na terenach do nich przylegających. Tym trzeba się pilnie zająć. Co się stanie gdy ktoś zostanie przez psa pogryziony czy nawet tylko zadrapany? Gdzie będzie szukał pomocy?
Redakcja powinna zadać KRP W Środzie Śląskiej i jasno i wyraźnie wyjaśnić jakie kary za to grożą

This comment was minimized by the moderator on the site

Dokładnie pies na smyczy mały czy duży. Chodzą dwie Panie po Środzie z 3 psami zawsze bez smyczy! Zwrócenie im uwagi wywołuje na ich twarzach śmiech!

This comment was minimized by the moderator on the site

Akurat pojechać samochodem na działkę i siedzieć tam samemu odgrodzony płotem jest niezbędne dla mojego zdrowia psychicznego. Jak nie za tydzień będziecie jeździć po domach z interwencjami. Tylko kto pojedzie? Za idiotów nas macie, nikt nie pyta o robienie grilla. Pies może wyjść na dwór a ja nie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Działka to nie tylko grillowanie i piwko. Niektórzy wciąż uprawiają warzywa, a warzywa to żywność i to zdrowa - jeśli ktoś zapomina. Teraz jest czas siewu, przyroda nie poczeka na ogłoszenie zakończenia epidemii.

This comment was minimized by the moderator on the site

Zdrowa? Nawożona pyłami z armacella

This comment was minimized by the moderator on the site

i tutaj jak i Agnieszka i Jerzy mają słuszną rację,nie róbcie prania mózgów a policja niech idzie pod biedronkę w której stołowanie się jest gorsze od tego wirusa.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Jarek skomentował/a Ratusz na sprzedaż!
W Brukseli wszyscy tak zarabiają., z Po czy z PiSu. Tam są europejskie stawki.Pisowców jest tam najw...
Szpital w Środzie Śl.to zadanie przekraczające możliwości intelektualne i materialne demokratycznie ...
Brawo!!! Brawo Przedszkole Malczyce! Brawo Dyrekcja i Panie Nauczycielki! Piękna idea. Świetny przyk...
Zawistni , tępi i bez zrozumienia dla Średzian są ci celebryci w tym miescie co myślą, że posiedli ...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.