niedziela 11.04.2021

Imieniny: Filipa Leona

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

Czy można obecnie korzystać z ogrodów działkowych i myjni samochodowych?

Pn, 06.04.2020 14:32
 •  

Pomimo szerokiej dyskusji w mediach dotyczącej wprowadzonych przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, mieszkańcy naszego powiatu wciąż mają wątpliwości co do korzystania ze wspomnianych miejsc.O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy oficera prasowego średzkiej policji.

- W odpowiedzi na pytania mieszkańców oraz odnosząc się do kwestii korzystania z ogródków działkowych czy też z myjni samochodowych itp. należy dokładnie wczytać się w ograniczenia wprowadzone na mocy ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - podkreśla asp. szt. Marta Stefanowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

W myśl § 5 rozporządzenia „ w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osobie w celu:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu oraz zakupu towarów i usług z tym związanych
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Co oznacza, że nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakupy towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszać, aby zrobić niezbędne zakupy, wkupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

- Zadając kolejne pytania dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno, należy zawsze najpierw zastanowić się czy dana czynność jest czynnością niezbędną do życia codziennego. Czy można się bez niej obyć, a tym samym pozostać w domu i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich dookoła – informuje asp. szt. Marta Stefanowska.

Czy korzystanie z myjni samochodowej i z ogrodów działkowych jest „załatwieniem sprawy niezbędnej do życia codziennego”?

- Niech każdy się zastanowi i odpowie sobie na to pytanie, mając przede wszystkim na uwadze stan epidemii i wprowadzone w związku z nim ograniczenia. Czy rzeczywiście muszę zrobić to, czy tamto, czy może ważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo własne, moich najbliższych, ale też osób dla mnie obcych, które przez swoje nieprzemyślane zachowanie zupełnie nieświadomie mogę narazić na niebezpieczeństwo zakażenia – wyjaśnia policjantka.

Jeszcze raz należy wyraźnie podkreślić, że policjanci do każdej sytuacji podchodzą indywidualnie, biorąc po uwagę zarówno obowiązujące ograniczenia, jak i sytuacje życiowe, czy losowe osób, wobec których funkcjonariusze podejmują czynności. Jednocześnie należy pamiętać, że sytuacja jest poważna i w związku z tym policjanci surowo będą podchodzić do osób, które w skrajnie nieodpowiedzialny sposób łamać będą obowiązujące zasady i ignorować obowiązujące ograniczenia.

(ms) / fot. kpp
powrót na górę
 • Ffv powiedział(a) Więcej
  Doceniam napisał:
  Widać już kandydatów na burmistrza
  dokladnie

  51 minut temu.
 • ONA powiedział(a) Więcej
  Już parę lat temu posadzono nam tulipanowce na ziemi,... 6 godzin temu.
 • Sowa Grodzka powiedział(a) Więcej
  Zabierajcie Mariolkę na swoje włości, niech wyciąga... 7 godzin temu.
 • Gratulacje powiedział(a) Więcej
  Szanowna Pani redaktor zapomnials pani w art.
   Dodac... 7 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…