wtorek 14.07.2020

Imieniny: Bonawentury Stelii

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Dbajmy o siebie i swoje dzieci podczas prac w gospodarstwie rolnym

Dbajmy o siebie i swoje dzieci podczas prac w gospodarstwie rolnym

23.06. 2020

Do różnego rodzaju wypadków dochodzi najczęściej przez nieuwagę, pośpiech, roztargnienie, czy brak doświadczenia. Mamy też do czynienia ze zdarzeniami, których tragiczne skutki są konsekwencją spożytego alkoholu, czy wynikiem celowego działania bądź zaniechania człowieka. Osoba pracująca w gospodarstwie musi dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również dzieci, które w trakcie prac polowych znajdują się w pobliżu.

Średzcy policjanci w związku z trwającymi już pracami polowymi oraz zbliżającymi się wakacjami, podczas których wiele dzieci swój wolny czas będzie spędzać pomagając rodzicom w gospodarstwie, przyłączają się do akcji profilaktycznej Placówki Terenowej KRUS w Środzie Śląskiej pt.: „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”.

Akcja skierowana jest zarówno do najmłodszych w trosce o ich bezpieczeństwo, jak również do dorosłych, którzy czasami zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W konsekwencji dochodzi do nieprzewidzianych oraz niechcianych zdarzeń losowych, które często powodują uszczerbek na zdrowiu.

Policjanci oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apelują, aby podejmując się prac w gospodarstwie rolnym, czy na polu, nie spożywać alkoholu. Rozkojarzenie nim wywołane, brak koncentracji, zaburzenie zdolności właściwej oceny rzeczywistości, czy oszacowania ryzyka podczas każdego zajęcia, może być przyczyną wypadku, zarówno w sytuacji kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, jak i podczas obsługi różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Pamiętajmy, że pojazdy, którymi się poruszamy, czy też maszyny, które obsługujemy, muszą być sprawne technicznie tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla ich użytkownika, ale też dla najbliższego otoczenia. Należy wiedzieć także, że maszyny rolnicze mogą obsługiwać jedynie osoby dorosłe, zdrowe i przeszkolone w zakresie obsługi konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa pracy.

Po ukończeniu pracy na polu należy zadbać o to, aby maszyny były parkowane w taki sposób, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla poruszających się wokół nich osób m.in. podparte zaczepy maszyn, aby zapobiec ich opadnięciu. Ważne jest również odpowiednie ubranie do pracy na gospodarstwie rolnym, które powinno przylegać do ciała, tak aby nie zahaczało o żadną maszynę rolniczą.

Częstą przyczyną wypadków przy pracy z narzędziami rolniczymi są luźne końce szalików, chust a nawet długie włosy. Dlatego powinno się stosować ubranie przylegające do ciała, mieć związane włosy oraz obuwie robocze o podeszwie antypoślizgowej.

Podczas prac w gospodarstwie rolnym niezwykle istotne jest, aby stale obserwować najmłodszych. Dzieci potrafią być w jednym miejscu, by za chwilę znaleźć się zupełnie gdzieś indziej lub chować w zakamarkach. Apelujemy do rodziców, dziadków, dorosłych domowników, by zachowali wzmożoną czujność, aby wiedzieli, gdzie są ich dzieci, by zawsze je widzieli i zawsze sprawdzali, czy nie ma ich w pobliżu podczas uruchamiania maszyn. Należy pamiętać, aby agregować maszyny i przyczepy samemu, nie dopuszczać, by między ciągnikiem a doczepianą maszyną lub przyczepą przebywały inne osoby, w tym również dzieci. Każdą maszyna powinna być zabezpieczona tak, aby pod nieobecność rolnika żadne dziecko nie mogło jej uruchomić, czy się nią poruszać.

Gospodarstwa rolne to również różnego rodzaju silosy, szamba, zbiorniki, w tym wodne, które mogą stanowić kolejne zagrożenie dla najmłodszych. Stąd przypomnienie, aby właściwie je zabezpieczyć i uniemożliwić do nich dostęp.

Szczególnie niebezpieczne są nawozy, środki ochrony roślin i inne substancje chemiczne wykorzystywane w rolnictwie. Pamiętajmy, aby właściwie je zabezpieczyć i zgodnie z przepisami przechowywać tj. jak najdalej od dzieci i w miejscach dla nich niedostępnych.

Pamiętajmy, aby dzieci:

- nie biegały na polu w trakcie pracy przy udziale maszyn i urządzeń rolniczych

- nie dotykały środków chemicznych

- nie używały narzędzi rolniczych

- nie jeździły maszynami rolniczymi

- nie biegały w pobliżu zbiorników wodnych, silosów

Średzcy policjanci oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apelują o bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.

Pamiętaj: „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”

PT KRUS ŚRODA ŚLĄSKA

wraz z

KPP W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

  ŹRÓDŁO:

- broszura „Bezpieczniewo czyli jak uniknąć wypadków na wsi” wydana przez KRUS

- broszura „Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym” wydana przez KRUS

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

asa skomentował/a Wakacje z Żyrafą
...a może tak połowa pokryje Powiat, nie za drogo trochę?
W Mìękini buduje się kanalizację a w Środzie Śląskiej ścieki płyną rowami. Zapraszamy na ul Świdnick...
Aleś Ty durny. Ręce opadają. Bezmózgi elektorat Du.y.
Wyznawcy Rafaela chcą zrobić z Polski - Niemiecki oboz pracy..A oni chcą zostać kapo w tym obozie.....

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…