wtorek 21.01.2020

Imieniny: Agnieszki Jaroslawa

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

"Dobre praktyki przy pracy ze zwierzętami hodowlanymi"

"Dobre praktyki przy pracy ze zwierzętami hodowlanymi"

27.11. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Zwierzęta hodowlane w większości są podstawą każdego gospodarstwa rolnego - to dzięki nim pozyskujemy pożywienie tj; jajka, mleko czy mięso. Należy jednak pamiętać, że ich hodowla niesie za sobą również ryzyko zaistnienia wypadku przy pracy rolniczej. Prawidłowe warunki przetrzymywania zwierząt hodowlanych z pewnością mogą pomóc zminimalizować to niebezpieczeństwo.

W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych, często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta. Występują także upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach. Wystarczy hałas, bądź podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia, a reakcja zwierzęcia na nieznane mu bodźce może skończyć się dla nas różnymi urazami.

Każda osoba posiadająca, bądź chcąca hodować zwierzęta, powinna wiedzieć, jak z nimi postępować oraz mieć świadomość zagrożeń wynikających z posiadania takich zwierząt. Obsługą ich powinien zajmować się dorosły, sprawny fizycznie, zdrowy i znany zwierzętom, przyjaźnie do nich nastawiony człowiek - zwierzęta są spokojniejsze, jeśli opiekują się nimi znane i przyjazne im osoby.

Pamiętaj, aby:

- nie podchodzić do zwierząt bez ostrzeżenia od tyłu;

- nie pozwalać na bezmyślne drażnienie zwierząt i znęcanie się nad nimi;

- uprzedzać zwierzęta głosem, że się zbliżasz;

- oswajać zwierzęta dotykiem, jeśli wchodzisz pomiędzy stada.

Bydło i konie widzą dookoła siebie z wyjątkiem obszaru znajdującego się za nimi - aby uniknąć kopnięcia lub uderzenia, przed podejściem do zwierzęcia od tyłu, należy je uprzedzić.

Pomieszczenia inwentarskie, w których przechowujemy zwierzęta hodowlane, powinny być przestronne, dobrze oświetlone, ponieważ bydło i świnie są wrażliwe na nagłe zmiany natężenia światła - chętnie poruszają się w stronę dobrze oświetloną. W takim pomieszczeniu powinny być także wydzielone stanowiska oraz korytarz paszowy, nie powinno zabraknąć bieżącej wody z bezpieczną instalacją elektryczną.

Ważna jest również higiena, którą musimy przestrzegać podczas pracy ze zwierzętami. Powinniśmy mieć odzież przeznaczoną tylko i wyłącznie do pracy z nimi, gdyż mogą one źle reagować na zapach perfum, środków ochrony roślin – wskazane jest mycie rąk przed pracą i po jej zakończeniu. Nie należy dotykać oczu i ust, a także jeść nieumytymi rękoma, ponieważ może to doprowadzić do choroby odzwierzęcej. Trzeba także pamiętać, aby przed przystąpieniem do obsługi zwierząt zabezpieczyć opatrunkami wszelkie zadraśnięcia, czy skaleczenia na naszym ciele - każdy uraz skóry umożliwia zakażenie się np. tężcem lub brucelozą.

PT KRUS w Środzie Śląskiej

Materiały źródłowe:

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację