sobota 26.09.2020

Imieniny: Justyny Cypriana

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Dobre praktyki przy uprawie i nawożeniu gleby

Dobre praktyki przy uprawie i nawożeniu gleby

17.06. 2020

Właściwe i terminowe wykonywanie zabiegów agrotechnicznych, stosowanie odpowiedniego płodozmianu, prawidłowe nawożenie i uprawa roli, pozwalają na utrzymanie właściwej struktury gleby oraz uzyskanie stosunkowo wysokich plonów. Funkcjonowanie współczesnych gospodarstw rolnych nie jest jednak możliwe bez udziału maszyn i urządzeń.

Jeżeli jednak maszyny są źle użytkowane, niewłaściwie skonstruowane, zużyte lub niekompletne mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia nie tylko rolników, ale także innych osób przebywających na terenie gospodarstwa rolnego.  

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń należy przestrzegać podstawowych zasad bhp:

 • Maszyny mogą obsługiwać tylko osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny oraz bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia (np. prawo jazdy kategorii T, jeśli kierują ciągnikiem).
 • Maszyn i urządzeń nie należy obsługiwać po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, będąc w niedyspozycji fizycznej, psychicznej lub odczuwając jakiekolwiek dolegliwości.
 • Przed uruchomieniem należy maszynę przygotować do pracy, sprawdzić światła, ogumienie, układ kierowniczy, układ hamulcowy, sygnał dźwiękowy.
 • Nie należy usuwać fabrycznie zamontowanych osłon - mechanizmy napędowe i układy przekazu mocy powinny być osłonięte na całej długości.
 • Do pracy należy używać maszyn i urządzeń sprawnych, kompletnych, wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
 • Podczas agregowania sprzętu niedopuszczalne jest przebywanie osób między ciągnikiem rolniczym i sprzęganą przyczepą.
 • Przed przystąpieniem do naprawy lub konserwacji maszyny należy bezwzględnie wyłączyć silnik, odłączyć źródło jej zasilania oraz poczekać aż zatrzymają się elementy robocze.

Gleba, na której uprawiane są rośliny nie zawsze zawiera dostateczne ilości składników pokarmowych, dlatego powinno się ją, w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości, zasilać nawozami.

Przy pracach związanych ze stosowaniem nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin, należy:

 • pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej lub specjalnie do tego celu przeznaczonej odzieży roboczej, a także sprzętu ochrony osobistej, tj. ubranie ochronne, buty gumowe bez podszewki, osłony twarzy, okulary ochronne, półmaski lub maski, rękawice ochronne posiadające odpowiedni atest,
 • bezwzględnie zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie oraz ulotce dołączonej
  do preparatu,
 • nawozy mineralne, zwłaszcza pyliste, wysiewać w dni pogodne, bezwietrzne, przy średnich i niskich temperaturach dodatnich
 • przestrzegać okresów karencji - od terminu ostatniego zabiegu do terminy zbioru rośliny,
 • po zakończeniu prac zdjąć odzież ochronną i starannie umyć ręce i twarz.

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy rolniczej z udziałem maszyn i urządzeń, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi Kampanię Prewencyjną pod hasłem:

 krus

Zachęcamy rolników, domowników i osoby pracujące w gospodarstwach rolnych do zapoznania się z materiałami popularyzatorskimi znajdującymi się na stronie internetowej https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/ oraz Facebook KRUS.

Ponadto, przypominamy o możliwości samodzielnej identyfikacji zagrożeń wypadkowych występujących gospodarstwie rolnym, w oparciu o listy kontrolne przygotowane w ramach wszystkich prowadzonych w 2020 roku Kampanii Prewencyjnych KRUS. 

PT KRUS Środa Śląska

Źródła:

- broszura prewencyjna KRUS Dobre praktyki BHP przy uprawie i nawożeniu gleby

- https://img.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2018/04/nawozenie-kukurydzy1.jpg

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Warto też przypomnieć że jakikolwiek udział dzieci w pracach polowych z udziałem traktorów i maszyn, powinien być WYKLUCZONY...PRZERAŻAJĄCE JEST TO, ŻE POMIMO KILKU TRAGICZNYCH WYPADKÓW W OSTATNICH DNIACH Z UDZIAŁEM DZIECI, MOŻNA SIĘ SPOTKAĆ Z GŁOSAMI, ŻE W PEWNYCH OKOLICZNOŚCIACH POBYT DZIECKA W KABINIE CIĄGNIKA MOŻE BYĆ UZASADNIONY...

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
Charytatywny Wrak Race 2020

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Proszę podać nazwiska i pokazać mordy tych co zagłosowali za sprzedażą szpitala.
Oni myślą, że Średzianom można sprzedawać kit. Wielu Średzian mieszkało lub mieszka w USA czy na za...
To nie jest restauracja. To wygląda na biurową stołówkę.
Mieszkam w dużym zachodnio -europejskim mieście . I nie zdziwilem się. Tak jak myślałem. To nie Pary...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 25.09.2020 23:00 CET Until: 26.09.2020 13:00 CETpolski: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 40 mm. Spodziewaj się utru... więcej informacji.