piątek 27.11.2020

Imieniny: Waleriana Wergiliusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Dobre praktyki przy uprawie i nawożeniu gleby

Dobre praktyki przy uprawie i nawożeniu gleby

17.06. 2020
 •  

Właściwe i terminowe wykonywanie zabiegów agrotechnicznych, stosowanie odpowiedniego płodozmianu, prawidłowe nawożenie i uprawa roli, pozwalają na utrzymanie właściwej struktury gleby oraz uzyskanie stosunkowo wysokich plonów. Funkcjonowanie współczesnych gospodarstw rolnych nie jest jednak możliwe bez udziału maszyn i urządzeń.

Jeżeli jednak maszyny są źle użytkowane, niewłaściwie skonstruowane, zużyte lub niekompletne mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia nie tylko rolników, ale także innych osób przebywających na terenie gospodarstwa rolnego.  

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń należy przestrzegać podstawowych zasad bhp:

 • Maszyny mogą obsługiwać tylko osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny oraz bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia (np. prawo jazdy kategorii T, jeśli kierują ciągnikiem).
 • Maszyn i urządzeń nie należy obsługiwać po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, będąc w niedyspozycji fizycznej, psychicznej lub odczuwając jakiekolwiek dolegliwości.
 • Przed uruchomieniem należy maszynę przygotować do pracy, sprawdzić światła, ogumienie, układ kierowniczy, układ hamulcowy, sygnał dźwiękowy.
 • Nie należy usuwać fabrycznie zamontowanych osłon - mechanizmy napędowe i układy przekazu mocy powinny być osłonięte na całej długości.
 • Do pracy należy używać maszyn i urządzeń sprawnych, kompletnych, wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
 • Podczas agregowania sprzętu niedopuszczalne jest przebywanie osób między ciągnikiem rolniczym i sprzęganą przyczepą.
 • Przed przystąpieniem do naprawy lub konserwacji maszyny należy bezwzględnie wyłączyć silnik, odłączyć źródło jej zasilania oraz poczekać aż zatrzymają się elementy robocze.

Gleba, na której uprawiane są rośliny nie zawsze zawiera dostateczne ilości składników pokarmowych, dlatego powinno się ją, w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości, zasilać nawozami.

Przy pracach związanych ze stosowaniem nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin, należy:

 • pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej lub specjalnie do tego celu przeznaczonej odzieży roboczej, a także sprzętu ochrony osobistej, tj. ubranie ochronne, buty gumowe bez podszewki, osłony twarzy, okulary ochronne, półmaski lub maski, rękawice ochronne posiadające odpowiedni atest,
 • bezwzględnie zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie oraz ulotce dołączonej
  do preparatu,
 • nawozy mineralne, zwłaszcza pyliste, wysiewać w dni pogodne, bezwietrzne, przy średnich i niskich temperaturach dodatnich
 • przestrzegać okresów karencji - od terminu ostatniego zabiegu do terminy zbioru rośliny,
 • po zakończeniu prac zdjąć odzież ochronną i starannie umyć ręce i twarz.

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy rolniczej z udziałem maszyn i urządzeń, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi Kampanię Prewencyjną pod hasłem:

 krus

Zachęcamy rolników, domowników i osoby pracujące w gospodarstwach rolnych do zapoznania się z materiałami popularyzatorskimi znajdującymi się na stronie internetowej https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/ oraz Facebook KRUS.

Ponadto, przypominamy o możliwości samodzielnej identyfikacji zagrożeń wypadkowych występujących gospodarstwie rolnym, w oparciu o listy kontrolne przygotowane w ramach wszystkich prowadzonych w 2020 roku Kampanii Prewencyjnych KRUS. 

PT KRUS Środa Śląska

Źródła:

- broszura prewencyjna KRUS Dobre praktyki BHP przy uprawie i nawożeniu gleby

- https://img.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2018/04/nawozenie-kukurydzy1.jpg

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

 • Waldek powiedział(a) Więcej
  Lokalny na miejscu, bez kolejek, szybciutko.
  www.komnetpc.pl 5 godzin temu.
 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  30Mb a nie MB, edit Wojewoda 5 godzin temu.
 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Dokładnie, w Środzie Śląskiej jest też Netia na światłowodzie. Mam i korzystam, Wrocławska, osiedle koło Coli. Orange w tej samej... 5 godzin temu.
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Witam, od niedawna mieszkam w Środzie i poszukuje sprawdzonego internetu radiowego ( taka jest możliwość) jak narazie testuje usługę... 5 godzin temu.
 • Waldek powiedział(a) Więcej
  Dorota napisał:
  Czy ktoś ma kontakt telefoniczny do BM? 
  Ja mam a co Ci zamówić?
  6 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

19.11.2020 08:17 wrote:

Sprzedam choinki świerk pospolity,srebrny, jodła kaukaska. Cena w zależności od wielkości i rodzaju drzewka 50-70 PLN Tel.606-953-368  …

11.11.2020 18:42 wrote:

GOTÓWKA bez potrzeby wychodzenia z DOMU - SZYBKI KONTAKT ! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce, Patery, Tace, Świeczniki, Por…

09.11.2020 17:30 wrote:

nauka projektowania 2D/3D, nauka rysunku technicznego (od rzutowania przez wymiarowanie po tolerowanie), wykonywanie rysunków techniczny, p…

04.11.2020 10:49 wrote:

 Poszukuję opieki nad 84 letnią kobietą . Najchętniej do wspólnego zamieszkania w mieszkaniu w Środzie Śląskiej . Osoba chodząca , w dużym …

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

Czytelniku!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go! Pod tekstem znajdziesz opcję, dziękujemy.