czwartek 09.07.2020

Imieniny: Lukrecji Weroniki

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Warsztat samochodowy z Jawora szybciej i w bardziej ekologiczny sposób usuwa uszkodzenia lakieru na pojazdach Warsztat samochodowy z Jawora szybciej i w bardziej ekologiczny sposób usuwa uszkodzenia lakieru na pojazdach

Ekologia w biznesie. Unia Europejska wspiera firmy wdrażające ekoinnowacyjne rozwiązania

29.05. 2020

Troska o środowisko to nie tylko styl życia, ale również istotny element rozwoju firm i budowania przewagi nad konkurencją. Dolnośląskie przedsiębiorstwa wprowadzają ekoinnowacje, a działania te wspiera Unia Europejska.

Termin „ekoinnowacja” odnosi się do wszystkich form innowacji, które stwarzają szanse dla przedsiębiorstw oraz przynoszą korzyści środowisku naturalnemu. Koncepcja ekoinnowacyjności pojawiła się już w latach 90., ale w Polsce dopiero teraz zyskuje prawdziwą popularność. Do jej powstania przyczyniły się głównie wzrost świadomości ekologicznej oraz dostrzeżenie możliwości, jakie daje ekobiznes.

– Ekoinnowacyjność opłaca się firmom – zauważa Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Nowatorskie technologie i usługi w tym zakresie powodują, że przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne na rynku i obniżają koszty utrzymania. Do tego przetwarzanie surowców wtórnych, jako jedna z dziedzin, w której przejawiają się ekoinnowacje, oznacza tańsze pozyskiwanie materiału niezbędnego do wytwarzania kolejnych produktów.

Auta jak nowe

Istniejący od prawie trzydziestu lat warsztat Auto-Naprawa Auto-Handel Andrzej Giera z Jawora zajmuje się konserwacją i naprawą pojazdów. Dzięki dotacji unijnej firma wprowadziła na rynek nową usługę – Smart Repair, która polega na błyskawicznych naprawach drobnych szkód parkingowych. Wiele z tych wgnieceń można naprawić szybko i bez lakierowania, a nawet gdy naruszona powłoka wymaga naniesienia nowego lakieru, można to zrobić punktowo, a nie na całej powierzchni. Każdorazowo taki proces będzie trwał kilkadziesiąt minut, a nie jak do tej pory 1–2 dni. W czasach, gdy auto jest niezbędne do funkcjonowania wielu rodzinom i przedsiębiorstwom, szybszy i tańszy proces naprawczy pojazdów przyciąga nowych klientów. Poza tym nowa usługa opracowana przez warsztat samochodowy z Jawora jest bardziej ekologiczna i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego chociażby przez to, że używanych jest mniej środków chemicznych.

Platyna z katalizatora

Innym przykładem ekoinnowacyjnej działalności z Dolnego Śląska jest firma KAT-RECYKLING ze Świdnicy, która zajmuje się odzyskiwaniem metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów. Zużyte katalizatory samochodowe, w których znajdują się metale szlachetne, takie jak platyna, pallad czy rod, są niezwykle atrakcyjnym przedmiotem do recyklingu. Przerobienie dwóch ton starych katalizatorów pozwala uniknąć wydobycia 150 ton rudy i całego szeregu etapów następczych, prowadzących do otrzymania czystego metalu. Pozwala też uzyskać 1–3 kg platyny!

Świdnicka spółka wdrożyła nowatorską technologię recyklingu, która m.in. umożliwia odzyskiwanie metali szlachetnych bez zbędnych strat materiału.

Patenty i zatrudnienie

W sumie prawie 250 dolnośląskich przedsiębiorstw realizuje ekoinnowacyjne projekty. Ich wartość przekracza 428 mln zł, z czego 153 mln zł to unijne dofinansowanie. W efekcie wprowadzonych zostało ponad 200 innowacji procesowych oraz 270 produktowych, zgłoszono 12 patentów, a prawie 360 osób znalazło zatrudnienie.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych w ramach programu regionalnego znajdziecie na stronie: http://rpo.dolnyslask.pl/

dolnoslaskie poszerzamy perspektywe

logotypy

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na pohybel - Platformie Obywatelskiej.

This comment was minimized by the moderator on the site

PinOkio .- członek Platformy Obywatlskiej.

This comment was minimized by the moderator on the site

Warto uczyć się języków obcych. Żeby nie być Dolce far NIENTE- jak Platforma Obywatelska. Partia malkontentów.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dolce far niente- śmierdzący leń

This comment was minimized by the moderator on the site

Platforma Obywatelska - Dolce far NIENTE.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Może będzie promesa (pieniądze) na szpital w Środzie Śl.Pan Prezydent na pewno przyjedzie do nas! Je...
Który to przepis zabrania ujawniania miejscowości w której ujawniono narkotyki ?
Paciorek odmow żeby Pucek się nie dowiedział kto się podszywa pod niego
jest taki łepek z zielonego auta co ciongle kreci sie po wioskach i goni temat moze to on

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…