czwartek 12.12.2019

Imieniny: Dagmary Aleksandry

 
Gradobicie, silne wiatry i ulewy. Nawałnica w naszym powiecie

Gradobicie, silne wiatry i ulewy. Nawałnica w naszym powiecie

16.06. 2019

Podtopienia, zniszczenia spowodowane gradobiciem i powalone drzewa, to skutki burz jakie przeszły wczoraj przez powiat średzki.

W wyniku intensywnych opadów deszczu najbardziej ucierpiały miejscowości w gminie Udanin, a z powodu gradu w gminie Malczyce. Nie posiadamy jeszcze szczegółowych danych, bo służby wciąż prowadzą akcje ratunkowe.

- Naszą gminę dotknęła wielka tragedia. Wiem, że sytuacja jest bardzo kryzysowa i napięta, ale proszę o wyrozumiałość. Od kilku godzin na terenie gminy działają jednostki OSP i PSP, są poinformowane wszystkie instytucje włącznie z Panem Wojewodą. Jest ogłoszony i wprowadzony stan kryzysowy. Najgorsza sytuacja w chwili obecnej jest w Piekarach, Lusinie i Konarach. Ściągnięte są jednostki z sąsiednich gmin oraz pracownicy Urzędu Gminy Udanin. Na tyle ile możemy w chwili obecnej pomóc to pomagamy. Na pewno nikt z Państwa nie zostanie bez pomocy. W razie potrzeby proszę dzwonić pod numer 604495093 - informował wczoraj wójt Wojciech Płazuk.

Do gminny Udanin udał się dziś Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, który z wójtem odwiedził gospodarstwa dotknięte skutkami nawałnicy.

-  Trwa szacowanie strat. Skutki wczorajszego załamania pogody to uszkodzone domy, pomieszczenia gospodarcze i drogi. Strażacy wypompowują wodę z piwnic zalanych budynków, zabezpieczają też uszkodzone drogi w gminie Udanin - informuje wojewoda.

O rekordowym opadzie w powiecie średzkim informuje dziś portal Legnicka Pogoda.

 - 142.7 mm - tyle deszczu spadło wczoraj w okolicy Lusiny w powiecie średzkim wg systemu RainGrs. Suma opadu jest absolutnie ogromna. W ciągu jednego dnia spadło tam tyle, ile średnio przez trzy miesiące!

Dziś o godz. 10:00 w Urzędzie Gminy Udanin odbyło się spotkanie podsumowujące działania podjęte podczas ostatniej nocy, uczestniczyli w nim wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak , dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania, starosta Powiatu Średzkiego Krzysztof Szałankiewicz, przedstawiciele państwowych i ochotniczych straży pożarnych, policji oraz pracownicy Urzędu Gminy.

Wójt gminy Udanin w trybie pilnym powołał sztab kryzysowy. Miejscowości najbardziej dotknięte nawałnicą to: Konary, Lusina i Piekary, a także Dziwigórz i Różana. Zanotowano duże straty w uprawach, a także w obrębie domów mieszkalnych oraz dróg. Odnotowano 7 zgłoszeń dotyczących wysokiego poziomu wody w domach/mieszkaniach sięgający ok. 60 cm. W działaniach uczestniczyło 32 jednostki straży pożarnej, nie tylko z powiatu średzkiego. W nocy na terenie gminy jeździły trzy patrole policyjne, których celem było zapewnienie dojazdu dla straży. Zabezpieczona została droga wojewódzka nr 345. Od godzin porannych dwa patrole sprawdzają stan dróg w gminie i przekazują informacje na ten temat do strażaków w celu uporządkowania terenu. Pomiędzy godz. 7:00, a 9:00 odnotowano obniżenie poziomu wody w rzece Cicha Woda w miejscowości Piekary o 20 cm.
Po spotkaniu wójt, wojewoda, dyrektor, starosta, prezes Zarządu Gminnego Oddziału OSP Bogdan Wilczak, udali się na oględziny miejsc na terenie gminy, gdzie powstały największe szkody.

Wójt gminy Udanin składa podziękowania dla wszystkich jednostek straży pożarnej, policji oraz mieszkańców gminy, którzy pomagali w nocy z soboty na niedzielę opanować tą kryzysową sytuację. Podziękowania dla Pana Wojewody oraz Pana Starosty za kontakt w godzinach nocnych, w celu podjęcia kluczowych decyzji.

Od wczesnych godzin porannych strażacy pomagają w tej trudnej sytuacji. Prosimy mieszkańców o spokój i cierpliwość. Mamy stały kontakt z wojewodą, który zapewnił nas o dodatkowych środkach finansowych dla naszej gminy -

czytamy na portalu Gminy Udanin.


(red)

fot. fanpage FB wojewody dolnośląskiego, wójta gminy Udanin, czytelnika

Komentarzy (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Wszędzie był grad ogródki zmasakrowane,udało się bez zniszczeń domowych pola zalane

This comment was minimized by the moderator on the site

maskara jakaś dawno u nas czegoś takiego nie było

This comment was minimized by the moderator on the site

W Zawdce grad wielkośc piłeczek do ping - ponga, zniszczenia w ogrodach i domach - w Chomiązy wielkości dużej fasoli w Dębicach też powiało grozą

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację