środa 16.06.2021

Imieniny: Aliny Benona

 fot. Adam Guz / KPRM fot. Adam Guz / KPRM

Jaka będzie kolejność znoszenia obostrzeń przez rząd?

Śr, 20.01.2021 18:01
 •  

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa obowiązują do 31 stycznia. Jak dowiadujemy się z bieżących zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, w przyszłym miesiącu część obowiązujących w Polsce obostrzeń w związku z epidemią Covid-19 prawdopodobnie zostanie zniesiona lub ograniczona.


Decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących rygorów podejmowane są z uwzględnieniem opinii specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, profesorów wirusologii i epidemiologów.

Różne dziedziny życia gospodarczego stopniowo będą przywracane do normalności. Po każdym kroku rząd zamierza obserwować liczbę zakażeń oraz śmiertelnych przypadków - dopiero gdy liczby te będą stabilne, nastąpią "odmrożenia".

Przedstawiamy obostrzenia, które mogą zostać zniesione w pierwszej kolejności.

Co z powrotem do szkół?

Jak nam wiadomo kolejni uczniowie wrócą do szkół, gdy powrót dzieci z klas I – III nie wpłynie na znaczny wzrost liczby zakażeń.

W lutym do szkół być może wrócą uczniowie klas ósmych i maturalnych, aby nauczyciele mogli ich lepiej przygotować do egzaminów. Natomiast pozostałe klasy nadal będą uczyły się zdalnie, albo w trybie hybrydowym. Najbardziej możliwym terminem powrotu do szkół wszystkich klas jest wiosna.

Z wypowiedzi Adama Niedzielskiego dowiadujemy się, że powrót do szkół to bardzo szerokie zagadnienie. - Dlatego nie można na pytanie o dokładne daty powrotu do szkół konkretnie odpowiedzieć – wyjaśniał minister zdrowia.

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe?

Dziś w centrach handlowych działają tylko niektóre sklepy - spożywcze oraz drogerie.

Wicepremier Jarosław Gowin w swojej wypowiedzi na jednej z anten radiowych powiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się, to od 1 lutego galerie handlowe powinny zostać w pełni otwarte.

Co z hotelami?

Następne w kolejności do wznowienia działalności są hotele.

Kiedy na narty?

Równocześnie z hotelami, działalność będą mogły wznowić stoki narciarskie - zachowując limit liczby narciarzy oraz wydzielając oddzielne strefy.

Zmiany w gastronomii

Jakiś czas temu minister zdrowia ogłaszał, że gastronomia będzie ostatnią dziedziną gospodarki, która doczeka się zniesienia obostrzeń.

Na chwilę obecną, według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, restauracje prawdopodobnie dostaną zgodę na działalność w przyszłym miesiącu.

Premier wspomniał, że rząd stara się, aby w najbliższych 10 dniach zostały wypracowane protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych. Stwierdził też, że w lutym gastronomia prawdopodobnie będzie mogła przywrócić działalność. Zależy to od liczby nowych zakażeń i liczby zgonów w Polsce oraz od sytuacji w innych krajach i od tempa szczepień.

- Opieramy się na konkretnych badaniach przeprowadzonych w USA, które mówią o ryzyku z otwieraniem poszczególnych branż. Niestety, zarówno branża gastronomiczna jak i fitness, są na szczycie miejsc gdzie zachodzi potencjalnie do ryzyka transmisji koronawirusa - informuje minister Adam Niedzielski.

Branża fitness

Siłownie, centra fitness i baseny będą mogły zostać otwarte w przyszłym miesiącu. Jednakże pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna nadal będzie stabilna, a liczba zakażeń u naszych sąsiadów przestanie rosnąć.

Imprezy okolicznościowe i masowe

Na chwilę obecną nie ma informacji odnośnie zniesienia zakazu organizacji wesel i imprez okolicznościowych.

Rząd na razie nie zniesie zakazu organizacji imprez masowych, wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Obostrzenia w tych dziedzinach zostaną przedłużone minimum do wiosny.

Przy okazji przypominamy o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać w miejscach publicznych:

 • utrzymywanie co najmniej 1,5 m odległości między osobami,
 • zasłanianie ust i nosa,
 • zalecana dezynfekcja rąk,
 • środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób,
 • obowiązują godziny dla seniorów,
 • targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formie zdalnej,
 • obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Walka trwa

Dysponujemy skuteczną bronią w walce z wirusem - szczepionką. Trudny czas pandemii będzie dobiegał końca z każdą kolejną zaszczepioną osobą. Dopóki duża część społeczeństwa nie zaszczepi się na koronawirusa, będziemy musieli nadal przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - czytamy na rządowej stronie www.gov.pl

O sytuacji związanej ze znoszeniem obostrzeń będziemy informować na bieżąco.

(mk)

obostrzenia 1

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Skad ty pajacu mozesz wiedziec oczym gadaja bezmózgi jeti ktory zazdrosci bo sam nic niema... 4 godziny temu.
 • igi powiedział(a) Więcej
  Może i dobrze się złożyło - pan N, będzie miał aż i tylko dwa lata aby pokazać kto on.... 5 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…