niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

 fot. Adam Guz / KPRM fot. Adam Guz / KPRM

Jaka będzie kolejność znoszenia obostrzeń przez rząd?

Śr, 20.01.2021 18:01

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa obowiązują do 31 stycznia. Jak dowiadujemy się z bieżących zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, w przyszłym miesiącu część obowiązujących w Polsce obostrzeń w związku z epidemią Covid-19 prawdopodobnie zostanie zniesiona lub ograniczona.Decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących rygorów podejmowane są z uwzględnieniem opinii specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, profesorów wirusologii i epidemiologów.

Różne dziedziny życia gospodarczego stopniowo będą przywracane do normalności. Po każdym kroku rząd zamierza obserwować liczbę zakażeń oraz śmiertelnych przypadków - dopiero gdy liczby te będą stabilne, nastąpią "odmrożenia".

Przedstawiamy obostrzenia, które mogą zostać zniesione w pierwszej kolejności.

Co z powrotem do szkół?

Jak nam wiadomo kolejni uczniowie wrócą do szkół, gdy powrót dzieci z klas I – III nie wpłynie na znaczny wzrost liczby zakażeń.

W lutym do szkół być może wrócą uczniowie klas ósmych i maturalnych, aby nauczyciele mogli ich lepiej przygotować do egzaminów. Natomiast pozostałe klasy nadal będą uczyły się zdalnie, albo w trybie hybrydowym. Najbardziej możliwym terminem powrotu do szkół wszystkich klas jest wiosna.

Z wypowiedzi Adama Niedzielskiego dowiadujemy się, że powrót do szkół to bardzo szerokie zagadnienie. - Dlatego nie można na pytanie o dokładne daty powrotu do szkół konkretnie odpowiedzieć – wyjaśniał minister zdrowia.

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe?

Dziś w centrach handlowych działają tylko niektóre sklepy - spożywcze oraz drogerie.

Wicepremier Jarosław Gowin w swojej wypowiedzi na jednej z anten radiowych powiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się, to od 1 lutego galerie handlowe powinny zostać w pełni otwarte.

Co z hotelami?

Następne w kolejności do wznowienia działalności są hotele.

Kiedy na narty?

Równocześnie z hotelami, działalność będą mogły wznowić stoki narciarskie - zachowując limit liczby narciarzy oraz wydzielając oddzielne strefy.

Zmiany w gastronomii

Jakiś czas temu minister zdrowia ogłaszał, że gastronomia będzie ostatnią dziedziną gospodarki, która doczeka się zniesienia obostrzeń.

Na chwilę obecną, według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, restauracje prawdopodobnie dostaną zgodę na działalność w przyszłym miesiącu.

Premier wspomniał, że rząd stara się, aby w najbliższych 10 dniach zostały wypracowane protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych. Stwierdził też, że w lutym gastronomia prawdopodobnie będzie mogła przywrócić działalność. Zależy to od liczby nowych zakażeń i liczby zgonów w Polsce oraz od sytuacji w innych krajach i od tempa szczepień.

- Opieramy się na konkretnych badaniach przeprowadzonych w USA, które mówią o ryzyku z otwieraniem poszczególnych branż. Niestety, zarówno branża gastronomiczna jak i fitness, są na szczycie miejsc gdzie zachodzi potencjalnie do ryzyka transmisji koronawirusa - informuje minister Adam Niedzielski.

Branża fitness

Siłownie, centra fitness i baseny będą mogły zostać otwarte w przyszłym miesiącu. Jednakże pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna nadal będzie stabilna, a liczba zakażeń u naszych sąsiadów przestanie rosnąć.

Imprezy okolicznościowe i masowe

Na chwilę obecną nie ma informacji odnośnie zniesienia zakazu organizacji wesel i imprez okolicznościowych.

Rząd na razie nie zniesie zakazu organizacji imprez masowych, wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Obostrzenia w tych dziedzinach zostaną przedłużone minimum do wiosny.

Przy okazji przypominamy o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać w miejscach publicznych:

 • utrzymywanie co najmniej 1,5 m odległości między osobami,
 • zasłanianie ust i nosa,
 • zalecana dezynfekcja rąk,
 • środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób,
 • obowiązują godziny dla seniorów,
 • targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formie zdalnej,
 • obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Walka trwa

Dysponujemy skuteczną bronią w walce z wirusem - szczepionką. Trudny czas pandemii będzie dobiegał końca z każdą kolejną zaszczepioną osobą. Dopóki duża część społeczeństwa nie zaszczepi się na koronawirusa, będziemy musieli nadal przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - czytamy na rządowej stronie www.gov.pl

O sytuacji związanej ze znoszeniem obostrzeń będziemy informować na bieżąco.

(mk)

obostrzenia 1
powrót na górę
 • Wyborca powiedział(a) Więcej
  Może zorganizujemy komitet przygotowania głosowania nad odwołaniem Pana A.Rucinskiego z funkcji... godzinę temu.
 • Ada powiedział(a) Więcej
  Półtora kadencji A nasz wójt dalej nic nie rozumie. Dopiero gość z Warszawy musi mu tłumaczyć. Kończ... 5 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Przy takiej p wójt to raczej zwijać gminę nie rozwijać. 5 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  a zechcesz podać choćby jeden przykład na swoją tezę? Ostatnie rankingi gmin dotyczące rozwoju pokazują... 5 godzin temu.
 • Łysa Loszka powiedział(a) Więcej
  No przecież skoro ten pan/pani nie wraca po północy, to oznacza że nikt nie wraca, nie? Czego nie rozumiesz XD 
  6 godzin temu.
 • Klaudia powiedział(a) Więcej
  Z tych komentarzy widać, że mieszkańcy nie są zadowoleni z pracy straży miejskiej.
  Dlaczego nie widać... 7 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM