wtorek 13.04.2021

Imieniny: Przemysława Idy

"Jedni sadzą - inni dewastują"

"Jedni sadzą - inni dewastują"

Pn, 29.03.2021 21:44

26 marca powiat średzki rozpoczął tegoroczne nasadzenia drzew. Pierwsze, przy ścieżce rowerowo - pieszej Środa Śląska - Ciechów.- Dzisiaj rozpoczęliśmy nasadzenia, a cała akcja będzie trwać kilka dni, bo każde drzewko palikujemy i otaczamy siatką. Jutro będziemy kończyć odcinek do Ciechowa i zapraszamy mieszkańców wioski i okolic do wsparcia naszych działań – zachęcał Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu. I chętnych nie zbrakło, 27 marca działania powiatu wsparli: Ochotnicza Straż Pożarna z Bukówka, LZS "Orzeł Bukówek, Rada Sołecka Ciechowa, radni i firma Green Eregy z Komornik.

- W sumie posadzono 114 drzew z gatunku bez i wiśnia piłkowana „Royal Burgundy", co oznacza, że ścieżka będzie prezentować się wyjątkowo kolorowo. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, a małemu Stefanowi z mamą, za energetyczny słodki poczęstunek - dziękowano na facebookowym profilu powiatu.

Apel nie pomógł

- Do mieszkańców będę też miał prośbę, aby doglądali drzewka i zgłaszali nam wszystkie akty wandalizmu i kradzieży. Bardzo liczę, że nie powtórzy się historia nasadzonych drzewek przy drodze do Lipnicy, Kulina i innych - apelował 26 marca Grzegorz Pierzchalski, a już dziś na portalu społecznościowym powiat poinformował o zniszczeniu kolejnych drzew. - I znów wandal wyżył się na drzewkach. Tym razem padło na posadzone w zeszłym roku drzewka przy ścieżce rowerowej Zabłoto - Kostomłoty biegnącej wzdłuż drogi powiatowej nr 2075D. Jedni sadzą inni dewastują... Brak słów - czytamy.

Przyłączamy się do apelu zgłaszania wszelkich aktów wandalizmu i przypominamy, że za zniszczenie mienia, w tym przypadku drzewa, grożą surowe kary. Warto tu nadmienić, że przepisy ustawy o ochronie przyrody nie są jedynymi chroniącymi drzewa i krzewy. Dodatkowe prawne środki ochrony są przewidziane w licznych przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, które niszczenie lub uszkadzanie drzew i krzewów traktują jako zamachy na mienie karalne jako co najmniej wykroczenia, a w poważniejszych przypadkach, jako przestępstwa.

Gdzie jeszcze pojawią się nowe drzewa?

Poza ścieżką Środa Śląska - Ciechów kolejne nasadzenia będą prowadzone na odcinkach Zabłoto - Kostomłoty, Ujazd Górny - Jarosław, Piotrowice - Pełcznica, w Karczycach, a także wzdłuż ul. Klonowej w Księginicach. - Powiat zamówił pięć gatunków drzew: wiśnia piłkowana, lipa drobnolistna, lilak, klon zwyczajny i klon kulisty. Koszt tego zdania to: 26 tys. zł, z czego 10 tys. zł to darowizna od Green Energy z Komornik - informują pracownicy średzkiego starostwa, które zakupiło w sumie182 sadzonki.

Do sceptyków

– Osobom sceptycznym wobec nasadzeń wzdłuż dróg przypominamy, że często miejsca te są wskazane w decyzji o nasadzeniach zastępczych, za wcześniej usunięte drzewa. Zgodnie z nią starosta powiatu musi nasadzić dany gatunek, w danym terminie i  miejscu – dodaje Pierzchalski.

(rol) / fot. rfp
powrót na górę
 • Kolega z pracy powiedział(a) Więcej
  Prawnik? Bo pracował na biurze podawczym sądu :0 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  w ramach przyprawy 8 godzin temu.
 • Edek powiedział(a) Więcej
  Sesje Rady 8 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  Policja dla PISu straciła całkiem już odremontowany... 9 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…