poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

"Jedni sadzą - inni dewastują"

"Jedni sadzą - inni dewastują"

Pn, 29.03.2021 21:44

26 marca powiat średzki rozpoczął tegoroczne nasadzenia drzew. Pierwsze, przy ścieżce rowerowo - pieszej Środa Śląska - Ciechów.


- Dzisiaj rozpoczęliśmy nasadzenia, a cała akcja będzie trwać kilka dni, bo każde drzewko palikujemy i otaczamy siatką. Jutro będziemy kończyć odcinek do Ciechowa i zapraszamy mieszkańców wioski i okolic do wsparcia naszych działań – zachęcał Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu. I chętnych nie zbrakło, 27 marca działania powiatu wsparli: Ochotnicza Straż Pożarna z Bukówka, LZS "Orzeł Bukówek, Rada Sołecka Ciechowa, radni i firma Green Eregy z Komornik.

- W sumie posadzono 114 drzew z gatunku bez i wiśnia piłkowana „Royal Burgundy", co oznacza, że ścieżka będzie prezentować się wyjątkowo kolorowo. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, a małemu Stefanowi z mamą, za energetyczny słodki poczęstunek - dziękowano na facebookowym profilu powiatu.

Apel nie pomógł

- Do mieszkańców będę też miał prośbę, aby doglądali drzewka i zgłaszali nam wszystkie akty wandalizmu i kradzieży. Bardzo liczę, że nie powtórzy się historia nasadzonych drzewek przy drodze do Lipnicy, Kulina i innych - apelował 26 marca Grzegorz Pierzchalski, a już dziś na portalu społecznościowym powiat poinformował o zniszczeniu kolejnych drzew. - I znów wandal wyżył się na drzewkach. Tym razem padło na posadzone w zeszłym roku drzewka przy ścieżce rowerowej Zabłoto - Kostomłoty biegnącej wzdłuż drogi powiatowej nr 2075D. Jedni sadzą inni dewastują... Brak słów - czytamy.

Przyłączamy się do apelu zgłaszania wszelkich aktów wandalizmu i przypominamy, że za zniszczenie mienia, w tym przypadku drzewa, grożą surowe kary. Warto tu nadmienić, że przepisy ustawy o ochronie przyrody nie są jedynymi chroniącymi drzewa i krzewy. Dodatkowe prawne środki ochrony są przewidziane w licznych przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, które niszczenie lub uszkadzanie drzew i krzewów traktują jako zamachy na mienie karalne jako co najmniej wykroczenia, a w poważniejszych przypadkach, jako przestępstwa.

Gdzie jeszcze pojawią się nowe drzewa?

Poza ścieżką Środa Śląska - Ciechów kolejne nasadzenia będą prowadzone na odcinkach Zabłoto - Kostomłoty, Ujazd Górny - Jarosław, Piotrowice - Pełcznica, w Karczycach, a także wzdłuż ul. Klonowej w Księginicach. - Powiat zamówił pięć gatunków drzew: wiśnia piłkowana, lipa drobnolistna, lilak, klon zwyczajny i klon kulisty. Koszt tego zdania to: 26 tys. zł, z czego 10 tys. zł to darowizna od Green Energy z Komornik - informują pracownicy średzkiego starostwa, które zakupiło w sumie182 sadzonki.

Do sceptyków

– Osobom sceptycznym wobec nasadzeń wzdłuż dróg przypominamy, że często miejsca te są wskazane w decyzji o nasadzeniach zastępczych, za wcześniej usunięte drzewa. Zgodnie z nią starosta powiatu musi nasadzić dany gatunek, w danym terminie i  miejscu – dodaje Pierzchalski.

(rol) / fot. rfp

https://www.facebook.com/powiatasredzki/posts/4055505407847310

https://www.facebook.com/powiatasredzki/posts/2914779971919865

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 5 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 6 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…