sobota 23.09.2023

Imieniny: Bogusława Tekli

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Jubileusz 20-lecia Klubu Europejskiego w SOSW im. J. Korczaka

SkomentujKlub Europejski przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Środzie Śląskiej powstał w 2002 roku z inicjatywy Marii Pauki i Ewy Ek. W ramach klubu członkowie poszerzają wiedzę o Europie, jej krajach, historii i procesach społeczno- ekonomicznych oraz powstaniu, strukturze i działalności Unii Europejskiej.


Fot. Gazeta Roland i Organizatorzy Fot. Gazeta Roland i Organizatorzy


Podopieczni uczestniczyli w Powiatowych Dniach Unii Europejskiej w 2008, 2009, 2010,2011,2012, 2013 i 2014 roku. Brali udział w konkursach wiedzy o Europie i prezentacji krajów: Wielkiej Brytanii, Holandii, Czech, Danii, Estonii, Włoch, Austrii. Zazwyczaj nasi uczniowie zajmowali czołowe lokaty(pierwsze lub drugie) w powiecie średzkim. Uczniowie Marcin Jaskuła i Sylwia Bierońska zdobyli trzecie miejsce w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Europie „Europa naszym domem” w Jaworze w maju 2010 r., natomiast Sylwia  i Igor Wojtasik osiągnęli piątą lokatę w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Europie „Europa i my” w Jaworze w kwietniu 2011 r.          

Członkowie Klubu Europejskiego uczestniczyli w licznych wyprawach do Niemiec i Republiki Czeskiej. W maju 2012r. zwiedziliśmy obiekty sakralne Czech (klasztor Benedyktynów w Broumowie ze słynną kopią Całunu Turyńskiego, Biblioteką klasztorną z bogatym zbiorem starodruków i kopii Pisma Świętego), Muzeum zabawek w Policach nad Metują, Rezerwat Ostaš.

W maju 2013 r. zwiedziliśmy miejscowości w Saksonii, gdzie nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z kulturą łużycką, która bogato egzystowała w Löbau, Markersdorfie (zwiedziliśmy Skansen wsi łużyckiej) i mieliśmy okazję zobaczyć grupę łużyckich domów przysłupowych wpisanych na listę UNESCO w Obercunnersdorf.

W 2015 roku przeszliśmy czerwonym szlakiem przez historyczny most graniczny na rzece Izerze do schroniska „Orle”, zwiedziliśmy Hutę Szkła w Harrachowie oraz obejrzeliśmy skocznię narciarską w Harrachowie.

W 2017 roku odbyliśmy podróż  do Skalnego Miasta, gdzie obserwowaliśmy formacje skalne i przyrodę czeskiego Rezerwatu. Płynęliśmy po jeziorku i słuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika. Następnie udaliśmy się do klasztoru w Broumovie, gdzie zwiedziliśmy Barokową Bibliotekę z kopią Całunu Turyńskiego.

W 2018 roku zwiedziliśmy Park Miniatur Budowli Świata w Mysłakowicach oraz eksplorowaliśmy Jańskie Łażnie oraz spacerowaliśmy po Rezerwacie Koron Drzew, zapoznając się z ekologią, budową rzędową lasów i zapoznaliśmy się z licznymi gatunkami drzewostanu.

W 2019 roku udaliśmy się do Złotego Stoku, gdzie zapoznaliśmy się z historią i budową Kopalni złota.  Po czym udaliśmy się do Republiki Czeskiej, gdzie zwiedziliśmy przepiękną Jaskinię Na Pomezi, obserwując  budowę geologiczną, formy naciekowe – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz faunę jaskiniową. Następnie zwiedziliśmy Narodowy Rezerwat Przyrody – Rejviz i zajrzeliśmy do Jesenika, obserwując zabytki kultury architektonicznej sąsiadów oraz delektowaliśmy się specjałami kuchni czeskiej.

Niestety w latach 2020- 2022 pandemia uniemożliwiła nam wyjazdy zagraniczne.

2022 roku przeprowadziliśmy jubileuszowy konkurs plastyczny i konkurs literacki o zwyczajach Bożego Narodzenia w Europie.

W 2023 roku zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „ Najpiękniejszy kraj w Europie” oraz konkurs literacki „ Ulubiony kraj w Unii Europejskiej”. W tym roku zwidzimy kraj zachodnich sąsiadów, a podróż odbędziemy koleją.

Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować Jubileusz 20-lecia naszego KE w zacnym gronie Gości – Alicji Przesławskiej, Jolanty Bogunewicz, Wandy Mikoszek, Teresy Szarek, Wiktora Kality oraz naszych absolwentek Pauliny i Natalii.

Pani Dyrektor Lidia Walerych przywitała serdecznie uczestników, Ewa Ek – opiekun KE opowiedziała w skrócie o działaniach w ciągu dwudziestu lat, a Paweł Wenderski, Renata Kopacka i Krzysztof Wowczuk zadbali o program artystyczny z udziałem naszych uczniów. Podczas spotkania wszyscy mieli okazję spróbować tortu jubileuszowego oraz smakołyków przygotowanych przez Mariolę Majewską i Ewę Ek. Zaprosiliśmy naszych Gości do wspólnego zasadzenia pamiątkowego drzewka jubileuszowego, które będzie nosić imię naszego Klubu Europejskiego. Na uroczystości nie zabrakło wspólnych wspomnień o naszych spotkaniach i działaniach na rzecz popularyzacji wiedzy o Europie. Dziękujemy wszystkim za udział w Jubileuszu naszego klubu oraz Gościom za wspaniałe prezenty.

Opiekunowie KE 
Ewa Ek i Paweł Wenderski


Media   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

stihl

baner

Nie przegap tych artykułów.