Oddział łódzki zadbał o piękną oprawę zjazdu, gdyż w tym roku Łódź obchodziła 600-lecie lokacji i również w tych dniach odbywał się tu Festiwal Światła (Light Move Festival), na który przybyło wiele osób z Polski i z zagranicy, aby obejrzeć wspaniały spektakl iluminacji świetlnych, które ozdobiły zabytkowe kamienice ulicy Piotrkowskiej, pobliskich placów, skwerów i parków.
Główne uroczystości Jubileuszowego Zjazdu PSNJN odbyły się w Centrum Nauki i Techniki – EC1, gdzie prezes Zarządu Głównego – Pani Agnieszka Świca powitała zaproszonych gości i prelegentów – Konsula Niemiec, Konsula honorowego Austrii, prezesa Litewskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, prezesa Towarzystwa Polsko- Austriackiego oraz przedstawicieli i zarząd Goethe Instytutu w Polsce. Pomiędzy przemowami wyżej wymienionych Gości swój talent artystyczny zaprezentowali uczniowie i studenci łódzkich szkół średnich i wyższych. Nie obyło się bez piosenek niemieckojęzycznych w wykonaniu utalentowanej młodzieży. Mieliśmy również okazję wysłuchać wykładu Pani dr hab. Moniki Kucner - „Łódź , jako miejsce pamięci o wielokulturowej przeszłości”, wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Po części oficjalnej wręczono Jubileuszowe medale i dyplomy pięćdziesięciorgu uczestnikom zjazdu.
Nasz oddział wrocławski otrzymał aż trzy wyróżnienia i medale za wieloletnią pracę na rzecz PSNJN. Wyróżniono naszą Prezes – Lucynę Seredyńską oraz Ewę Ek i Annę Stefaniak. Następnie zostaliśmy ugoszczeni tortem jubileuszowym i kieliszkiem szampana. Po południu odbyły się warsztaty edukacyjne o „Wykorzystaniu SI- sztucznej inteligencji w projektach lekcji języka niemieckiego”, zorganizowane przez Małgorzatę Kupis z Goethe Instytutu, a także zwiedziliśmy EC1 z przewodnikami.
Wieczorem w słynnej restauracji, należącej do pana konsula Austrii – Pawła Zynera, odbyła się uroczysta kolacja oraz koncert muzyki poważnej grupy Venus String Quartet. Uczestniczki zjazdu miały okazję posłuchać utworów Mozarta, Vivaldiego i Bacha. Po poczęstunku udaliśmy się na ulicę Piotrkowską, aby podziwiać projekty świetlne.
Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Muzeum Miasta Łodzi, gdzie zachwyciliśmy się architekturą i wystrojem Pałacu Poznańskich oraz wzruszyliśmy się oglądając część pałacu wydzieloną na ekspozycję poświęconą Arturowi Rubinsteinowi. Nie zabrakło fortepianu mistrza oraz licznych pamiątek obejmujących okres łódzki i amerykański naszego słynnego pianisty. Po południu każdy z uczestników Jubileuszu udał się do swoich oddziałów, aby podzielić się wrażeniami z pięknej i gościnnej Łodzi, miasta kontrastów, gdzie historia przeplata się ze współczesnością.
Zapraszamy germanistów do wrocławskiego oddziału PSNJN.
Uczestniczki zjazdu