środa 29.11.2023

Imieniny: Błażeja Saturnina

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Jubileuszowy Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego

SkomentujW dniach 30 IX i 1 X 2023 w Łodzi odbył się Jubileuszowy Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, które powstało w 1993 r. Od 30 lat organizacja promuje piękno, kulturę, historię i bogactwo języka naszych zachodnich sąsiadów oraz krajów niemieckojęzycznych. Stowarzyszenie należy do prestiżowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV), w Polsce posiada 24 oddziały regionalne oraz 5 kół lokalnych.Oddział łódzki zadbał o piękną oprawę zjazdu, gdyż w tym roku Łódź obchodziła 600-lecie lokacji i również w tych dniach odbywał się tu Festiwal Światła (Light Move Festival), na który przybyło wiele osób z Polski i z zagranicy, aby obejrzeć wspaniały spektakl iluminacji świetlnych, które ozdobiły zabytkowe kamienice ulicy Piotrkowskiej, pobliskich placów, skwerów i parków.

Główne uroczystości Jubileuszowego Zjazdu PSNJN odbyły się w Centrum Nauki i Techniki – EC1, gdzie prezes Zarządu Głównego – Pani Agnieszka Świca powitała zaproszonych gości i prelegentów – Konsula Niemiec, Konsula honorowego Austrii, prezesa Litewskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, prezesa Towarzystwa Polsko- Austriackiego oraz przedstawicieli i zarząd Goethe Instytutu w Polsce. Pomiędzy przemowami wyżej wymienionych Gości swój talent artystyczny zaprezentowali uczniowie i studenci łódzkich szkół średnich i wyższych. Nie obyło się bez piosenek niemieckojęzycznych w wykonaniu utalentowanej młodzieży. Mieliśmy również okazję wysłuchać wykładu Pani dr hab. Moniki Kucner - „Łódź , jako miejsce pamięci o wielokulturowej przeszłości”, wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Po części oficjalnej wręczono Jubileuszowe medale i dyplomy pięćdziesięciorgu uczestnikom zjazdu.

Nasz oddział wrocławski otrzymał aż trzy wyróżnienia i medale za wieloletnią pracę na rzecz PSNJN. Wyróżniono naszą Prezes – Lucynę Seredyńską oraz Ewę Ek i Annę Stefaniak. Następnie zostaliśmy ugoszczeni tortem jubileuszowym i kieliszkiem szampana. Po południu odbyły się warsztaty edukacyjne o „Wykorzystaniu SI- sztucznej inteligencji w projektach lekcji języka niemieckiego”, zorganizowane przez Małgorzatę Kupis z Goethe Instytutu, a także zwiedziliśmy EC1 z przewodnikami.

Wieczorem w słynnej restauracji, należącej do pana konsula Austrii – Pawła Zynera,  odbyła się uroczysta kolacja oraz koncert muzyki poważnej grupy Venus String Quartet. Uczestniczki zjazdu miały okazję posłuchać utworów Mozarta, Vivaldiego i Bacha. Po poczęstunku udaliśmy się na ulicę Piotrkowską, aby podziwiać projekty świetlne.

Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Muzeum Miasta Łodzi, gdzie zachwyciliśmy się architekturą i wystrojem Pałacu Poznańskich oraz wzruszyliśmy się oglądając część pałacu wydzieloną na ekspozycję poświęconą Arturowi Rubinsteinowi. Nie zabrakło fortepianu mistrza oraz licznych pamiątek obejmujących okres łódzki i amerykański naszego słynnego pianisty. Po południu każdy z uczestników Jubileuszu udał się do swoich oddziałów, aby podzielić się wrażeniami z pięknej i gościnnej Łodzi, miasta kontrastów, gdzie historia przeplata się ze współczesnością.

Zapraszamy germanistów do wrocławskiego oddziału PSNJN.

Uczestniczki zjazdu

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

handlo

warsztat 336224 px

bus baner

Nie przegap tych artykułów.