wtorek 27.09.2022

Imieniny: Damiana Amadeusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Klimatyczna Noc Kupały w średzkim muzeumW miniony piątek Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej zamieniło się w miejsce tradycyjnych obrzędów ludowych. W ten sposób obchodzono najdłuższy dzień w roku.


Fot. Organizator Fot. Organizator


“Noc Kupały” rozpoczęła się od krótkiego wykładu, w trakcie którego adiunkt muzealny Anna Celuch wyjaśniła pochodzenie tej nazwy i przybliżyła tradycje nocy świętojańskiej. Opowiedziała o istotnej roli wody i ognia w ludowych obrzędach, a także o mitycznym kwiecie paproci. Aby łatwiej przyswoić dużą ilość wiedzy, w trakcie wykładu miały miejsce przerywniki muzyczne. Klimatyczne piosenki prezentowała Ania Staranowicz z Wrocławia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematyczne warsztaty z plecenia wianków. Kwiaty do nich dobrane były nieprzypadkowo - postawiono na te, które pojawiały się w tradycyjnych ozdobach świętojańskich, m.in. bylicę, dziurawca czy lubczyk. Następnie nadszedł czas na wróżby. Panny stawały tyłem do drzewa i trzykrotnie rzucały wiankiem za siebie. Jeżeli za pierwszym razem zawisł na gałęziach znaczyło to, że wyjdą za mąż w ciągu roku, jeśli za drugim - w ciągu dwóch lat i analogicznie za trzecim - w ciągu trzech lat. Natomiast jeżeli kobieta nie trafiła w drzewko miałoby to oznaczać, że zostanie starą panną. W przypadku osób zamężnych zmieniały się jedynie intencje rzutu.

Jak zawsze na wydarzeniach organizowanych przez muzeum nie zabrakło pysznego poczęstunku. Tym razem na stołach pojawiły się tradycyjne podpłomyki z domowymi dżemami, twarożkiem i miodem, a także ciasto drożdżowe z rabarbarem i różyczki z ciasta francuskiego. Do picia przygotowano kwas chlebowy i kompot z rabarbaru.

Powiat Średzki - RFP
  • ale powiedział(a) Więcej
    sesja Rady Miejskiej będzie jutro 50 minut temu.
  • DSR powiedział(a) Więcej
    Wiem ze nie w temacie ,ale kiedy bedzie nagranie wideo z sesji rady miejskiej ktore odbylo sie 26.09 ? Czekam 2 godziny temu.
  • nanana powiedział(a) Więcej
    Pewnie sam się zgłosił, bo nasi "kryminalni" zajęci ściganiem PZ i pewnie wkrótce jego też złapią, znaczy się zgłosi się! 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…