czwartek 25.02.2021

Imieniny: Cezarego Donata

Wójt Gminy Kostomłoty informuje o zmianie systemu gospodarowania odpadami

Wójt Gminy Kostomłoty informuje o zmianie systemu gospodarowania odpadami

So, 28.12.2019 13:33

Szanowni Mieszkańcy! Wójt Gminy Kostomłoty informuje, że ustawą z dnia 19 lipca 2019 r., o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadzono istotne zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami w gminach.
Do najważniejszych należą:

1) Ustawowy obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów komunalnych (brak możliwości zadeklarowania nieselektywnej zbiórki odpadów).
Oznacza, że mieszkańcy, którzy dotychczas nie segregowali śmieci, zobowiązani są do złożenia nowych deklaracji, w których zgodnie z ustawowym obowiązkiem zadeklarują segregację oraz wyposażą nieruchomość w odpowiedni pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty).

2) Wprowadzenie sankcji za nieprzestrzeganie przepisu dotyczącego selektywnego zbierania odpadów komunalnych (dwukrotnie wyższa opłata).
Oznacza, że jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi obliczana będzie według stawki podwyższonej (dwukrotność stawki podstawowej).

3) Zwolnienie z części opłaty w przypadku posiadania przydomowego kompostownika (zachęta do kompostowania).
Oznacza, że właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, mają prawo do częściowego zwolnienia tzn. przy wyliczaniu opłaty stosuje się stawkę obniżoną. Warunkiem skorzystania z ulgi, jest złożenie nowej deklaracji.

Deklaracje prosimy składać w formie papierowej w Urzędzie Gminy Kostomłoty przy ul. Ślężnej 2, bądź elektronicznie za pomocą Platformy Usług Administracji Publicznej „ePUAP”, najpóźniej do 10 lutego 2020 r.
Deklaracje składane po wyznaczonym terminie, skutkować będą naliczeniem opłaty podwyższonej w wyniku naruszenia ustawowego obowiązku, bądź utratą prawa do częściowego zwolnienia za miesiące, w których mieszkaniec nie zdeklarował posiadania kompostownika, pomimo jego posiadania.

Pamiętajmy!
Odpad komunalny-jest to odpad pochodzący z gospodarstwa domowego lub innego źródła niż gospodarstwo domowe, w związku z bytowaniem ludzi (pracowników). Do tej kategorii odpadów nie zaliczamy odpadów wytwarzanych w wyniku działalności gospodarczej czy rolniczej.
W razie pytań prosimy o kontakt pod nr telefonu: 713967254.

Gmina Kostomłoy / fot. zdj. ilustracyjne
powrót na górę

Najnowsze komentarze

 • karol powiedział(a) Więcej
  a kogo ci debile sredzcy mają się w naszym miescie bać ̣...POLICJI,STRAZY WIEJSKIEJ??? 44 minut temu
 • 607 543 285 powiedział(a) Więcej
  Wszyscy dbają o środowiska to skąd ten smog i ścieki w rzekach? 2 godziny temu.
 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  Jarek coś ty chłopie narobił ty już masz. Kibel zabiłeś jedną osobę , jechałeś naćpany, uciekłeś... 2 godziny temu.
 • z okolicy powiedział(a) Więcej
  To wy w Środzie takich chuliganów macie ? Strach się bać 2 godziny temu.
 • Olga powiedział(a) Więcej
  . A gmina żałuje grosza na policję to ich wcale nie widać. Wojt zadarł z policja to cała gmina musi... 2 godziny temu.
 • miejscowy powiedział(a) Więcej
  maskara jakaś szkoda słów . .. 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Kostomłoty

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM