sobota 30.05.2020

Imieniny: Karola Ferdynanda

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Mądry przedszkolak. Unia Europejska sfinansuje zajęcia wspierające naukę maluchów

Mądry przedszkolak. Unia Europejska sfinansuje zajęcia wspierające naukę maluchów

05.11. 2019

Przyszli informatycy, inżynierowie i konstruktorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania już w przedszkolu. Unia Europejska sfinansuje zajęcia wspierające naukę maluchów, również tych ze szczególnymi potrzebami. Trwają nabory wniosków na tworzenie nowych miejsc dla kilkulatków i poszerzenie zajęć edukacyjnych.

– Na ten cel przeznaczyliśmy prawie 32 mln zł – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Od września do listopada można składać wnioski o dotacje. Podobne nabory ogłaszaliśmy już wcześniej i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród osób prowadzących małe, kameralne przedszkola, ale także wśród stowarzyszeń czy samorządów odpowiadających za organizację placówek dla maluchów.

Matematyka i języki obce

Na co konkretnie można przeznaczyć unijną dotację? Po pierwsze na uruchomienie miejsc w już istniejących lub nowych ośrodkach edukacji przedszkolnej. Można też dostosować przedszkole do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami albo otworzyć grupy integracyjne i specjalne. Po drugie na uruchomienie całej gamy zajęć dodatkowych, które rozwijają umiejętności i zainteresowania dzieci. Szczególnie potrzebne są te umiejętności, które w przyszłości staną się nieocenione na rynku pracy. Należą do nich na przykład porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne, informatyczne, naukowo-techniczne, społeczne, umiejętność uczenia się, a także wspierające kreatywność, pracę zespołową, pobudzające ciekawość świata.

Nie można przy tym zapominać o zajęciach specjalistycznych (np. logopedyczne, terapeutyczne) i stymulujących rozwój psychoruchowy (np. gimnastyka korekcyjna). Po trzecie na doskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych poprzez organizowanie kursów, szkoleń, staży, a także nawiązywanie współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami lub poradniami psychologiczno-pedagogicznymi. O dofinansowanie tych przedsięwzięć mogą starać się między innymi instytucje prowadzące przedszkola lub planujące je dopiero otworzyć, samorządy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy.

Wyspa Skarbów

O tym jak te działania są potrzebne, świadczą liczby: do tej pory podpisanych zostało ponad 100 umów, w wyniku realizacji których powstało prawie 4 tys. nowych miejsc dla kilkulatków w ośrodkach edukacji przedszkolnej, blisko 8,5 tys. maluchów miało lub nadal ma szansę na uczestniczenie w dodatkowych zajęciach edukacyjnych, a ponad tysiąc nauczycieli podniosło swe kwalifikacje.

Fundusze unijne pomagają też dzieciom, które potrzebują specjalistycznych zajęć. Tak jest na przykład w Głogowie.

– Nasze przedszkole, jak każde inne, realizuje podstawę programową, ale jednocześnie jest całkowicie dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Mają one zapewnione terapie indywidualne lub w małych grupach. Są to m.in.: fizjoterapia, terapia z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej, gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia logopedyczne – opowiada Aneta Czyrko, dyrektor przedszkola Wyspa Skarbów w Głogowie, prowadzonego przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. – Dodatkowo dzieci uczestniczą w zajęciach z języka angielskiego, rozwiązują zadania matematyczne, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową na planszach wyświetlanych przez tzw. magiczny dywan. Dzięki wsparciu programu regionalnego mogliśmy profesjonalnie wyposażyć sale i zainwestować w specjalne kursy i szkolenia dla naszych pracowników. Nowe miejsca w przedszkolach powstały również w wielu innych dolnośląskich miejscowościach, np. w Polkowicach, Mirsku, Zgorzelcu, Legnicy, Gromadce, Kłodzku, Oławie, Strzelinie i Wrocławiu.

Działanie 10.1

To zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej. Chcesz dowiedzieć się więcej o naborze?
Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji znajdziesz również na stronie: www.rpo.dolnyslask.pl

haslo 1

FE PR DS UE EFSI poziom PL kolor

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
 

 

 

 
Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Panowie prezenty sobie wreczaja, plawia sie w samozachwycie a na Dzialkowej cala porecz drewnianego ...
Następny z przemowa starosta. Społeczność, w której żyje nazywa "zbieraniną", co za dzban. Uczciwy ...
Na pohybel - Platformie Obywatelskiej.

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…