niedziela 14.07.2024

Imieniny: Bonawentury Stelii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Malczyce poniedziałek, 22 marzec 2021 11:20


Gmina Malczyce - najpierw osoba pełniąca funkcję wójta, później nowy wójt

25 CommentsKilka dni temu Piotr Frankowski zamieścił oświadczenie, w którym poinformował o skazaniu go prawomocnym wyrokiem sądowym. Oznacza to koniec pełnienia przez niego funkcji wójta Gminy Malczyce.


Piotr Frankowski / fot. oficjalny fanpage wójta Piotr Frankowski / fot. oficjalny fanpage wójta


Informacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników. Sprawdziliśmy, co czeka Gminę Malczyce w najbliższym czasie.

Krok I – obwieszczenie komisarza wyborczego

Przesłanki wygaśnięcia mandatu wójta określa art. 492 Kodeksy Wyborczego. Ustawodawca wymienił dziesięć przesłanek, które powodują wygaśniecie mandatu. W przypadku wójta Malczyc zastosowanie ma art. 492 §  1 pkt 4. Wygaśnięcie mandatu wójta następuje wskutek: (…) utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów.

Wygaśnięcie mandatu musi stwierdzić rada gminy albo komisarz wyborczy. W sytuacji jaka zaistniała w Malczycach musi to uczynić Komisarz Wyborczy II we Wrocławiu w formie obwieszczenia. Wydaje je na podstawie odpisu prawomocnego orzeczenia, ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym i podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.

Krok II – osoba pełniąca funkcję wójta

Dalsze postępowanie po odwołaniu wójta reguluje ustawa o samorządzie gminnym. A dokładniej art. 28f pkt 1, który brzmi: W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Prezes Rady Ministrów wyznacza ją na wniosek wojewody przekazany niezwłocznie za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Osoba powołana w miejsce wójta (burmistrza, prezydenta miasta), przejmuje wszystkie jej zadania i kompetencje i pełni je do dnia wyboru nowego włodarza. 

Krok III – wybory przedterminowe

Nowy włodarz zostanie wybrany w wyborach przedterminowych. Kwestię tę reguluje art. 28d ustawy o samorządzie gminnym. Wyborów nie przeprowadza się m.in. jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta.

Zapis ten nie ma zastosowania w przypadku Malczyc, co oznacza, że wybory przedterminowe zarządzi prezes Rady Ministrów w ciągu 90 dni od wystąpienia przyczyny ich zarządzenia. W rozporządzeniu prezesa zamieszczony zostanie kalendarz wyborczy ustalony z Państwową Komisją Wyborczą, w którym zostaną określone terminy wykonania czynności wyborczych. Terminy te w przypadku wyborów przedterminowych mogą być krótsze od przewidzianych w samorządowych ordynacjach wyborczych. Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów wojewoda podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia na terenie gminy, na której mają odbyć się wybory.

Radca prawny wyjaśnia

- W Malczycach nie mamy przypadku tzw. przemijającej przeszkody w sprawowaniu mandatu przez wójta, dlatego jego obowiązków nie może wykonywać I zastępca. Po ostatniej nowelizacji Kodeksu Wyborczego również skazanie na karę grzywny powoduje utratę tzw. prawa wybieralności czyli utratę mandatu wójta, a zatem automatycznie straciłby funkcję także zastępca wójta – informuje Joanna Haligowska, radca prawny urzędu Gminy Malczyce.

Sytuacja w Malczycach może budzić pewne obawy mieszkańców, jednak Joanna Haligowska uspokaja. - W oczekiwaniu na osobę wyznaczoną przez premiera, tzw. komisarza, wójta zastępuje sekretarz. Wszystkie zadania gminy są wykonywane na podstawie stosownych upoważnień. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców, że ich sprawy utkną w urzędzie.

OLO

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

ekogroszek baner

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.