środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Historyczna uroczystość w malczyckim GOK-u

Historyczna uroczystość w malczyckim GOK-u

N, 14.10.2018 16:37

W miniony piątek uczestniczyliśmy w historycznym wydarzeniu nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach. Od tego dnia nosi on nazwę im. Władysława Stanisława Reymonta. 


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gości powitał zespół Dolnoślązacy, a następnie dyrektor placówki Magdalena Kożuszko.

- Witam serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczystość nadania naszemu ośrodkowi im.  Władysława Stanisława Reymonta. Szanowni Państwo dzień dzisiejszy jest dniem szczególnym, ponieważ jestem dyrektorem tego ośrodka niezmiernie się cieszę, że zechcieliście Państwo przybyć i razem z nami dzielić się tą radością. Serdecznie witam naszego gościa Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza - prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, dr. Tadeusza Samborskiego- członka zarządu Województwa Dolnośląskiego, Pana Jarosława Dudę - senatora Rzeczypospolitej, serdecznie witam Pana Adama Rucińskiego - burmistrza Środy Śląskiej, witam Panią Katarzynę Popińską - autorkę obrazu przedstawiającego naszego patrona, witam Joannę Bronowicką - dyrektorkę Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, Panią Annę Świercz - sekretarza Gminy Malczyce, witam wójta naszej Ggminy Pana  Piotra Frankowskiego (…) Witam wszystkich tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – mówiła p. dyrektor.

Inicjatywa nadania imienia GOK, powstała w tym roku po kapitalnym remoncie.

Dlaczego ten patron?

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925), to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jego biografia stanowi przykład typowego młodopolskiego awansu kulturalnego przedstawiciela warstwy chłopskiej. Pisał głównie powieści, nowele i opowiadania, najsłynniejsze jego dzieło to „Chłopi”.

- Posiadanie patrona sprawia, że placówka zyskuje swoją tożsamość , która wyróżnia ją spośród innych. Gminny Ośrodek Kultury w Malczycach, to instytucja o bardzo bogatej tradycji. W przyszłym roku obchodzić będziemy 70-rocznicę jej istnienia. Należy zaznaczyć, że integralną częścią GOK jest biblioteka. Dlatego też ten polski noblista literatury, jak najbardziej wpisuje się w cele i zadania naszej placówki  – wyjaśniła M. Kożuszko.

Trochę historii

W latach 1949-1950 na fundamentach dawnej niemieckiej restauracji żeglarskiej, pracownicy cukrowni wybudowali społecznie Dom Robotnika. To on był przez długie lata ośrodkiem kultury w Malczycach, a potem siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. W latach 1949-57 na deskach sceny GOK  wystawiano sztuki teatralne. W 1972 r. Zarząd Pracowników Przemysłu Spożywczego i Cukierniczego w Warszawie przyznał dotację na rozbudowę i modernizację Domu Robotnika. W 1985 roku powstał Międzyorganizacyjny Ośrodek Kultury. W roku 2000 uchwałą Rady Gminy Malczyce utworzono istniejący do dziś Gminy Ośrodek Kultury.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał, że data nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach jest szczególna.

- 100 lat temu Polska Odzyskała Niepodległość i gdyby nie kultura, sztuka i literatura nie byłoby szansy na przetrwanie ducha narodowego. Gdyby nie kultura nie było by możliwości przekazywania z pokolenia na pokolenie swoich tradycji. (...) Pani dyrektor na pani ręce i na ręce wszystkich tych, którzy przyczynili się serdeczne gratulacje. Władysław Stanisław Reymont  to wspaniała postać,  to wielki polski patriota, wspaniały pisarz, noblista, a od dziś wasz patron - podkreślał prezes PSL.

To dzień szczególny

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie portretu patrona dyrekcji placówki, namalowanego przez Katarzynę Popińską.

Głos zabrał również włodarz Środy Śląskiej Adam Ruciński, który podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta po rewitalizacji części widowiskowo - kinowej malczyckiego GOK-u, modernizacja, której została podana sala, napawa zachwytem. Burmistrz także gratulował wójtowi oraz  samorządowcom inicjatywy nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

 Z kolei Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce stwierdził, że uroczystość jest pewnym elementem rozwoju gminy Malczyce.

- Ten moment zapadnie na pewno każdemu w pamięci. To jest czas, kiedy my, mieszkańcy Malczyc,  możemy być dumni z tego, że kolejne miejsce zdobywa swoją tożsamość i nabiera pewnej wartości – podkreślił wójt gminy Malczyce. 

Chwilę później w pięknych strojach folklorystycznych wystąpiły maluchy z grupy „Biedronki” z Publicznego Przedszkola w Malczycach. Pomimo tak dużej widowni, wielu błysków fleszy, występ był w pełni profesjonalny, a dzieci na scenie czuły się jak „ryby w wodzie”.

Po występie przedszkolaków, czwórce uczestników nadano odznaczenia Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Są one wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju i promowania  województwa w kraju i na świecie. Ich celem jest uhonorowanie i docenienie ludzi oraz organizacji z różnych środowisk. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Malczycach wyróżniła pana marszałka za zasługi dla pożarnictwa.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody w konkursie plastycznym pn. „Cztery Pory Roku na Wsi”.

Po rozdaniu nagród na scenie pojawili się artyści, którzy przeczytali fragmenty lektur w sposób zaskakująco ciekawy.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć artystów wielkiej sceny, w tym ważnym dniu GOK w Malczycach gościł znanych polskich aktorów: Aurelię Sobczak, Irenę Karel i Stanisława Górkę.

(kb) fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... 2 godziny temu.
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... 3 godziny temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…