Gości powitał zespół Dolnoślązacy, a następnie dyrektor placówki Magdalena Kożuszko.
- Witam serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczystość nadania naszemu ośrodkowi im. Władysława Stanisława Reymonta. Szanowni Państwo dzień dzisiejszy jest dniem szczególnym, ponieważ jestem dyrektorem tego ośrodka niezmiernie się cieszę, że zechcieliście Państwo przybyć i razem z nami dzielić się tą radością. Serdecznie witam naszego gościa Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza - prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, dr. Tadeusza Samborskiego- członka zarządu Województwa Dolnośląskiego, Pana Jarosława Dudę - senatora Rzeczypospolitej, serdecznie witam Pana Adama Rucińskiego - burmistrza Środy Śląskiej, witam Panią Katarzynę Popińską - autorkę obrazu przedstawiającego naszego patrona, witam Joannę Bronowicką - dyrektorkę Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, Panią Annę Świercz - sekretarza Gminy Malczyce, witam wójta naszej Ggminy Pana Piotra Frankowskiego (…) Witam wszystkich tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – mówiła p. dyrektor.
Inicjatywa nadania imienia GOK, powstała w tym roku po kapitalnym remoncie.
Dlaczego ten patron?
Władysław Stanisław Reymont (1867-1925), to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jego biografia stanowi przykład typowego młodopolskiego awansu kulturalnego przedstawiciela warstwy chłopskiej. Pisał głównie powieści, nowele i opowiadania, najsłynniejsze jego dzieło to „Chłopi”.
- Posiadanie patrona sprawia, że placówka zyskuje swoją tożsamość , która wyróżnia ją spośród innych. Gminny Ośrodek Kultury w Malczycach, to instytucja o bardzo bogatej tradycji. W przyszłym roku obchodzić będziemy 70-rocznicę jej istnienia. Należy zaznaczyć, że integralną częścią GOK jest biblioteka. Dlatego też ten polski noblista literatury, jak najbardziej wpisuje się w cele i zadania naszej placówki – wyjaśniła M. Kożuszko.
Trochę historii
W latach 1949-1950 na fundamentach dawnej niemieckiej restauracji żeglarskiej, pracownicy cukrowni wybudowali społecznie Dom Robotnika. To on był przez długie lata ośrodkiem kultury w Malczycach, a potem siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. W latach 1949-57 na deskach sceny GOK wystawiano sztuki teatralne. W 1972 r. Zarząd Pracowników Przemysłu Spożywczego i Cukierniczego w Warszawie przyznał dotację na rozbudowę i modernizację Domu Robotnika. W 1985 roku powstał Międzyorganizacyjny Ośrodek Kultury. W roku 2000 uchwałą Rady Gminy Malczyce utworzono istniejący do dziś Gminy Ośrodek Kultury.
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał, że data nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach jest szczególna.
- 100 lat temu Polska Odzyskała Niepodległość i gdyby nie kultura, sztuka i literatura nie byłoby szansy na przetrwanie ducha narodowego. Gdyby nie kultura nie było by możliwości przekazywania z pokolenia na pokolenie swoich tradycji. (...) Pani dyrektor na pani ręce i na ręce wszystkich tych, którzy przyczynili się serdeczne gratulacje. Władysław Stanisław Reymont to wspaniała postać, to wielki polski patriota, wspaniały pisarz, noblista, a od dziś wasz patron - podkreślał prezes PSL.
To dzień szczególny
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie portretu patrona dyrekcji placówki, namalowanego przez Katarzynę Popińską.
Głos zabrał również włodarz Środy Śląskiej Adam Ruciński, który podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta po rewitalizacji części widowiskowo - kinowej malczyckiego GOK-u, modernizacja, której została podana sala, napawa zachwytem. Burmistrz także gratulował wójtowi oraz samorządowcom inicjatywy nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury.
Z kolei Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce stwierdził, że uroczystość jest pewnym elementem rozwoju gminy Malczyce.
- Ten moment zapadnie na pewno każdemu w pamięci. To jest czas, kiedy my, mieszkańcy Malczyc, możemy być dumni z tego, że kolejne miejsce zdobywa swoją tożsamość i nabiera pewnej wartości – podkreślił wójt gminy Malczyce.
Chwilę później w pięknych strojach folklorystycznych wystąpiły maluchy z grupy „Biedronki” z Publicznego Przedszkola w Malczycach. Pomimo tak dużej widowni, wielu błysków fleszy, występ był w pełni profesjonalny, a dzieci na scenie czuły się jak „ryby w wodzie”.
Po występie przedszkolaków, czwórce uczestników nadano odznaczenia Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Są one wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju i promowania województwa w kraju i na świecie. Ich celem jest uhonorowanie i docenienie ludzi oraz organizacji z różnych środowisk.
Ochotnicza Straż Pożarna w Malczycach wyróżniła pana marszałka za zasługi dla pożarnictwa.
Podczas uroczystości rozdano również nagrody w konkursie plastycznym pn. „Cztery Pory Roku na Wsi”.
Po rozdaniu nagród na scenie pojawili się artyści, którzy przeczytali fragmenty lektur w sposób zaskakująco ciekawy.
Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć artystów wielkiej sceny, w tym ważnym dniu GOK w Malczycach gościł znanych polskich aktorów: Aurelię Sobczak, Irenę Karel i Stanisława Górkę.
(kb) fot. kb
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...