niedziela 23.06.2024

Imieniny: Wandy Zenona

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Malczyce piątek, 09 luty 2024 18:52


Izba Muzealna w Malczycach uroczyście otwarta!

SkomentujW czwartek 25 stycznia nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Muzealnej w Malczycach. Jej powstanie to efekt wieloletniej pracy członków Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic i wsparcia, które otrzymywali.W uroczystym otwarciu udział wzięli samorządowcy, radni, przedstawiciele służb mundurowych, Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Powitał ich inicjator Izby oraz prezes Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic Adam Haładus. - Zebraliśmy się aby dokonać uroczystego otwarcia Malczyckiej Izby Muzealnej oraz podziękować tym, którym zawdzięczamy jej powstanie - rozpoczął prowadzący.

Następnie Adam Haładus przybliżył zebranym historię Stowarzyszenia, a także powstanie Izby. - Jako Stowarzyszenie istniejemy już od 2001 roku. Pierwsza izba muzealna powstała w 2007 roku na wzór pomieszczeń domu rodziny Antoszewskich, jednego z właścicieli stoczni w Malczycach. Izba została przygotowana przez ówczesnych członków Stowarzyszenia i służyła kolejne lata - opowiadał.

Po otrzymaniu informacji, że rewir policji w Malczycach ma zostać przeniesiony, Stowarzyszenie podjęło działania mające na celu przekazanie pomieszczeń na ich działalność, co się udało. Następnie podpisano stosowną umowę na utworzenie i działalność Malczyckiej Izby Muzealnej. - W Izbie zgromadzone są zasoby własne stowarzyszenia oraz zasoby prywatne, przekazane lub użyczone przez mieszkańców, instytucje takie jak Muzeum Regionalne w Środzie Śląskie i innej podmioty. Dotyczą historii Malczyc, rzeki Odry, przemysłu, portu, stoczni, kolejnictwa, kultury, szkolnictwa, sportu, religii, kościołów i Krainy Łęgów Odrzańskich. Na tak małej powierzchni udało nam się pokazać całą tą wymienioną historię, a było naprawdę niełatwo zmieścić ją na 80 m2 - mówił pan Adam.

Jak zaznaczał prowadzący, przed Stowarzyszeniem jeszcze wiele pracy, takiej jak rewitalizacja, spis przedmiotów, wykonanie opisów oraz ciągłe pozyskiwanie eksponatów. - Planujemy urządzać tutaj również wystawy tematyczne, czasowe. Wierzę, że Malczycka Izba Muzealna będzie służyć wiedzy historycznej o miejscowości dla obecnych i przyszłych pokoleń. Serdecznie dziękuję wszystkim za wspieranie naszej działalności. Pragnę dodać, że to co powstało tutaj, w Izbie, to nasza wspólna praca. Raz jeszcze dziękuję - zakończył Adam Haładus.

Uroczyste otwarcie Malczyckiej Izby Muzealnej nastąpiło poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Na zakończenie głos zabrał wójt Andrzej Niemiec, który krótko przypomniał historię miejscowości oraz podziękował temu, który jeszcze podziękowań nie otrzymał. - Szczególne podziękowania należą się Adamowi Haładusowi. Jesteś inicjatorem, energią do działania. Bez ciebie tej Izby by nie było, a takie miejsce jest przecież niezwykle potrzebne. Takie miejsce jak tutaj jest bardzo potrzebne. Dlatego wszystkim, którzy włożyli swój trud w jego powstanie, żeby pamięć się nie zatarła, żeby zostało świadectwo, tym wszystkim serdecznie dziękuję. Izba Pamięci to taki pierwiastek, który rozpoczyna całą historię naszej dbałości i pamięci o naszych przodkach. Liczę, że będzie to miejsce pielęgnowane, zadbane i rozbudowywane przez wiele, wiele lat w przód - podsumował wydarzenie wójt Andrzej Niemiec.

Wszyscy uczestnicy spotkania na zakończenie wpisali się również do pamiątkowej księgi.

OLO

Malczycka Izba Muzealna mieści się na ul. Mickiewicza 10. Zwiedzanie indywidualne i grupowe możliwe jest od poniedziałku do soboty w godz. od 10:00 do 12:00 lub po wcześniejszym ustaleniu.


Media
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.