wtorek 27.02.2024

Imieniny: Gabriela Anastazji

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Malczyce czwartek, 08 luty 2024 13:19


Wójt Gminy Malczyce: Mam dla Państwa bardzo złe wieści

SkomentujWczoraj na sesji Rady Gminy radni podjęli uchwałę o zmianie budżetu, która skutkuje utratą dotacji w wysokości 367.000,00 zł. Dwa lata pracy nad projektami przepadło.


Fot. Wójt Gminy Malczyce Andrzej Niemiec [Fb] Fot. Wójt Gminy Malczyce Andrzej Niemiec [Fb]


Nie będzie rewitalizacji placu przy ul. Sienkiewicza. Miał tam powstać budynek sanitarny z łazienkami i prysznicami, by w kolejnym kroku odbudować brodzik, plac zabaw i postawić infrastrukturę rekreacyjną. Nie będzie rewitalizacji terenu przy kanale portowym. Miał tam powstać park z ławkami i alejkami spacerowymi. Na to wszystko otrzymaliśmy dotację dedykowaną budowie infrastruktury turystycznej. Radni po dwóch latach postanowili inaczej. Zamiast inwestycji, planują przede wszystkim doposażyć świetlice wiejskie w Chomiąży, Kwietnie, Mazurowicach i Chełmie, wymieniając w nich miedzy innymi stoły i krzesła. Sfinansować chodnik i ścieżkę rowerową przy ul. Mickiewicza. Na nic zdały się tłumaczenia, że inwestycje bez dotacji są bardzo kosztowne i można ich zrealizować bardzo mało. Główną kością niezgody stał się chodnik.

W zeszłym roku, gdy dowiedziałem się że pojawiły się granty na budowę ścieżek rowerowych złożyłem wniosek na taką inwestycję przy ul. Łąkowej. Pojechałem również do starosty średzkiego i poprosiłem, żeby powiat złożył wniosek o ten grant. Ustaliliśmy, że Gmina Malczyce zapewni wkład własny do tej inwestycji. Udało się, ale nie wszystko można od razu. Okazało się że inwestycję powiatową można zrealizować w dwóch etapach. Pierwszy to: ścieżka rowerowa z Chomiąży do Malczyc, do torowiska kolei portowej (teraz inwestycja jest realizowana). Drugi etap to ciąg rowerowo pieszy od torowiska do cmentarza. Na drugi etap nie ma jeszcze projektów, uzgodnień i pozwoleń. Starostwo dopiero zleciło te prace, które trwają zawsze ok sześciu miesięcy. W tym czasie składane będą wnioski o dotacje, a Gmina Malczyce standardowo gwarantuje wkład własny. Niestety radni rezygnując już z istniejących dotacji, chcą chodnik wybudować teraz natychmiast. Tłumaczenie, że: bez pozwolenia się nie da nic zbudować, że bez dotacji po prostu nie opłaca się prowadzić inwestycji, że trzeba cierpliwości nie przyniosło efektu.

Uważam, że Gmina ma bardzo dużo potrzeb i trzeba myśleć gospodarnie. Zakładając że dotacje to średnio 70% środków, a 30% to wkład własny z budżetu Gminy, to łatwo wyliczyć, że inwestując 3 mln zł. możemy mieć inwestycje, aż za 10mln zł. Tak też cały czas robiliśmy. Dlatego tak dużo inwestycji w naszej Gminie. Gdy przestaniemy korzystać z dotacji, to znowu wrócimy do zapaści. Piszę to, do Państwa, bo nie wszystko jeszcze stracone. Uchwałę radni mogą zmienić. Kolejna sesja Rady Gminy już, za trzy tygodnie. Proszę porozmawiajcie z radnymi. Konstruktywne rozmowy mogą wiele zmienić. Jestem w stanie zrozumieć, że radni spoza Malczyc głosowali, za takim rozwiązaniem, by dotacje odrzucić i doposażyć swoje świetlice, ale ciężko mi jest z tym, że radni z Malczyc głosowali przeciw inwestycjom w Malczycach. Szkoda z trudem zdobytych dotacji. Proszę pomóżcie, zaangażujcie się. Nie wszystko jeszcze stracone.

Radni, którzy głosowali za zmianami w budżecie skutkującymi utratą dotacji: Bogusław Grabowiecki, Stanisław Sobowiec, Marcin Głowacki, Leokadia Gancarz, Wiesław Kowalski, Agnieszka Król, Monika Krzywdzińska, Jerzy Krzywdziński, Krzysztof Pastuch, Tomasz Sokal, Zbigniew Dudziński, Leszek Fudali Mariola Kądziela. Tylko radna Katarzyna Chicińskia i Stefan Grycz wstrzymali się od głosu.

Andrzej Niemiec,
Wójt Gminy Malczyce

424585634 712310531042367 3699844381175798381 n

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

warsztat 336224 px

bus baner

Nie przegap tych artykułów.