W odbywającej się 26.03.2019 r. VI sesji Rady Gminy Malczyce uczestniczyło 14 radnych, wójt Piotr Frankowski, sołtysi oraz przedstawiciele gminnych jednostek i instytucji. Sesję rozpoczęto od wprowadzenia zmian w porządku obrad.
O zmianę porządku obrad wnioskowali kolejno - skarbnik, proponując wprowadzenie projektu uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Malczyce, radny Mazurowic Krzysztof Pastuch, który zaproponował wycofanie jednego ze sprawozdań, aby szczegółowo omówić je na komisji oraz radna z Kwietna Mariola Kądziela, co wywołało dyskusję.
Przebudowa dróg gminnych
- Proponuję wprowadzenie projektu uchwały w sprawie realizacji programu gospodarczego pod nazwą „Przebudowa dróg gminnych”. Jest to przede wszystkim efektem przeprowadzonych w ostatnim czasie zebrań wiejskich, które potwierdziły, że mieszkańcy gminy Malczyce w szczególności oczekują od władz gminy podjęcia konkretnych działań na rzecz poprawy, jakości infrastruktury drogowej, dlatego też mając na uwadze przepisy ustrojowe Rada Gminy Malczyce ma prawo wyznaczyć kierunki działania organu wykonawczego, jakim jest wójt. Oczywiście ta uchwała dotyczy programu gospodarczego całościowego, dla całej gminy i przebudowa wszystkich dróg gminnych. Dostaliście Państwo przygotowany projekt uchwały. Nie ma tu wskazanych konkretnych rozwiązań, konkretnych zdań. Jest to jedynie uchwała kierunkowa, wewnętrzna (... ) – zaproponowała radna Mariola Kądziela.
Do 12 kwietnia trwa nabór wniosków na przebudowę i remonty dróg lokalnych ogłoszony przez Wojewodę Dolnośląskiego, więc to jest nieodzowna szansa, aby gmina Malczyce mogła złożyć wnioski – dodała radna.
Ten temat powrócił w 10. punkcie obrad 15 minut dla sołtysów i wyborców. O fatalnym stanie dróg wspomniał sołtys Kwietna, który prosił o zastanowienie się nad tematem, aby skorzystać z dofinansowań dróg gminnych, kiedy możliwe jest pozyskanie środków od innych instytucji. Głos w tej sprawie zabrała również sołtys wsi Rachów: - U nas kanalizacja jest już zrobiona, więc remont dróg nie koliduje z planami inwestycyjnymi w miejscowości. Więc jeżeli jest to możliwe również prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszych sugestii w sprawie remontu dróg gminnych - stwierdziła Justyna Tokarz.
Na propozycję zmiany radnej Marioli Kądzieli odpowiedział wójt. - Chciałbym złożyć wniosek o odrzucenie zmiany w porządku obrad dzisiejszej sesji w postaci wprowadzenia uchwały w sprawie realizacji programu gospodarczego pod nazwą „Przebudowa dróg gminnych” zgłoszonej przez radną Kądzielę, ponieważ nie do końca zgadzam się z argumentacją i stwierdzeniami Pani radnej. Wydaje mi się, że właśnie to uzasadnienie, które przekazała Pani radna jest odwrotne. Wprowadzeniem punktu chce wywołać na Urzędzie Gminy Malczyce konkretne działania, konkretne zmiany budżetowe, są tam zawarte konkretne ilości dróg i konkretne zadania, zobowiązania również wiążące się z zobowiązaniami finansowymi, co niesie za sobą zmiany w budżecie. Myślę, że w tym momencie nie ma do tego żadnych przesłanek. Myślę również, że jeżeli uchwała miała być wprowadzona, powinna być omówiona na komisji – poinformował wójt Piotr Frankowski.
Plan zagospodarowania Kwietna
- Druga zmiany dotyczy wykreślenia projektu dotyczącego uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Malczyce, obręb Kwietno i już tłumaczę dlaczego. Zarówno do sołtysa, jak i do mnie dotarły informacje, że mieszkańcy nie wiedzieli, że było dane do informacji publicznej, że plan jest wyłożony i można wnosić jakiekolwiek uwagi. W uzasadnieniu tej uchwały znajduje się informacja, że plan był wyłożony od 3 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r. (..) Natomiast sam projekt uchwały zawiera kardynalne błędy w treści: ustala się ochronę obszaru i obiektów figurujących w wykazie zabytków. Chciałam zaznaczyć, że dotarłam do wykazu zabytków, na którym bazował projektant. Okazuje się, że ostatnia aktualizacja była w maju 2012 roku. Minęło sporo lat i sporo się zmieniło. Np. w Kwitnie nie ma już takiego budynku jak Stacja Oceny Odmian przy ul. Leśnej. Dlatego zanim podejmie się tak ważną uchwałę, jaką jest zmiana nowego planu zagospodarowania, na którą czekamy jako mieszkańcy kilkanaście lat oczekujemy, że ta uchwała będzie zawierała prawidłowe i aktualne informacje – wyjaśniła radna.
Na propozycje zmiany odrzucenia projektu odpowiedział pracownik zajmujący się planowaniem przestrzennym w gminie Malczyce. Jak wyjaśnił Ryszard Czerwiec informacja o obwieszczeniu pojawiła się 23 listopada w miejscowej prasie, na stronie BIP, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Malczyce oraz została wysłana sołtysom.
Po tej debacie przystąpiono do głosowania. Radni przy obydwu wnioskach zmian porządku obrad zaproponowanych przez radną Kądzielę zagłosowali przeciwko ich wprowadzeniu. W kolejnym punkcie uchwała w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Malczyce, obręb Kwietno została uchwalona.
Modernizacja placów zabaw nie dla wszystkich. Dlaczego?
Podczas sesji padło również pytanie dotyczące doposażenia placów zabaw w miejscowościach z terenu gminy Malczyce w ramach zgłoszonego przez gminę projektu Odnowa Wsi Dolnośląskiej. - Dlaczego w spisie wysłanych wniosków, pod uwagę nie są brane wszystkie miejscowości? – pytał radny z Mazurowic, Krzysztof Pastuch.
Dlaczego w spisie nie znajdziemy między innymi miejscowości Mazurowice, wyjaśniła sekretarz gminy, Anna Świercz. - Jest to jedna z miejscowości, która nie została ujęta w tym wniosku, ponieważ teren placu zbaw w miejscowości Mazurowice jest wystawiony w przetargu, więc niemożliwe jest na obecną chwilę uzupełnienie go o nowe urządzenia. Podobne pytanie padło również od radnego z Dębic Tomasza Sokala, więc i tym razem odpowiedzi udzieliła pani sekretarz. - Miejscowość Dębice, Państwa decyzją, jako jedyne sołectwo nie została zgłoszona do inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej, a co za tym idzie, nie mogliśmy ująć tej miejscowości w projekcie.
Sprawozdanie finansowe SPZOZ w Malczycach
Sprawozdanie finansowe za rok 2018 dotyczące działalności SPZOZ w Malczycach przedstawił kierownik, Mateusz Olkowski. - Uważam, że jednostka spełniła wszystkie swoje cele, zapewniliśmy ciągłość opieki zdrowotnej na terenie gminy Malczyce, co do szczegółowych danych ilości wykonywanych świadczeń. Złożyliśmy to w sprawozdaniu z dniu 14 marca br. Zarówno dane finansowe w postaci bilansu rachunków i strat. Odnośnie sytuacji finansowej za pierwsze dwa miesiące, jest to sytuacja stabilna, ośrodek wręcz wykazuje lekki zysk.
Komunikacja gminna
- Planujemy złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na dofinansowanie wymiany taboru autobusów szkolnych niskoemisyjnych – poinformował skarbnik Urzędu Gminy Malczyce, Marcin Popiuk. - W związku z wycofaniem się gmin Kostomłoty oraz Udanin z projektu uruchomienia komunikacji powiatowej, zostaliśmy tylko my, jako gmina i zdecydowaliśmy złożyć wniosek samodzielnie. Wniosek dotyczy zakupu dwóch autobusów szkolnych, które w ramach mocy przerobowych mogłyby również realizować przewozy lokalne oraz zakup jednego mini autobusu, który zastąpiłby obecnego busa, którym dowozimy do szkół osoby niepełnosprawne – podkreśliła Anna Świercz.
Głównym celem transportu będzie dowożenie dzieci z terenu gminy Malczyce do szkoły w Malczycach oraz prowadzenie gminnej komunikacji publicznej, która będzie zapewniała dowóz do gminy oraz powiatu średzkiego. - Zarządcą komunikacji ma zostać spółka Malczyckie Usługi Komunalne, która przede wszystkim zatrudni kierowców - wyjaśnił Marcin Popiuk.
(kb) / fot. kb