Zanim wyruszono w trasę, Ryszard Skuła - członek zarządu stowarzyszenia, przypomniał o podstawowych zasadach poruszania się w kolumnie rowerowej i bezwzględnym stosowaniu się do regulaminu. Ponadto przedstawiono również ciekawe miejsca oraz zabytki, które będzie można zobaczyć na trasie: Malczyce – Rogów Legnicki – Kawice – Malczyce, łącznie liczącej około 20 km.
Tegoroczną pętlę zaplanowano wzdłuż nadodrzańskich wałów przeciwpowodziowych, ciągnących się pomiędzy Malczycami, a Prochowicami. Pierwotnie zaplanowano trasę o długości około 30 kilometrów, jednak z uwagi na panujące wysokie temperatury oraz małą wilgotność powietrza, organizatorzy postanowili skrócić ją o 1/3.
- Wycieczkę rozpoczniemy tradycyjnie przed ośrodkiem kultury w Malczycach, aby następnie podążać drogami i ścieżkami rowerowymi w kierunku Lubiąża. Przed mostem w Lubiążu, nastąpi zjazd na lewy wał odrzański do Rogowa Legnickiego. Następnie w centrum Rogowa skręcimy w prawo w kierunku Kawic, aby tam ponownie wjechać na ścieżki rowerowe biegnące po wałach przeciwpowodziowych rzeki Cicha Woda i wrócić do Malczyc. W miniony weekend, przewodnicy poszczególnych grup wykonali wspólny, kontrolny przejazd celem dokonania rekonesansu zaplanowanej trasy. Zaproponowana podróż biegnie niezwykle malowniczym, nowo powstałym szlakiem rowerowym, rozciągającym się wzdłuż wałów Odry oraz Cichej Wody. Na trasie zaplanowano około 2 -3 postoje dla chwilowego relaksu – wyjaśniał Ryszard Skuła.
Za ostatnią kolumną w trasę wyruszył również wóz techniczny, wyposażony w podstawowe elementy serwisowania oraz możliwość zabrania rowerzysty i jego roweru. Po powrocie, w docelowym miejscu, na wszystkich uczestników czekał poczęstunek w ramach XIX Pikniku nad Odrą.
- W tym roku naszą wycieczkę podzielono na 5 grup. Wiele z nich, w większości tworzą rodzinny, co bardzo cieszy i być może będzie zapowiedzią przyszłorocznego wydarzenia – podkreślała wiceprezes, Janina Jachymska.
Tegoroczna wycieczka została zorganizowana w ramach projektu "Aktywne Malczyce, czyli razem w czasie epidemii", finansowanego z programu Działaj Lokalnie 2020.
(kb) / fot. kb