piątek 26.04.2024

Imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Małe nakrętki, duża pomoc

5 Comments



Dla firm recyklingowych nakrętka to surowiec wtórny, lecz dla osób chorujących to sposób na zdobycie środków na leczenie. Mieszkańcy powiatu polubili tę formę niesienia pomocy potrzebującym.



 

14 serc w powiecie

Pierwsze serce w powiecie średzkim stanęło w październiku przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Była to wspólna inicjatywa centrum i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Kolejne dwa pojawiły się w listopadzie w gminie Malczyce: jedno przy urzędzie gminy, a drugie przy przedszkolu. Już pięć serc postawiła gmina Środa Śląska. Nad pierwszym, w rynku czuwa rycerz Roland. Kolejne pojawiły się w sołectwach: Rakoszyce - obok Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej, Szczepanów - przy przystanku autobusowym i Ciechów - przy przedszkolu. Ostatni nabytek urzędu miejskiego stanął przy średzkim przedszkolu na ul. Strzeleckiej. 

W gminie Miękinia pierwszy czerwony pojemnik  pojawił się przy urzędzie gminy, kolejny w Lutyni przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a także w Wilkszynie przy świetlicy wiejskiej oraz w Pisarzowicach przy przedszkolu. Serca znajdziemy też w pozostałych gminach powiatu. W Udaninie przy pomniku “Obrońców Ojczyzny”, a w Kostomłotach przed siedzibą gminy.

Dlaczego nakrętki?

Idea pomagania w ten sposób jest bardzo prosta. Mieszkańcy wrzucają do pojemników różnego rodzaju plastikowe nakrętki tj. po napojach, produktach spożywczych, chemii gospodarczej, szamponach, płynach itp. Upoważniona osoba odbiera je i zawozi do firmy recyklingowej, która je waży i wyliczoną kwotę wpłaca na  konto fundacji. Ta przekazuje te środki swoim podopiecznym m.in. na zakup sprzętu lub rehabilitację. Sprzedawanie nakrętek jest bardziej opłacalne niż zbieranie i sprzedawanie plastikowych butelek, gdyż łatwiej je się przerabia na wtórny granulat. Za kilogram nakrętek można otrzymać około kilkudziesięciu groszy.

Dla kogo pomoc?

Z „nakrętkowej” pomocy korzystają mieszkańcy powiatu. 8-letni Piotruś z Konar (gmina Udanin) choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i na co dzień potrzebuje systematycznej i kosztownej rehabilitacji. Nakrętki dla niego zbierano już wcześniej, ale teraz akcja ta zdecydowanie przyspieszyła. Pomoc trafia też do niepełnosprawnej Klaudii z Chwalimierza (gmina Środa Śląska). – Rehabilitacja, a przede wszystkim sprzęty medyczne dla syna jak ortezy i gorsety, to niestety bardzo kosztowne rzeczy. Czasy są trudne i trudno prosi się o pieniądze. Zbieranie nakrętek jest prostsze. Każdy ma je w domu i wystarczy tylko odrobina dobrej woli, aby zamienić je w konkretną, wymierną pomoc – mówi Natalia Senczyna, mama Piotrusia. Zapewnia też, że między rodzicami nie ma konkurencji i wszyscy doceniają otrzymywane wsparcie.

Lista korzystających z tej formy pomocy nie jest zamknięta. Mogą o nią ubiegać się również inne osoby jeśli spełnią wymagane przez urzędy warunki. – Zwracamy się do Państwa o zgłaszanie zapotrzebowania na nakrętki. W pierwszej kolejności chcielibyśmy wesprzeć osoby z terenu gminy Malczyce. Nie zapominajmy też, że zbieranie nakrętek to również dbałość o środowisko, bo nakrętki zostaną poddane recyklingowi – czytamy na oficjalnej stronie gminy Malczyce. Z kolei Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej ma gotowy wniosek, który wraz z regulaminem można pobrać ze strony www.cekacentrum.pl

Zaskakująca popularność

Tempo zapełniania się metalowych pojemników nakrętkami zaskoczyło ich wystawców. Pierwsze, przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej, potrzebowało tylko czterech  dni. Podobnie było w Miękini. 

W naszej gminie mamy już pięć serc. Z tego co widzę, mieszkańcom bardzo spodobał się ten rodzaj charytatywnej pomocy i wszystkie pojemniki zapełniają się bardzo szybko. Pod naszą opieką jest serce w Środzie, przy Rolandzie. Postawiono je w grudniu i już zebraliśmy dzięki niemu ponad pół tony  nakretek – mówi Mariola Szczepan, szefowa średzkiego oddziału PCK. Doświadczenia innych opiekunów są bardzo podobne.

Z takiego społecznego odbioru akcji można się tylko cieszyć. I to podwójnie: zbiórka to dowód wrażliwości i empatii mieszkańców powiatu, a z drugiej - wymierna pomoc dla potrzebujących. Bo choć cena w skupie to najczęściej 60 - 80 groszy za kilogram, to powiedzenie „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” w pełni się tu sprawdza.

OLO / fot. wk

zakrecona akcja





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

komnet internet

taxi stas

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.