sobota 06.03.2021

Imieniny: Róży Wiktora

Małe nakrętki, duża pomoc

Małe nakrętki, duża pomoc

N, 14.02.2021 15:53

Dla firm recyklingowych nakrętka to surowiec wtórny, lecz dla osób chorujących to sposób na zdobycie środków na leczenie. Mieszkańcy powiatu polubili tę formę niesienia pomocy potrzebującym. 

14 serc w powiecie

Pierwsze serce w powiecie średzkim stanęło w październiku przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Była to wspólna inicjatywa centrum i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Kolejne dwa pojawiły się w listopadzie w gminie Malczyce: jedno przy urzędzie gminy, a drugie przy przedszkolu. Już pięć serc postawiła gmina Środa Śląska. Nad pierwszym, w rynku czuwa rycerz Roland. Kolejne pojawiły się w sołectwach: Rakoszyce - obok Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej, Szczepanów - przy przystanku autobusowym i Ciechów - przy przedszkolu. Ostatni nabytek urzędu miejskiego stanął przy średzkim przedszkolu na ul. Strzeleckiej. 

W gminie Miękinia pierwszy czerwony pojemnik  pojawił się przy urzędzie gminy, kolejny w Lutyni przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a także w Wilkszynie przy świetlicy wiejskiej oraz w Pisarzowicach przy przedszkolu. Serca znajdziemy też w pozostałych gminach powiatu. W Udaninie przy pomniku “Obrońców Ojczyzny”, a w Kostomłotach przed siedzibą gminy.

Dlaczego nakrętki?

Idea pomagania w ten sposób jest bardzo prosta. Mieszkańcy wrzucają do pojemników różnego rodzaju plastikowe nakrętki tj. po napojach, produktach spożywczych, chemii gospodarczej, szamponach, płynach itp. Upoważniona osoba odbiera je i zawozi do firmy recyklingowej, która je waży i wyliczoną kwotę wpłaca na  konto fundacji. Ta przekazuje te środki swoim podopiecznym m.in. na zakup sprzętu lub rehabilitację. Sprzedawanie nakrętek jest bardziej opłacalne niż zbieranie i sprzedawanie plastikowych butelek, gdyż łatwiej je się przerabia na wtórny granulat. Za kilogram nakrętek można otrzymać około kilkudziesięciu groszy.

Dla kogo pomoc?

Z „nakrętkowej” pomocy korzystają mieszkańcy powiatu. 8-letni Piotruś z Konar (gmina Udanin) choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i na co dzień potrzebuje systematycznej i kosztownej rehabilitacji. Nakrętki dla niego zbierano już wcześniej, ale teraz akcja ta zdecydowanie przyspieszyła. Pomoc trafia też do niepełnosprawnej Klaudii z Chwalimierza (gmina Środa Śląska). – Rehabilitacja, a przede wszystkim sprzęty medyczne dla syna jak ortezy i gorsety, to niestety bardzo kosztowne rzeczy. Czasy są trudne i trudno prosi się o pieniądze. Zbieranie nakrętek jest prostsze. Każdy ma je w domu i wystarczy tylko odrobina dobrej woli, aby zamienić je w konkretną, wymierną pomoc – mówi Natalia Senczyna, mama Piotrusia. Zapewnia też, że między rodzicami nie ma konkurencji i wszyscy doceniają otrzymywane wsparcie.

Lista korzystających z tej formy pomocy nie jest zamknięta. Mogą o nią ubiegać się również inne osoby jeśli spełnią wymagane przez urzędy warunki. – Zwracamy się do Państwa o zgłaszanie zapotrzebowania na nakrętki. W pierwszej kolejności chcielibyśmy wesprzeć osoby z terenu gminy Malczyce. Nie zapominajmy też, że zbieranie nakrętek to również dbałość o środowisko, bo nakrętki zostaną poddane recyklingowi – czytamy na oficjalnej stronie gminy Malczyce. Z kolei Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej ma gotowy wniosek, który wraz z regulaminem można pobrać ze strony www.cekacentrum.pl

Zaskakująca popularność

Tempo zapełniania się metalowych pojemników nakrętkami zaskoczyło ich wystawców. Pierwsze, przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej, potrzebowało tylko czterech  dni. Podobnie było w Miękini. 

W naszej gminie mamy już pięć serc. Z tego co widzę, mieszkańcom bardzo spodobał się ten rodzaj charytatywnej pomocy i wszystkie pojemniki zapełniają się bardzo szybko. Pod naszą opieką jest serce w Środzie, przy Rolandzie. Postawiono je w grudniu i już zebraliśmy dzięki niemu ponad pół tony  nakretek – mówi Mariola Szczepan, szefowa średzkiego oddziału PCK. Doświadczenia innych opiekunów są bardzo podobne.

Z takiego społecznego odbioru akcji można się tylko cieszyć. I to podwójnie: zbiórka to dowód wrażliwości i empatii mieszkańców powiatu, a z drugiej - wymierna pomoc dla potrzebujących. Bo choć cena w skupie to najczęściej 60 - 80 groszy za kilogram, to powiedzenie „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” w pełni się tu sprawdza.

OLO / fot. wk

zakrecona akcja
powrót na górę
 • Pucio powiedział(a) Więcej
  Nie zmienia to faktu, że oddział Rajsa Burego dokonał eksterminacji na autochtonicznej ludności na... 15 minut temu.
 • Jojo powiedział(a) Więcej
  Po co zdrowi lekarze noszą w takim razie maseczki np u dentysty? Po co chirurdzy operują w maseczkach? ... godzinę temu.
 • Nutka powiedział(a) Więcej
  Tak wygląda zabieranie ludziom wolności, a ten który doniósł na sąsiada myśli że jego to nie dotyczy.... 2 godziny temu.
 • Tomasz Strożek powiedział(a) Więcej
  Witam,
  w imieniu zainteresowanych proszę o aktualizację informacji. Jaki jest dalszy plan działań i... 12 godzin temu.
 • Wróżka powiedział(a) Więcej
  Te wasze transmisje pożal sie Boże, z opóźnieniem po 20 minut, i zacinającym się obrazem, możecie sobie... 12 godzin temu.
 • Danka powiedział(a) Więcej
  W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem urzędującego wójta - ocena skutków tego zdarzenia następuje... 12 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …