środa 16.06.2021

Imieniny: Aliny Benona

Małe nakrętki, duża pomoc

Małe nakrętki, duża pomoc

N, 14.02.2021 15:53
 •  

Dla firm recyklingowych nakrętka to surowiec wtórny, lecz dla osób chorujących to sposób na zdobycie środków na leczenie. Mieszkańcy powiatu polubili tę formę niesienia pomocy potrzebującym.


 

14 serc w powiecie

Pierwsze serce w powiecie średzkim stanęło w październiku przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Była to wspólna inicjatywa centrum i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Kolejne dwa pojawiły się w listopadzie w gminie Malczyce: jedno przy urzędzie gminy, a drugie przy przedszkolu. Już pięć serc postawiła gmina Środa Śląska. Nad pierwszym, w rynku czuwa rycerz Roland. Kolejne pojawiły się w sołectwach: Rakoszyce - obok Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej, Szczepanów - przy przystanku autobusowym i Ciechów - przy przedszkolu. Ostatni nabytek urzędu miejskiego stanął przy średzkim przedszkolu na ul. Strzeleckiej. 

W gminie Miękinia pierwszy czerwony pojemnik  pojawił się przy urzędzie gminy, kolejny w Lutyni przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a także w Wilkszynie przy świetlicy wiejskiej oraz w Pisarzowicach przy przedszkolu. Serca znajdziemy też w pozostałych gminach powiatu. W Udaninie przy pomniku “Obrońców Ojczyzny”, a w Kostomłotach przed siedzibą gminy.

Dlaczego nakrętki?

Idea pomagania w ten sposób jest bardzo prosta. Mieszkańcy wrzucają do pojemników różnego rodzaju plastikowe nakrętki tj. po napojach, produktach spożywczych, chemii gospodarczej, szamponach, płynach itp. Upoważniona osoba odbiera je i zawozi do firmy recyklingowej, która je waży i wyliczoną kwotę wpłaca na  konto fundacji. Ta przekazuje te środki swoim podopiecznym m.in. na zakup sprzętu lub rehabilitację. Sprzedawanie nakrętek jest bardziej opłacalne niż zbieranie i sprzedawanie plastikowych butelek, gdyż łatwiej je się przerabia na wtórny granulat. Za kilogram nakrętek można otrzymać około kilkudziesięciu groszy.

Dla kogo pomoc?

Z „nakrętkowej” pomocy korzystają mieszkańcy powiatu. 8-letni Piotruś z Konar (gmina Udanin) choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i na co dzień potrzebuje systematycznej i kosztownej rehabilitacji. Nakrętki dla niego zbierano już wcześniej, ale teraz akcja ta zdecydowanie przyspieszyła. Pomoc trafia też do niepełnosprawnej Klaudii z Chwalimierza (gmina Środa Śląska). – Rehabilitacja, a przede wszystkim sprzęty medyczne dla syna jak ortezy i gorsety, to niestety bardzo kosztowne rzeczy. Czasy są trudne i trudno prosi się o pieniądze. Zbieranie nakrętek jest prostsze. Każdy ma je w domu i wystarczy tylko odrobina dobrej woli, aby zamienić je w konkretną, wymierną pomoc – mówi Natalia Senczyna, mama Piotrusia. Zapewnia też, że między rodzicami nie ma konkurencji i wszyscy doceniają otrzymywane wsparcie.

Lista korzystających z tej formy pomocy nie jest zamknięta. Mogą o nią ubiegać się również inne osoby jeśli spełnią wymagane przez urzędy warunki. – Zwracamy się do Państwa o zgłaszanie zapotrzebowania na nakrętki. W pierwszej kolejności chcielibyśmy wesprzeć osoby z terenu gminy Malczyce. Nie zapominajmy też, że zbieranie nakrętek to również dbałość o środowisko, bo nakrętki zostaną poddane recyklingowi – czytamy na oficjalnej stronie gminy Malczyce. Z kolei Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej ma gotowy wniosek, który wraz z regulaminem można pobrać ze strony www.cekacentrum.pl

Zaskakująca popularność

Tempo zapełniania się metalowych pojemników nakrętkami zaskoczyło ich wystawców. Pierwsze, przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej, potrzebowało tylko czterech  dni. Podobnie było w Miękini. 

W naszej gminie mamy już pięć serc. Z tego co widzę, mieszkańcom bardzo spodobał się ten rodzaj charytatywnej pomocy i wszystkie pojemniki zapełniają się bardzo szybko. Pod naszą opieką jest serce w Środzie, przy Rolandzie. Postawiono je w grudniu i już zebraliśmy dzięki niemu ponad pół tony  nakretek – mówi Mariola Szczepan, szefowa średzkiego oddziału PCK. Doświadczenia innych opiekunów są bardzo podobne.

Z takiego społecznego odbioru akcji można się tylko cieszyć. I to podwójnie: zbiórka to dowód wrażliwości i empatii mieszkańców powiatu, a z drugiej - wymierna pomoc dla potrzebujących. Bo choć cena w skupie to najczęściej 60 - 80 groszy za kilogram, to powiedzenie „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” w pełni się tu sprawdza.

OLO / fot. wk

zakrecona akcja

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Skad ty pajacu mozesz wiedziec oczym gadaja bezmózgi jeti ktory zazdrosci bo sam nic niema... 4 godziny temu.
 • igi powiedział(a) Więcej
  Może i dobrze się złożyło - pan N, będzie miał aż i tylko dwa lata aby pokazać kto on.... 6 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.
 • bolekilolek powiedział(a) Więcej
  nie ma na kogo głosować ... maryja jak zostanie wybrany to będzie przez skype zdalnie się... 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…