niedziela 28.04.2024

Imieniny: Pawła Walerii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Miękinia piątek, 13 październik 2023 15:22


Gmina Miękinia podpisała list intencyjny z Politechniką Wrocławską i Ministerstwem Cyfryzacji

Skomentuj



W czwartek 12 października burmistrz Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn podpisał list intencyjny dotyczący prowadzenia wspólnych prac badawczo-rozwojowych, szkolenia kadry, przedsięwzięć edukacyjnych i kształcenia uczniów w naukach ścisłych, językach obcych i nowych technologiach. Projekt realizowany będzie we współpracy z Politechniką Wrocławską i Ministerstwem Cyfryzacji.


Fot. Jan Marian Grzegorczyn [FB] Fot. Jan Marian Grzegorczyn [FB]


Obszerną informację na ten temat przygotowała Politechnika Wrocławska - zapraszamy do lektury:

„Prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Politechniką Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i gminę Miękinia.

Zawarcie porozumienia związane jest z planowaną budową fabryki firmy Intel, która ma powstać na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w dolnośląskiej gminie Miękinia. Będzie to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

W czwartek dokument w tej sprawie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini. – Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związane – mówił Jan Grzegorczyn. – Na Politechnice Wrocławskiej działa wspaniałe liceum i moim marzeniem jest, aby na wzór tej placówki stworzyć w Miękini zespół szkół elektronicznych, który działałby pod patronatem uczelni i firmy Intel. Najważniejsze dla rozwoju naszego kraju jest właśnie przygotowywanie kadr dla polskiego przemysłu – dodał.

Z kolei Paweł Lewandowski zaznaczył, że 60 proc. dzisiejszych uczniów w przyszłości będzie wykonywać zawody, których dzisiaj jeszcze nawet nie znamy, ale na pewno będą one oparte na nowoczesnych technologiach, które dzięki tego typu inwestycjom będą powstawały także w Polsce. – Dlatego chcielibyśmy, żeby kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej i w tworzeniu nowoczesnej techniki – podkreślił minister.

Umowa zakłada m.in. opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenia kadry oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych (seminaria, konferencje naukowe, cykliczne spotkania dyskusyjne).

Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni. Zapewne powstaną nowe kierunki studiów lub specjalności, a także laboratoria i katedry dostosowane do pojawiających się nowych zagadnień naukowych – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Jako uczelnia techniczna musimy współpracować z otoczeniem lokalnym, ale też rozwijać nowe technologie. Wydaje mi się, że bardzo dokładnie wypełniamy swoją misję – dodał.

Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Gigant technologiczny wybrał miejsce inwestycji m.in. ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. We wrześniu Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski powołał specjalny zespół ds. inwestycji firmy Intel. W jego skład weszli przedstawiciele m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Wrocławskiej.

Być może nie wszyscy zdajemy sobie jeszcze sprawę z tego, jak wielka rzecz wydarzy się na Dolnym Śląsku. Politechnika Wrocławska radzi sobie znakomicie, a ta inwestycja może być dla uczelni dodatkowym wiatrem w żagle i przyspieszyć jej rozwój. Cały projekt jest niezwykle skomplikowany, dlatego dziękuję prof. Arkadiuszowi Wójsowi za przyjęcie zaproszenia do naszego zespołu – powiedział Jarosław Obremski.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji firmy Intel planowane jest na 2027 r.

(mpr)

387858773 729439645880197 7762357695968545403 n387875163 729439675880194 2833266370131101869 n





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

Nie przegap tych artykułów.