wtorek 09.08.2022

Imieniny: Romana Ryszarda

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Miękinia sobota, 02 styczeń 2021 17:15


Powiat średzki azylem dla kolejnej zdolnej artystki
Powiat średzki obfituje w talenty – wokaliści, instrumentaliści, kabareciarze, graficy, czy malarze. Jedną z artystek, której sylwetkę i twórczość prezentujemy dzisiaj jest Sabina Maria Grzyb mieszkanka Głoski (gmina Miękinia).


Choć rodzice i siostra pani Sabiny prowadzą rodzinny interes, to wspomniana postanowiła wybrać inną drogę. Artystka wysoko ceni sobie niezależność. Dzięki silnej woli, marzeniom, ambicji oraz, jak wspomina dzięki „odrobinie szczęścia”, zaszła tak daleko. Mimo iż twórczość pani Sabiny znana jest w wielkich miastach w Polsce, to okazuje się, że w rodzinnych stronach bardzo mało osób wie o jej talencie. Tym, którzy nie wiedzą kim jest ta wspaniała kobieta, z radością przedstawiamy jej sylwetkę oraz twórczość, bo to głównie wokół niej kręci się cały świat pani Sabiny.

Sabina Maria Grzyb jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na wydziale Malarstwa i Rzeźby. Tytuł magistra sztuki obroniła w marcu 2017. W malarstwie skupia się głównie na kompozycji i statycznych formach skalnych. W swoich pracach w oniryczne przestrzenie wplata realne motywy i przeżycia. Balansuje na granicach abstrakcji, fantastyki i realizmu, zachowując przy tym własną, charakterystyczną formę.

Jak mówi o artystce Grzegorz Kalinowski, były prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi - ta wspaniała artystka to nostalgiczna pejzażystka nieistniejących przestrzeni. Sabina Maria Grzyb to kobieta o ogromnej wrażliwości na kolor, operująca bryłą w sposób monumentalny, kreująca własne światy o niezaprzeczalnej urodzie.

- W swoim malarstwie pełnym niedopowiedzeń i sugestii do rozważenia, Sabina Maria Grzyb za pomocą różnych motywów, obrazuje swe przemyślenia, odczucia i wątpliwości. Jej malarstwo przepełnione jest metaforami i znaczeniami, pewną dozą melancholii oraz odnosi się do ludzkiej egzystencji.

- Artystkę tę można nazwać twórczynią onirycznych pejzaży fantastycznych. W sztuce Sabiny Marii istotny jest związek z naturą, wyobraźnią, snem, ale i dystansem wobec siebie - autoironią oraz sposobem wypowiadania się opartym na zamierzonej niezgodności. To wszystko pojawia się w tytułach prac min.: "Romeo i Żulia", "Fortuna", "Nastroje".

- Jest to twórczość nie pozbawiona elementu zabawy co jest wartością - jak mawiał Jerzy Nowosielski -"Sztuka nie udaje się ludziom poważnym, psują oni każdą zabawę". Kompozycje malarskie wykonane są zazwyczaj w technice akrylowej i olejnej na płótnie, zdominowane są przez pejzaż marynistyczny ze sztafażem lub relację międzyludzką - jest to rodzaj zadumy nad kondycją ludzką. Przy stosowaniu dyscypliny organizacyjnej płaszczyzny malarskiej obrazu - ograniczonej do kilku elementów, pojawia się zdecydowane i sensualne traktowanie materii malarskiej.

Sztuka jest wartością - złożona jak natura ludzka - pozwala stale dostrzegać nowe pojawiające się możliwości. Sabina Maria jest osoba poszukującą. Przy zachwycie pejzażem i ludźmi - pojawiają się na horyzoncie wyobraźni nowe rozwiązania artystyczne - ewoluują w kierunku rozwiązań abstrakcyjnych - "pejzażu czystego" – opowiada Grzegorz Kalinowski.

Artystka w sposób sentymentalny odnosi się do świata, nie tylko poprzez malowanie pięknych obrazów, ale również opowiadając o swoim życiu, wątpliwościach, marzeniach oraz przebytej drodze ku osiągnięciu swojego celu.

Świat i cisza inspiracją dla artystki

SMG: Inspiruje mnie wszystko to, co mnie otacza. Relacje międzyludzkie oraz własne przeżycia i spostrzeżenia. Obrazy powstają w mojej głowie, tam też są przetwarzane, przechodzą syntezę i nigdy nie są dosłowne. Ukochałam ciszę i spokój nocy, dlatego często maluję nokturny. Uważam, że najcenniejsze jest to, czego nie widać gołym okiem, to co otwiera umysł i serce, porusza duszę. Zapragnęłam przyciągać ludzi o podobnej wrażliwości, ceniących mistyczną tajemnicę i głębię nocy. I tak też się dzieje... i to w tym odizolowanym twórczym świecie cenię najbardziej. Dostaje piękne maile, od ludzi którzy nie tylko kupują moje obrazy, ale i dzielą się ze mną tym, co czują, przeżywają i jak odbierają moje symbole. Czytam ze łzami w oczach i jednocześnie snuję kolejne niedopowiedziane historie.

Pandemia, a działalność artystyczna

SMG: Ta nowa rzeczywistość w jakiej się znaleźliśmy działa przytłaczająco na mnie, jak i na wielu innych twórców. Odwołane zostały wystawy, imprezy artystyczne, plenery malarskie. To trudny czas, ponieważ i tak żyję w pewnego rodzaju izolacji od kilku lat, gdyż pracownię malarską mam w domu. Wyjazdy dawały mi dużo radości, inspiracji i przede wszystkim towarzystwo. Spędzam ten czas pracowicie, Realizuję różne projekty, związane z komputerowym ożywianiem obrazów jak i nowym wyzwaniem, jakim jest zmiana formatów malarskich na wielkie.

Wystarczy uwierzyć w siebie

SMG: Myślę, że artystą się jest, albo nie. To znaczy, że nie da się tak po prostu zainteresować dziedziną, która wymaga tworzenia. Od najmłodszych lat byłam nieco innym dzieckiem, bardzo wrażliwym, najbardziej na świecie lubiłam rysować i malować w odosobnieniu. Chodziłam własnymi ścieżkami. Ta indywidualność już zawsze będzie mi towarzyszyć. Nie do końca wierzyłam, że będę mogła odnieść sukces robiąc, to co najbardziej lubię i co mi wychodzi, ale nigdy nie przestało to być moim marzeniem. Dopiero jako dorosła osoba spotkałam na swojej drodze kilka osób, które szczerze uwierzyły, że to co tworzę ma szansę być wartościowe. To spowodowało, że zdecydowałam się na Akademię Sztuk Pięknych, by móc profesjonalnie zająć się malarstwem. Mimo, że pracowałam już w banku jako Specjalista ds. sprzedaży kredytów i kończyłam zaocznie Studium Projektowania Ubioru.

Sztuka – praca, pasja, sposób na życie

SMG: Sztuka stała się nie tylko pasją i pracą, ale i sposobem na życie. Teraz dopiero czuję, że wszystko jest tak jak być powinno, jestem spełniona i mam mnóstwo artystycznych planów. Już podczas studiów moje prace zostały docenione przez kilka galerii i domów aukcyjnych, głównie przez ich rozpoznawalność. Frapowało mnie na studiach odnalezienie charakterystycznego stylu, jakiego nikt wcześniej nie wymyślił. Nie chciałam być jedną z wielu świetnych nieznanych malarzy. Miałam szczęście, że moi profesorzy kładli nacisk na indywidualizm, a nie na to, by malować dzbanek tak długo, aż będzie wyglądał jak żywy, to znakomicie wychodzi innym i niech tak zostanie. Po obronie pracy magisterskiej w 2017 r. rzuciłam pracę, zamknęłam się w pracowni i tak funkcjonuję do dziś.

Sabina Maria Grzyb to osoba niezwykle utalentowana, mająca wiele pomysłów na spełnianie swoich marzeń oraz trwanie w swojej twórczości. Kobieta zyskała już uznanie wśród artystów, koneserów sztuki i wielu innych ludzi, jednakże wciąż nie przestaje zachwycać swoimi pracami. Artystka nieustannie tworzy przepiękne dzieła i jesteśmy pewni, że zostaną one docenione. Sabina Maria wkłada w swoje prace wiele serca i wykonuje je z pasją i zachwytem nad otaczającym nas światem. Jak mówi sama artystka - gdyby ktoś mi to zabrał, chyba musiała bym uczyć się żyć od nowa.

Twórczość artystki z naszego powiatu znana jest w całej Polsce – od Białegostoku, przez Gdańsk i Warszawę, do Wrocławia.

WYSTAWY INDYWIDUALNE

2014 -"FUZJA" - w Domu Kultury BAKARA, Wrocław
2015 - "Dotyk Natury" - Muzeum Regionalne, Środa Śląska
2015 - "Malarstwo Sabiny Marii" - Dom Kultury, Brzeg Dolny
2017 - "Pejzaż Jednego Motywu" - Galeria Sztuki Współczesnej MD_S, Wrocław
2018 - "Kraina Oniryczna" - Galeria Małgosia, Wrocław
2019 - "Formy Statyczne" - Galeria Bardzo Biała, Warszawa

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

2017 -"Belle Pitture " - Belle Voci - II International Music Festival - Pałac Kultury w Brzegu Dolnym
2018 - Wystawa zbiorowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
2019 - "Słowiańskie Świąteczne Spotkania ze Sztuką" - Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, Gdańsk

2020 - "SZTUKA BEZ MASKI" - Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Maja Kaczorowska / fot. SMG

 • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
  Zosia ty chyba za dużo tvp oglądasz przed snem. Przejechałem ostatnio pół polski i nie mówię tu o dużych miastach tylko mniejszych niż Środa... 1 minutę temu
 • M powiedział(a) Więcej
  Najdziwniejsze jest to że kogo się nie spytam to nikt na PIS nie głosował a jakimś cudem wygrywają wybory...
  Przed każdymi wyborami powinien... 5 minut temu.
 • Zosia powiedział(a) Więcej
  Bieda? Jaka bieda? Gdzie? Wystarczy wejść do naszej średzkiej biedry. Z koszy aż się wylewa. Kupują ile wlezie. Nad morze jak pojechałam do... godzinę temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…