- Dzisiaj dowiedziałem się, że zmarł zasłużony człowiek dla nauki, ale też dla naszej miejscowości. To smutne, że ludzie umierają w samotności. Nawet nikt nas nie poinformował o jego śmierci, czy pogrzebie. Nie było żadnych nekrologów. To przykre, bo z pewnością uczestniczylibyśmy, jako sołectwo w Jego ostatniej drodze. Przecież był współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Lutyni – mówi sołtys Daniel Uszyński.
Dr inż. Mieczysław Cenin: psycholog i nauczyciel akademicki kilku uczelni, absolwent Politechniki Poznańskiej. Przez wiele lat był konstruktorem. Jako humanista uzyskał doktorat z psychologii inżynieryjnej w UAM w Poznaniu. Łączył te dwie strony swych zainteresowań m. in. w projektowaniu i kierowaniu produkcją automatycznych systemów zabezpieczających życie załóg czołgów i samolotów oraz w psychologicznym przygotowaniu załóg do długotrwałych lotów kosmicznych w ramach programu „Interkosmos”. Jego dorobek czysto naukowy i badawczo-wdrożeniowy zawarty jest w 9 książkach z zakresu psychologii inżynieryjnej oraz zarządzania i dowodzenia, ponad 100 artykułach krajowych i zagranicznych oraz w licznych raportach i ekspertyzach oraz referatach na konferencjach międzynarodowych (m.in. w Heidelbergu, Cambridge i japońskiej Osace). Przez okres pracy w Uniwersytecie Wrocławskim zajmował się podyplomowym kształceniem kadry kierowniczej i dowódczej w formacjach mundurowych oraz w strukturach zarządzania kryzysowego kraju. Uczestniczył w tworzeniu dwóch ustaw sejmowych dla straży pożarnych, dzięki którym została powołana do życia nowoczesna Państwowa Straż Pożarna. Był też samodzielnym autorem wdrożonego w życie projektu służby psychologicznej dla ratownictwa w PSP na Dolnym Śląsku oraz współautorem projektu służby psychologicznej w Wojsku Polskim. Dzięki tym ostatnim pracom w każdej jednostce wojskowej jest psycholog pierwszego kontaktu dla wszystkich żołnierzy służby zasadniczej. Umożliwiło to opanowanie zjawisk patologicznych w koszarach. Był także współzałożycielem i pierwszym wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Związek Słowian Zachodnich i przygotował programy nauczania dla przyszłej Międzynarodowej Akademii Słowiańskiej. Tak zróżnicowane zainteresowania i doświadczenia wykorzystał w pracy nad multidyscyplinarną i zarazem całościową koncepcją kultury, przedstawioną w monografii: Prawia – mit Dziejotwórczy. Systemowa teoria kultury. Jest współtwórcą projektu nowej Konstytucji RP.
- Kto nie zna (prawdziwej) przeszłości, nie radzi sobie z teraźniejszością i przegrywa z przyszłością. Czyżby edukacja była największym wrogiem Polski i jej narodu? Pragnę zaznaczyć, że nie chodzi o religię, ale o tożsamość, charakter naszej duszy i rzeczywistą-wewnętrzną wolność. A to jeszcze nie wszystko co w Słowianach - Polakach od 1000 lat się zabija, a czego się unicestwić nikomu nie udaje – wielokrotnie w rozmowach powtarzał Mieczysław Cenin.
Najważniejsze publikacje książkowe:
- Trening psychologiczny. Analiza efektywności w trudnych sytuacjach zadaniowych (1993),
- Z zagadnień psychologii inżynieryjnej. Przystosowanie technicznych środków pracy do człowieka (1994),
- Psychologia wojskowa. Teoria i praktyka (1988) – pierwszy nie socjalistyczny podręcznik psychologii wojskowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz późniejsze moje opus magnum:
- Prawia- mit dziejotwórczy. Systemowa teoria kultury (2013)
- Przepis na uprawianie świata (2014).
Dr Mieczysław Cenin zmarł po długiej chorobie 22 stycznia 2021 roku.
MK / Fot. Mieczysław Cenin/fb