poniedziałek 20.01.2020

Imieniny: Fabiana Sebastiana

 

Reklama na protalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Mieszkańcy: Jak teraz dojeżdżać do szkół?

Mieszkańcy: Jak teraz dojeżdżać do szkół?

04.10. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

W ostatnim czasie odebraliśmy kilka telefonów i próśb mailowych o zainteresowanie się sprawą przewozu osób w godzinach porannych, głownie na terenie gminy Malczyce.

- Nasze dzieci teraz nie będą miały jak dojechać do szkół - mówi mieszkaniec Chełma. - Ja nie mam możliwości wozić swojego dziecka, bo do pracy dojeżdżam w całkiem innym kierunku i o godzinie 6 rano - podkreślał i wspomniał, że przewoźnik, który dotychczas zapewniał transport uczniom, dziś ma złożyć w średzkim starostwie rezygnację z obsługi trasy przebiegającej m.in. przez jego miejscowość. Podobne zaniepokojenie wyraził kilka dni wcześniej mieszkaniec miejscowości Dębice. - Trzeba coś zrobić w tej sprawie! - stwierdził  kończąc rozmowę.

Poprosiliśmy właściciela firmy przewozowej z Malczyc o potwierdzenie informacji o ewentualnym wycofaniu kursów, jednak nie chciał z nami rozmawiać. - To moja prywatna sprawa! - stwierdził zdenerwowany.

Czytelnicy pytają...

- Dowiedziałam się, że w związku z pokrywającymi się rozkładami przewoźnik z Malczyc zamyka trasę przebiegające przez kilka miejscowości w naszym powiecie. Po telefonie do przewoźnika dowiedziałam się (...), że średzka komunikacja będzie jeździć w godzinach, w których nie ma transportu, a odległość będzie 30-minutowa. Po publikacji rozkładów widać, że komunikacja wchodzi bezpośrednio niecałe 10 min. przed lub po, więc ten przewoźnik zamyka trasę co skutkuje tym, że kilka wiosek spoza gminy Środa Śląska pozostanie bez transportu. Prywatni przewoźnicy mieli 7 połączeń na trasie i jechali dalej do innych miejscowości. Proszę o wyjaśnienie tego, ponieważ nie będziemy mieli jak jeździć do szkół - napisała do nasz czytelniczka.

- Czy mogliby Państwo ustalić czy to prawda że Średzka Komunikacja Publiczna wchodząc teraz od poniedziałku na trasy południowej części gminy Środa Śląska robi to, że prywatni przewoźnicy się wycofują całkowicie. W piątek tak zapowiedzieli, ponieważ rozkłady jazdy komunikacji są w odległości 5 minut od ich odjazdów, a większość kursów jest w okolicach 10 minut? Bez takich przewoźników duża część miejscowości w powiecie zostanie bez transportu publicznego. Proszę o ustalenie tego. Chodzi o trasę do Wrocisławic - poprosił nasz czytelnik.

... Średzka Komunikacja Publiczna odpowiada:

- Nawiązując do przesłanych przez Państwa pytań od czytelników, informujemy, iż na spotkaniu w dniu 31 sierpnia br. w którym uczestniczyli lokali przewoźnicy, przedstawiony został WSTĘPNY rozkład jazdy ŚKP, uwzględniający bufory kolizyjności wielkości 20 minut przed i po kursach. Mając  na uwadze zapotrzebowanie naszych mieszkańców na usługi oferowane przez gminną komunikację i biorąc pod uwagę liczne prośby i wnioski, które spływały drogą elektroniczna, telefoniczną oraz pisemną( pod jednym z nich podpisało się 60 osób), zdecydowaliśmy, że jak najbardziej zasadne będzie uruchomienie naszych połączeń. Mieszkańcy wnioskowali o pilne uruchomienie „kursów szkolnych” – dowożących młodzież do szkół ponadpodstawowych w Środzie Śląskiej przed godziną 8:00. Prywatni przewoźnicy mimo wykupionych u nich biletów miesięcznych nie zabierali wszystkich uczniów.

Do dnia dzisiejszego żaden z prywatnych przewoźników nie uruchomił kursów do Pęczkowa i Chwalimierza.  Przy kursie z Jastrzębiec do Środy Śląskiej zachowaliśmy bufor czasowy 14 i 30 minut między połączeniami tylko dlatego, że odstępy między połączeniami jednego przewoźnika wynosi 44 minuty.

W związku z rozwojem sieci połączeń KD plan przebiegu linii 10A i 10B jest mocno powiązany ze stacją kolejową. W godzinach porannych autobusy jadą na trasie Środa Śląska – Stacja Kolejowa – Lipnica – Jastrzębce – Środa Śląska, natomiast w godzinach popołudniowych odwracamy kolejność i jedziemy na trasie Środa Śląska – Jastrzębce – Lipnica – Stacja Kolejowa – Środa Śląska tak, żeby obsłużyć jak największą ilość pociągów KD.

Wspomnieć warto, iż prywatni przewoźnicy na niektórych trasach mają znacznie mniejszy bufor czasowy, wynoszący poniżej 10 minut. Z informacji uzyskanych od dwóch prywatnych przewoźników wynika, iż na trasie Kwietno-Malczyce-Jastrzębce-Środa Śląska nie ma mowy o chaosie komunikacyjnym oraz nieopłacalności ekonomicznej.

Średzka Komunikacja Publiczna dociera do każdej miejscowości na terenie gminy Środa Śląska realizując kursy w ramach komunikacji miejskiej. Jako spółka gminna została powołana w celu spełnienia potrzeb społecznych mieszkańców. Taką misję realizujemy i będziemy realizować. Z naszej strony możemy zapewnić, iż nie pozostawimy mieszkańców naszej gminy bez możliwości dotarcia na dworzec kolejowy lub do Środy Śląskiej - czytamy w oświadczeniu ŚKP.

Jak będzie?

Jak dowiedzieliśmy się przed chwilą w średzkim starostwie, przewoźnik nie zmierza likwidować żadnej z dotychczasowych obsługiwanych linii, a jedynie zmienia rozkład jazdy, który jego zdaniem obecnie koliduje z nowym rozkładem wprowadzonym przez Średzką Komunikację Publiczną. Na razie nie wiemy, jakie zmiany wprowadziła firma przewozowa z Malczyc, bo jak nam powiedziano, rozkład jest obecnie w trakcie sprawdzania, a niebawem zostanie przesłany do zatwierdzenia gminie Malczyce... Więc musimy na razie uzbroić się w cierpliwość z nadzieją, że wkrótce będziemy mogli napisać więcej na ten temat.

(red) fot. zdj. ilustracyjne

 

 
Komentarzy (28)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ludzie,

pomyślcie co się stanie jak skonczą się dotacje z unii. Żyjecie tu i teraz. cieszycie się, że przejazdy są prawie darmowe ale tak nie będzie wiecznie. Skończą się dotacje będziemy wszyscy w podatkach płacić za utrzymanie busów. Rok temu jak były mrozy te auta nie wyjechały na ulicę bo nie mają ogrzewania. To wszystko jest nieprzemyślane. Zobaczycie, że wszyscy będziemy jeszcze tęsknić za tym co było. Jestem za tym aby wprowadzać...

Ludzie,

pomyślcie co się stanie jak skonczą się dotacje z unii. Żyjecie tu i teraz. cieszycie się, że przejazdy są prawie darmowe ale tak nie będzie wiecznie. Skończą się dotacje będziemy wszyscy w podatkach płacić za utrzymanie busów. Rok temu jak były mrozy te auta nie wyjechały na ulicę bo nie mają ogrzewania. To wszystko jest nieprzemyślane. Zobaczycie, że wszyscy będziemy jeszcze tęsknić za tym co było. Jestem za tym aby wprowadzać zmiany ale w rozsądny sposób.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Koncze prace o 16 : 00
Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????

This comment was minimized by the moderator on the site

Posted by Mikusia:

Koncze prace o 16 : 00 <br />Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????
<br /><br />Do trumienki średzckiej i na stacje PKP. Stamtąd do Malczyc. A jak się nie podoba to do Wójta na skargę

This comment was minimized by the moderator on the site

Posted by Mikusia:

Koncze prace o 16 : 00 <br />Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????
<br /><br />Do trumienki średzckiej i na stacje PKP. Stamtąd do Malczyc. A jak się nie podoba to napisać do Wójta Malczyc aby nie robił jaj sobie :lol:

This comment was minimized by the moderator on the site

Ktoś w końcu poruszył temat pełnomocnika ds transportu, który z "nieposzlakowaną" opinią i kończącym się 3 letnim zakazem prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu na początku roku dostał posadkę od Pana Burmistrza w urzędzie i śpk. Brawo, etyka najwyższych lotów, do tego syn właściciela konkurencyjnej firmy. Świat politycznych bezkręgowców.

This comment was minimized by the moderator on the site

dlaczego macie pretensje do śkp? przecież robią to do czego zostali powołani przez radnych i burmistrza. przypominam, że nikt z radnych nie był przeciwko komunikacji, nawet nasz wnęk. radni w budżecie zapisali pieniądze na komunikację, burmistrz zakupił tabor. polbus już dawno wycofał się z rynku średzkiego, przecież nie wygra z takimi cenami. a na koniec polityka, czy ruciński mógł sobie pozwolić żeby zostawić transport młodzieży szkolnej do...

dlaczego macie pretensje do śkp? przecież robią to do czego zostali powołani przez radnych i burmistrza. przypominam, że nikt z radnych nie był przeciwko komunikacji, nawet nasz wnęk. radni w budżecie zapisali pieniądze na komunikację, burmistrz zakupił tabor. polbus już dawno wycofał się z rynku średzkiego, przecież nie wygra z takimi cenami. a na koniec polityka, czy ruciński mógł sobie pozwolić żeby zostawić transport młodzieży szkolnej do szkół a potem jej nie odwozić? na co liczyli prywaciarze? przecież bilet miesięczny w śkp to 33 lub 44 złote! moje dziecko z ciechowa jedzie za 33 złote!!! cały miesiąc!!! dzięki za komunikację,ale ciągle może być lepiej, pomyślcie jeszcze o transporcie na strefę dla całej gminy

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Jeżeli pomiędzy 14 35 a 14 45 jest 14 lub 30 min to widać ciekawe macie wykształcenie.

This comment was minimized by the moderator on the site

a jakie ty masz wykształcenie? przecież napisali , że chodzi o kurs z jastrzębiec do środy.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pytanie czytelników dotyczyło miejscowości takich jak Wrocislawice czy Dębice albo Chełm a odpowiedz skupia się tylko i wyłącznie na terenie gminy środa śląska. Przecież ta odpowiedź jest kompletnie pozbawiona sensu, jedynie krótkie wyjaśnienie sytuacji obecnego przewoźnika

This comment was minimized by the moderator on the site

Bo co miała śkp odpowiedzieć, nawet w swojej wypowiedzi zawarli masę kłamstw, żerują na budżecie gminnym dodatkowo teraz zniszczyli transport powiatowy narazie jednej gminy pewnie w nowym roku kolejnych. Niech burmistrz wyda oświadczenie wtedy dowiemy się jak było naprawdę.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jaki trzeba złożyć wniosek aby uruchomić komunikację cesarzowic że strefa na 3 zmiany? Do kogo go kierować?

This comment was minimized by the moderator on the site

Nawet miekini nie stać na własną komunikację a Malczyce stać ciekawe ciekawe Adamie

This comment was minimized by the moderator on the site

Moja szkoła takie bajki pisać! zadna osoba prowadząca biznes nie oświadczyłaby że chce konkurencji chyba tylko spółka ze Środy Śląskiej. Ale chętnie zobaczę takie oświadczenie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Są autobusy co 44 min i wchodzi tam komunikacja bo nie ma autobusów? Coś chyba nie halo tutaj. Ja do Rzeczycy teraz mam co 2,5h też chcielibyśmy jako wioska mieć przynajmniej co godzinę autobusy proszę uwzględnić też nasze potrzeby!

This comment was minimized by the moderator on the site

Rolandzie! To krótko i na temat bo brak jasnych odpowiedzi. Lord oszukał prywaciazy czy nie?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy
Pokaż więcej

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację