sobota 26.09.2020

Imieniny: Justyny Cypriana

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Nadzwyczajna sesja rady powiatu. Główny temat - koronawirus

Nadzwyczajna sesja rady powiatu. Główny temat - koronawirus

11.03. 2020

Podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Środzie Śląskiej, głównym tematem były przygotowania powiatowych służb oraz inspekcji w zakresie procedur na wypadek pojawienia się zachorowania lub podejrzenia zachorowania wywołanego przez koronawirusa na naszym terenie.

Radni debatowali o ewentualnych rozwiązaniach w czasie nasilających się przypadków koronawirusa. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, Anna Wojtasińska – Żygadło. – Obecnie w naszym powiecie na 12 osób nałożono kwarantannę, a 47 objętych zostało nadzorem epidemiologicznym. Apeluję do wszystkich mieszkańców o opamiętanie i rozwagę. Kwarantanna obowiązuje w miejscu zamieszkania wskazanych osób przez okres 14 dni. Są to osoby, które miały kontakt z osobą chorą (…) Nie są chore, one po prostu są na obserwacji, bo istnieje prawdopodobieństwo, że mogły zachorować. Proszę państwa, mieszkamy w małych miejscowościach, prasa wciąż na naszą prośbę apeluje o zdrowy rozsądek mieszkańców. Niestety, jest mi bardzo przykro mówić, że brakuje tego zdrowego rozsądku. Ludzie objęci kwarantanną są nagabywani, są traktowani w sposób okropny przez niektórych mieszkańców. Nie wiem skąd wiadomo o tym, że w danym domu przebywają osoby objęte kwarantanną, my o tym nie informujemy. Te osoby mają prawo wychodzić przed swój dom, mają prawo do funkcjonowania, nie możemy tak postępować. Bardzo proszę o docieranie do mieszkańców, o informowanie o tym, że to jest tylko kwarantanna. Natomiast gdybyśmy mieli kolejne przypadki dot. izolacji czy zachorowania, to nie jest przecież ktoś, kto powinien zostać skazany na jakieś potępienie. Proszę pamiętać o tym, że to jest kolejny wirus, który może przydarzyć się każdemu z nas. Jesteśmy ludźmi, spotykamy się w różnych gronach i jest taka możliwość - podkreślała dyr. sanepidu informując przy tym, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grożą kary do 5000 złotych. – Wspólnie z policją prowadzimy kontrolne osób objętych kwarantanną. Policja codziennie pojawia się w miejscach, gdzie te osoby przebywają, legitymuje i sprawdza. Kontrolujemy czy te osoby się do niej stosują. Mamy z nimi kontakt telefoniczny, pytamy codziennie jak się czują, czy ktoś z nich zauważył u siebie jakieś niepokojące objawy, czy coś się dzieje, czy czegoś potrzebują itd. Staramy się to stale monitorować  – wyjaśniała Anna Wojtasińska – Żygadło.  

Od poniedziałku zamknięte zostaną wszystkie szkoły i inne placówki oświatowe, oprócz tego zawieszono już działalność Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej, Domu Kultury w Środzie Śl. i wielu innych instytucji, nie tylko kulturalnych. 16 marca rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Obowiązkowi stawienia się przed komisją poborową i lekarską poddanych jest ok. 400 młodych osób z powiatu średzkiego, jednak jak zapewnia Andrzej Kiljanek, rzecznik wojewody dolnośląskiego: - Nie ma w tej chwili przeciwwskazań do przeprowadzenia komisji wojskowej. 

Starostwo Powiatowe również przystąpiło do podejmowania działań związanych z ograniczaniem rozprzestrzenia się koronawirusa. – W wydziale komunikacji w trybie pilnym zostaną zamontowane dodatkowe zabezpieczenia na blatach w postaci szyby chroniącej, aby odizolować pracownika i petenta. Postawione zostaną również trzy stanowiska do dezynfekcji dłoni, które staną w wydziale komunikacji, przed sekretariatem oraz wydziałem architektury i geodezji, w miejscach gdzie największa ilość petentów odwiedza urząd – wyjaśniał wicestarosta Sebastian Burdzy.

W kolejnym punkcie radna Maria Zachary zadała pytanie dot. spotkania zorganizowanego 4 marca przez wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z koordynacją działań przeciwko koronawirusowi, na którym nieobecni byli przedstawiciele władz powiatu średzkiego. – Dlaczego Pan, ani służby Pana nie uczestniczyły w tym spotkaniu? – zwróciła się do starosty.

Informację odebrałem w środę (…) Państwo wiecie, że byliśmy w sytuacji szczególnej, ponieważ kończyliśmy inwestycję wartą ponad 9 milionów. Zarówno wicestarosta jak i ja byliśmy zajęci. Przekazałem informację, że może pojechać ktoś z urzędu, ale powiedziano mi, że to ma być starosta albo wicestarosta. (…) Posiadam informacje, że inne osoby z rady powiatu były i reprezentowały powiat - wyjaśnił starosta Krzysztof Szałankiewicz.

Na spotkaniu przedstawiono również informacje na temat "specustawy", którą przyjął parlament. - Wojewoda otrzymał pewne narzędzia, które pomogą usprawnić proces informacji. Apeluję o to, aby ta współpraca i komunikacja była lepsza, dlatego że jak powiedziała pani inspektor, ludzie zachowują się nieracjonalnie. Pytanie teraz - na ile możemy oczekiwać racjonalności, kiedy ignorujemy wezwanie na takie ważne spotkanie (…) To jest ten moment, kiedy musimy sobie jasno powiedzieć, odkładamy na bok wszelkie waśnie polityczne, emocje związane z różnicami kulturowymi i poglądowymi, wszyscy na pokład i musimy zadbać o wszelkie przekazywanie informacji – mówił Andrzej Kiljanek, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Osobiście zadzwoniłem do Pana wojewody i poinformowałem o wykonaniu zaleceń odnośnie rezerwacji 50 łóżek - wyjaśniał starosta Szałankiewicz.

Jak informowano na sesji, w przypadku zagrożenia epidemią starostwo zaadaptuje pomieszczenia w nieczynnym jeszcze średzkim szpitalu, wraz z wyposażeniem na tzw. izolatory, miejsca w których będzie odbywana kwarantanna. Odpowiadając na sugestie nieodpowiednich warunków panujących obecnie w szpitalu oraz braku służby medycznej wicestarosta stwierdził:  – Biorąc pod uwagę taką konieczność, moim zdaniem wygodniej i bardziej komfortowo będzie w budynku szpitala, który jak wiemy w 80 % jest wyremontowany, niż w szpitalu polowym.

Szanowni Państwo, to faktycznie jest dobra informacja, że jeszcze dzisiaj nie musimy podejmować radykalnych kroków, dlatego że tych zachorowań na terenie państwa powiatu nie odnotowano – stwierdził rzecznik wojewody.

(kb) / fot. screen transmisji z sesji

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Skoro już się tak czepiamy, chciałbym się zapytać, kto reprezentował gminę Środę Śląską podczas spotkania z GDDKiA w dniu 10.03.20 r. dotyczącego budowy/rozbudowy autostrady A4 Wrocław-Krzyżowa. Jeden z wielu wariantów zgodnie z mapą zakłada budowę autostrady z przebiegiem przez gminę tj. okolice Wrocisławic, aż do węzła „Dębice”.

This comment was minimized by the moderator on the site

przecież od dawna wiadomo ,że dla starostwa wazniejszy jest lans i zbijanie kapitału politycznego niz mieszkańcy-ważniejszy byl Schetyna,ten parodysta z Eski i inni PO-wazni politycy....a starosta-???-przeciez to jedynie figurant...-niech sie cieszy ,że kokardke dostal od Sebastiana...

This comment was minimized by the moderator on the site

Czytam i nie wierze.Starosta zlekceważył spotkanie u wojewody dot. bezpieczeństwa obywateli bo miał ważniejszą imprezę? Przecież to karygodne i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Panie Szałankiewicz powinien Pan w tej sytuacji opuścić urząd ze spuszczoną głową.

This comment was minimized by the moderator on the site

Powiat jak zwykle, troszczą sie tylko o wlasne 4 litery

This comment was minimized by the moderator on the site

Przecież to jest karygodne, że dla władz powiatu w czasie zagrożenia ważniejsze jeszcze otwarcie inwestycji niż obecność podczas specjalnie zwoływanych spotkań na szczeblu wojewódzkim w sprawie koronawirusa. A czy by coś się stało jakby jeden z was zajął się uroczystością a drugi uczestniczył w tych spotkaniach! Dla mnie to jest odurzające że własny lans polityczny jest ważniejszy od sprawy teraz priorytetowej ! Tłumaczenie, że łaskawie...

Przecież to jest karygodne, że dla władz powiatu w czasie zagrożenia ważniejsze jeszcze otwarcie inwestycji niż obecność podczas specjalnie zwoływanych spotkań na szczeblu wojewódzkim w sprawie koronawirusa. A czy by coś się stało jakby jeden z was zajął się uroczystością a drugi uczestniczył w tych spotkaniach! Dla mnie to jest odurzające że własny lans polityczny jest ważniejszy od sprawy teraz priorytetowej ! Tłumaczenie, że łaskawie dzwoniłem jest na najniższym poziomie! Szanowni Panowie czy to nie jest zadanie Powiatu-zapewnienie ochrony zdrowia!!!!!

Czytaj więcej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
Charytatywny Wrak Race 2020

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Proszę podać nazwiska i pokazać mordy tych co zagłosowali za sprzedażą szpitala.
Oni myślą, że Średzianom można sprzedawać kit. Wielu Średzian mieszkało lub mieszka w USA czy na za...
To nie jest restauracja. To wygląda na biurową stołówkę.
Mieszkam w dużym zachodnio -europejskim mieście . I nie zdziwilem się. Tak jak myślałem. To nie Pary...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 25.09.2020 23:00 CET Until: 26.09.2020 13:00 CETpolski: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 40 mm. Spodziewaj się utru... więcej informacji.