poniedziałek 28.09.2020

Imieniny: Luby Waclawa

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Nauczyciele PZSP Nr 1 w Środzie Śląskiej o strajku

Nauczyciele PZSP Nr 1 w Środzie Śląskiej o strajku

15.04. 2019

Szanowni Państwo. Chcielibyśmy podzielić się naszymi przemyśleniami dotyczącymi przebiegu strajku nauczycieli.

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019r,  jednak rozmowy związków zawodowych z rządem miały miejsce już w styczniu i przez 3 miesiące rząd nie ustosunkował się do postulatów nauczycieli, licząc na wyciszenie problemu.

Środowisko nauczycieli pokazało, że jednak potrafi zjednoczyć się w walce o dobro uczniów, szkoły i edukacji. Decyzja o podjęciu strajku nie była łatwa z powodu zbliżających się egzaminów.

Rozporządzeniem z dnia 2 kwietnia 2019 r. (mimo zgłaszanych wątpliwości natury prawnej, m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich A. Bodnara) powołane zostały nowe składy nadzorujące, egzaminy zostały przeprowadzone i tym samym rząd w mediach ogłosił sukces w walce ze strajkującymi nauczycielami, a przecież przeprowadzenie egzaminów ciąży na barkach samorządów i dyrektorów, a nie było, jak to zostało przedstawione w mediach, jednoosobowym sukcesem minister Zalewskiej.

Naszymi, postulatami nie są tylko żądania płacowe a przede wszystkim dobro uczniów, szkoły i edukacji na wszystkich szczeblach.

Rząd w mediach przyjął rolę "dobrego opiekuna" uczniów, porzuconych przez "złych” nauczycieli. Dlaczego zapomina się o problemach ostatniego rocznika wygaszanych gimnazjów, przeładowanych programach przystępujących do egzaminów ósmoklasistów i zdublowanym roczniku klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych/ ponadgimnazjalnych, co jest rzeczywistym efektem „deformy”. Zapomina się również o wysiłku tysięcy nauczycieli, którzy, mimo kłębiących się trudności „produkowanych” przez min. A. Zalewską, przygotowali kończących szkoły uczniów do kwietniowych egzaminów. Nikt nie mówi o nauczycielach szkół ponadpodstawowych/ ponadgimnazjalnych, którzy będą ponosić konsekwencje „deformy” w postaci pracy w przeładowanych klasach pierwszych z uczniami kończącymi dwa różne typy szkół.

Należy pamiętać, że ponad cztery miliony uczniów i przedszkolaków jest pozbawione dostępu do edukacji. Jest to wina rządu, który nie chce przystąpić do kolejnych negocjacji ze związkami zawodowymi.

Zachęcamy rodziców dzieci pozbawionych nauki do wywierania nacisków na MEN, by przywrócić normalną sytuację w oświacie. Niezbędnym warunkiem jest opowiedzenie się po stronie dzieci i brak zgody na cyniczne wykorzystywanie przez rząd ich trudnej sytuacji.

Strajkujący nauczyciele PZSP Nr 1 w Środzie Śląskiej

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (111)

This comment was minimized by the moderator on the site

Nauczycielom i nie tylko polecam ciekawą analizę J.Gadka na dzsiejszym portalu Gazeta.pl
Nauczyciele przegrywaja z PISem na wlasne życzenie ich związków

This comment was minimized by the moderator on the site

W cywilizowanych krajach związki zawodowe mają tzw.fundusz strajkowy na wypadek strajku i z tego funduszu płacą strajkującym.Nie wiem jak działa ZNP, ale gdyby okazało się, że to lokalne władze mają pokryć koszty strajkującym to dosłownie brakuje mi słów jak nazwać ten ....

This comment was minimized by the moderator on the site

Słyszałem o "Akcja kreda" w mieście, ktoś zna szczegóły? Link, wydarzenie, FB?

This comment was minimized by the moderator on the site

DO ADMIN (Roland).

Proszę o sprawdzenie informacji, ze za okres strajku nauczyciele dostana "pieniądze z gminy/powiatu".
Byłem zszokowany tą informacją. Jeśli gmina planuje wydatki w tym obszarze to, czy innym podatnikom też wypłacą odszkodowanie za poniesione straty? Spowodować paraliż systemu oświaty i jeszcze dostać "formę zadośćuczynienia".
Proszę o weryfikację.

Z poważaniem
Mieszkaniec Paweł

This comment was minimized by the moderator on the site

Tomek, to jeszcze nie wszystko. Dzis na targu jedna baba powiedziała mi, że oni maja płacone"wytrzymałościowe" ???! Im dłużej tam siedzą i się z nami sprzeczają to więcej zarabiają! W tym wszystkim pomaga im nie jaki rząd, oni specjalnie grają na czas, żeby Ci drudzy więcej zarobili, no bo jak to po świętach okrągły stół zwołali, ewidentnie nas okradają! Tomek, to jeszcze nic! Czy Ty chłopie widziałeś w Ikea okrągły stół!? Dwa tygodnie będą...

Tomek, to jeszcze nie wszystko. Dzis na targu jedna baba powiedziała mi, że oni maja płacone"wytrzymałościowe" ???! Im dłużej tam siedzą i się z nami sprzeczają to więcej zarabiają! W tym wszystkim pomaga im nie jaki rząd, oni specjalnie grają na czas, żeby Ci drudzy więcej zarobili, no bo jak to po świętach okrągły stół zwołali, ewidentnie nas okradają! Tomek, to jeszcze nic! Czy Ty chłopie widziałeś w Ikea okrągły stół!? Dwa tygodnie będą szukać, bo niby to nietypowy... Czas leci, podatki na pewno poszybują w górę, zobaczysz albo do prądu nam to wpiszą

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobre sobie odszkodowanie za posiadanie dzieci. Ale beka, a na co bierzesz 500 plus, na szlugi i płynik wyskokowy!!!!!!!!!!!!!!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

idź i zapytaj w gminie czy powiecie, masz takie prawo, chyba że się boisz.

This comment was minimized by the moderator on the site

W odpowiedzi na zarzuty dotyczące tego o co walczą pracownicy zatrudnieni w placówkach oświatowych:Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, przyjętą w 1991 roku, spór zbiorowy "może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych". Tylko takie kwestie mogą przyświecać sporom zbiorowym, czyli STRAJKOM.Jednak przy okazji strajku porusza się wiele istotnych problemów dot. edukacji ( bardzo niewygodnych dla rządu) i myślę, że...

W odpowiedzi na zarzuty dotyczące tego o co walczą pracownicy zatrudnieni w placówkach oświatowych:Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, przyjętą w 1991 roku, spór zbiorowy "może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych". Tylko takie kwestie mogą przyświecać sporom zbiorowym, czyli STRAJKOM.Jednak przy okazji strajku porusza się wiele istotnych problemów dot. edukacji ( bardzo niewygodnych dla rządu) i myślę, że większości tych osób o to właśnie chodziło. To nie jest jedynie kwestia finansów.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

A ja pozdrawiam i wspieram wszystkich strajkujących, trzymajcie się razem:)

This comment was minimized by the moderator on the site

(CD do trzech poprzednich komentarzy) moje dziecię ma jeden przedmiot - informatykę z dwoma nauczycielami na zmianę, na jedną lekcję przychodzi pani od techniki, na następną przychodzi pani od matematyki, bo od sierpnia jest wakat na stanowisku nauczyciela informatyki i dyrekcja łata dziury jak może. Żaden informatyk nie chce przyjść pracować za takie pieniążki w takich warunkach. Ciekawe, kto będzie uczył matematyki, jak pani od matematyki...

(CD do trzech poprzednich komentarzy) moje dziecię ma jeden przedmiot - informatykę z dwoma nauczycielami na zmianę, na jedną lekcję przychodzi pani od techniki, na następną przychodzi pani od matematyki, bo od sierpnia jest wakat na stanowisku nauczyciela informatyki i dyrekcja łata dziury jak może. Żaden informatyk nie chce przyjść pracować za takie pieniążki w takich warunkach. Ciekawe, kto będzie uczył matematyki, jak pani od matematyki stwierdzi, że może korzystniejszą pracę znaleźć poza szkołą, a co raz częściej może.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Z tego co się orientuję to.... do tej klasy przychodzi Pani, która uczy w tej szkole informatyki od lat. Druga z Pań uczy matematyki i ma uprawnienia do nauczania informatyki. Więc problemu nie widzę. Przed wypowiedzią proszę szanowne grono komentujących o podawanie wiarygodnych i prawdziwych informacji, aby nie wprowadzać w błąd innych.

This comment was minimized by the moderator on the site

a co to znaczy "z tego co się orientuję" he he he ehe he eheh eh ehe masaaakra!

This comment was minimized by the moderator on the site

Jestem świadomym rodzicem w klasie mojego dziecka i interesuję się jego życiem- w przeciwieństwie do niepoinformowanych i tylko wymyślających kłamstwa rodziców- Stąd wiem, kto moje dzieci uczy- zresztą wychowawczyni na zebraniu udzieliła takich informacji- trzeba tylko słuchać ze zrozumieniem.

This comment was minimized by the moderator on the site

(CD do dwóch poprzednich komentarzy) Należy zmienić system oświaty - czy nauczyciele mają możliwość decydowania o systemie? To trochę tak, jakbyśmy żądali od pracowników Urzędu Skarbowego, aby nam zmienili system podatkowy. Politycy wyspecjalizowali się w technikach przekierowywania złości na innych ludzi, aby samemu uniknąć odpowiedzialności, a nauczyciele są tu najłatwiejszą grupą, bo można wobec nich zastosować szantaż emocjonalny, taki...

(CD do dwóch poprzednich komentarzy) Należy zmienić system oświaty - czy nauczyciele mają możliwość decydowania o systemie? To trochę tak, jakbyśmy żądali od pracowników Urzędu Skarbowego, aby nam zmienili system podatkowy. Politycy wyspecjalizowali się w technikach przekierowywania złości na innych ludzi, aby samemu uniknąć odpowiedzialności, a nauczyciele są tu najłatwiejszą grupą, bo można wobec nich zastosować szantaż emocjonalny, taki sam jak handlowcy stosują na rodzicach ("Dziecku będziesz żałować", "Na dzieciach będziesz się wzbogacać" szkoda, że to ministerstwo do siebie tego nie zastosuje, oszczędzając tyle lat na szkolnictwie, żałując na odpowiednie budynki i każąc dzieciom się cisnąć w za małych salach, w piwnicach itp). Trzeba się upomnieć o lepszą szkołę, ale u tych ludzi, którzy mają możliwość decydowania, a nauczycieli wesprzeć, żeby w międzyczasie zawodu nie pouciekali ci, którzy potrafią czegoś nasze dzieci nauczyć. (cdn)

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

(CD do poprzedniego komentarza) W dwóch słowach: wymagania względem nauczycieli rosną z obu stron (a te z ministerstwa są co raz bardziej absurdalne i wymagające co raz większego nakładu czasu i co raz większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci), dochody stoją w miejscu (bo dane przekazywane w środkach masowego przekazu są zawoalowanym ochłapem, a innym razem dane te są zafałszowane). W życiu nauczyciela, który sporo jednak w swoją...

(CD do poprzedniego komentarza) W dwóch słowach: wymagania względem nauczycieli rosną z obu stron (a te z ministerstwa są co raz bardziej absurdalne i wymagające co raz większego nakładu czasu i co raz większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci), dochody stoją w miejscu (bo dane przekazywane w środkach masowego przekazu są zawoalowanym ochłapem, a innym razem dane te są zafałszowane). W życiu nauczyciela, który sporo jednak w swoją pracę zainwestował, pojawia się dylemat: dobro mojej rodziny i moich dzieci, czy dobro dzieci "innych ludzi" (bo połączyć tego co raz bardziej się nie da). W momencie ", gdy ci "inni ludzie" przyprowadzający do szkoły swoje dzieci, wciąż krytycznie oceniają i nie próbują nawet zrozumieć sytuacji, trzeba być świętym, żeby wytrwać w ofiarnym poświęceniu i oddaniu dla dobra innych kosztem własnej rodziny. Strajk jest sytuacją okropną i tragiczną, a jeśli nie dojdziemy do sedna problemu, to wszyscy na nim tylko stracimy.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Czekam na strajk rodziców, odrabiających z dziećmi lekcje do późnych godzin wieczornych i płacących za korepetycje. Chętnie wezmę udział w takim strajku, ale nie przed szkołą, tylko przed budynkiem MEN.
Nauczyciele, którzy pomimo chorego systemu są w stanie uczyć dzieci z zaangażowaniem dbając o ich dobro, nie mają warunków, by utrzymać rodzinę i zadbać o nią. Właśnie ci, najbardziej oddani dla zawodu są pokrzywdzeni przez system...

Czekam na strajk rodziców, odrabiających z dziećmi lekcje do późnych godzin wieczornych i płacących za korepetycje. Chętnie wezmę udział w takim strajku, ale nie przed szkołą, tylko przed budynkiem MEN.
Nauczyciele, którzy pomimo chorego systemu są w stanie uczyć dzieci z zaangażowaniem dbając o ich dobro, nie mają warunków, by utrzymać rodzinę i zadbać o nią. Właśnie ci, najbardziej oddani dla zawodu są pokrzywdzeni przez system najdotkliwiej, A ci, którzy się wypalili, dostając z obu stron po głowie (z jednej strony od osób decydujących o systemie oświaty, którzy wciąż oszczędzają na szkolnictwie (a podawane publicznie dane o podwyżkach mocno zafałszowują), a z drugiej od rodziców którzy chcą (i słusznie) najlepszego poziomu edukacji, zaczynają pracować tak, aby swoją pracą nie skrzywdzić swoich najbliższych. (CDN w następnym komentarzu)

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Zatrudnię każdego nauczyciela który zarabia za mało. Gwarantuje 500 więcej niż w szkole. Mam dwa wymagania:
1. Pracujemy tylko 40 godzin tygodniowo przy koszeniu trawy, grabieniu liści i odgarnianiu śniegu
Dbamy o trawniki klientów solidnie, nie tak po dziadowsku jak koło średzkiego LO. Chętni proszę zostawić namiary, może być email

This comment was minimized by the moderator on the site

Muszę przyjść z gotowymi badaniami okresowymi czy Pan kieruje?

This comment was minimized by the moderator on the site

zarabiam 3,032 zł netto = pensja podstawowa + wysługa, + wychowawstwo + motywacyjny / pracuję w mieście, więc nie mam dodatku wiejskiego /- 40 lat pracy, nauczyciel dyplomowany; a ... i zdarza się czasami, że mam w miesiącu 5 godzin nadliczbowych; kosić trawę, grabić liście ... też ktoś musi, ja to szanuję, jednak - dziękuję, nie skorzystam z propozycji, bo mimo wszystko i na szczęście pracuję w moim wymarzonym zawodzie;

This comment was minimized by the moderator on the site

zarabiam 3250zł netto z dodatkiem wiejskim jako nauczyciel dyplomowany 26 lat pracy za 3800zł netto oczywiscie z zusem i zebym nie został wyrzucony to gwarancja umowy na 12mcy zgadzam się proszę o namiary

This comment was minimized by the moderator on the site

Chętnie podejmę pracę, proszę o adres.

This comment was minimized by the moderator on the site

Proszę o adres kontaktowy

This comment was minimized by the moderator on the site

Przekaz bezpośredni
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2344310615633731&id=100001644467998

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrze ktoś napisał... to rząd zmusza nas do realizacji podstawy programowej, z której jesteśmy rozliczani przed dyrekcja. Też nam ona się nie podoba, ponieważ jest zbyt obszerna, a lekcji zbyt mało żeby ją realizować i utrwalić. Oprócz podwyżek walczymy też o zmiany, które pozwolą lepiej funkcjonować dziecku. O tym tv już nie powie.....bo jeszcze rodzice zaczną wspierać bardziej nauczycieli. Poza tym jednym z wielu OBOWIĄZKÓW rodzica jest...

Dobrze ktoś napisał... to rząd zmusza nas do realizacji podstawy programowej, z której jesteśmy rozliczani przed dyrekcja. Też nam ona się nie podoba, ponieważ jest zbyt obszerna, a lekcji zbyt mało żeby ją realizować i utrwalić. Oprócz podwyżek walczymy też o zmiany, które pozwolą lepiej funkcjonować dziecku. O tym tv już nie powie.....bo jeszcze rodzice zaczną wspierać bardziej nauczycieli. Poza tym jednym z wielu OBOWIĄZKÓW rodzica jest między innymi dbanie o rozwój dziecka, a nie zwalanie wszystkiego na szkole. To rodzicowi powinno zależeć, aby jego dziecko było przygotowane do zajęć. A nauki zawsze było dużo jak komuś zależało na dobrych stopniach. Nikt za lenistwo 6 nie dostawał.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Droga Pani Nauczycielko wy nic nieuczycie dzieci większość pracy przynoszą do domu i pracują z rodzicami do bardzo długich godzin nocnych A jeszcze na dodatek te wasze ciągle sprawdzianiki kartkoweczki to przesada gdzie tu nauka z waszej strony jeżeli dziecko miało 1dosłownie lekcje A na drugi dzień ma mieć już kartkówkę z danej lekcji to kpiny z waszej strony i przestańcie już ten żałosny strajk bo bardziej już chyba skompromitować się...

Droga Pani Nauczycielko wy nic nieuczycie dzieci większość pracy przynoszą do domu i pracują z rodzicami do bardzo długich godzin nocnych A jeszcze na dodatek te wasze ciągle sprawdzianiki kartkoweczki to przesada gdzie tu nauka z waszej strony jeżeli dziecko miało 1dosłownie lekcje A na drugi dzień ma mieć już kartkówkę z danej lekcji to kpiny z waszej strony i przestańcie już ten żałosny strajk bo bardziej już chyba skompromitować się nie możecie

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

nie uczycie piszemy rozdzielnie

This comment was minimized by the moderator on the site

Warto sprawić sobie słowniczek ortograficzny, bo słabo u pani z ortografią. Co takie tępawe ma pani to dziecko, że siedzi po nocach, albo skoro po jednej lekcji nie pamięta tematu. Może jak takie słabe, to warto zmienić szkołę dziecku, aby się tak nie męczyło. Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ma wolne miejsca. Nie każdy musi być Prezes, trzeba przyjąć do wiadomości że ma się słabe geny, a nie tylko być szybkim klikaniu tutaj.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ale chamska odpowiedz, to chyba jakiś nauczyciel

This comment was minimized by the moderator on the site

Zależy nam na edukacji dzieci z każdym dniem są forsowane nauką w domu bo ze szkoły przynoszą lekcję gonitwa nauczyciela gdzie jeszcze im w okienko mobidziennika wpisać sprawdzian to zaczyna być chorą psychiką nauczyciela dlaczego dyrektorzy podstawówek nie reagują mają wgląd ale po co przecież nauczyciele wiedzą co robią dochodzi do tego że po szkole dzieci płaczą bo jutro sprawdzian a one nie rozumieją nie wszyscy są tacy ale to jest...

Zależy nam na edukacji dzieci z każdym dniem są forsowane nauką w domu bo ze szkoły przynoszą lekcję gonitwa nauczyciela gdzie jeszcze im w okienko mobidziennika wpisać sprawdzian to zaczyna być chorą psychiką nauczyciela dlaczego dyrektorzy podstawówek nie reagują mają wgląd ale po co przecież nauczyciele wiedzą co robią dochodzi do tego że po szkole dzieci płaczą bo jutro sprawdzian a one nie rozumieją nie wszyscy są tacy ale to jest garstka szkoda mi super nauczycieli i to właśnie wasz kolega albo kolezanka nauczająca zgotowała wam te wszystkie negatywne komentarze

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Jak słabe dziecko,to są inne szkoły,prostsze. Nie każdy musi być karmiony w domu niespełnionym życiem rodzica,czego się 20 lat temu samemu nie zrobiło, to teraz ciąga się dzieci na dodatkowe artystyczne, aby gwiazdorem było, nie tędy droga. Mobidzienik jest chyba na wniosek rodziców prawda!!! Jak za kolorowo, cóż trzeba było wybrać inny mnie kolorowy, ale do tego trzeba mieć kompetencje, aby zostać dopuszczonym do wyboru.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dokładnie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Do hejterow. Skoro te sredzki szkoły takie złe to zapiszcie dzieci do innych szkół... Dużo ich w naszym powiecie, a we Wrocławiu jeszcze więcej.... A druga rzecz to to czego uczą nasze dzieci to nie wymysl nauczycieli tylko rządowych specjalistów i to do nich pretensje trzeba mieć. Nauczyciel wypełnia swój obowiązek bo za to ma płacone.

This comment was minimized by the moderator on the site

Alboś ty mąż nauczycielki alboś sam nauczyciel !
Człowieku dlaczego mam dać dzieci do szķoły prywatnej bo chyba oto tobie chodzi ?! Skoro są szkoły państwowe ! Nauczyciele w PL Mają najmniej godzin pracy niż inni za granicą i jeszcze im źle to jest kpina z naszych dzieci zresztą jedna z nauczycielek powiedziała na FB do jednego z Uczniów że ona się bardziej martwi co będzie z jej Wakacjami nieźle co ! Więc o czym tu gadać one mają miały i...

Alboś ty mąż nauczycielki alboś sam nauczyciel !
Człowieku dlaczego mam dać dzieci do szķoły prywatnej bo chyba oto tobie chodzi ?! Skoro są szkoły państwowe ! Nauczyciele w PL Mają najmniej godzin pracy niż inni za granicą i jeszcze im źle to jest kpina z naszych dzieci zresztą jedna z nauczycielek powiedziała na FB do jednego z Uczniów że ona się bardziej martwi co będzie z jej Wakacjami nieźle co ! Więc o czym tu gadać one mają miały i będą mieć wyrąbane na nasze dzieci jestem tylko ciekaw czy ich dzieci też nie Beda mieć wystawionych stopni ???!

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

To dlaczego nie strajkowali na rządzących specjalistów nie wszyscy nauczyciele są be może w SP3 znajdzie się 3 może 4 i ogarniają tematy na wybrane lekcję dzieci chodzą z chęcią reszta nakręciła się i wariują bo on nauczyciel wymaga ok wymagaj tylko ich najpierw naucz po komentarzach jest źle rodzice nie akceptują takich praktyk może to znak do dyrektorów jak prowadzą placówkę

This comment was minimized by the moderator on the site

Coś przespales. Nauczyciele strajkowali. Nawet zorganizowali wyjazd do Warszawy. Hejt byl też. Wszyscy w tym kraju znaja sie na edukacji, kazdy wie jak i czego uczyć. A to tak nie działa.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jakoś nie pamiętam aby 80 % szkół z tego powodu było zamknięte

This comment was minimized by the moderator on the site

Drodzy nauczyciele pokażcie swoje PIT-y i wyciągi 1000zł podwyżki no sorry

This comment was minimized by the moderator on the site

...A niech sędziowie pokażą swoje pity...prokuratorzy....lekarze.....

This comment was minimized by the moderator on the site

Oni nie strajkują a lekarze pracują więcej godzin i mają większą odpowiedzialności tu nie chodzi o program nauczania tylko o pieniądze jak można prosić o takie duże podwyżki 4 godziny dzienniej pracy

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy
Pokaż więcej

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Większej ścierki jak ty Kowal. to już być nie może.
Jeżeli by Żołnierze Wyklęci zaniechali walki. To by nie przegrali. - Lecz poddali się. I odtąd by ...
znalem takiego jednego,dobrze sie zapowiadal,chcial naprawde ludziom pomagac,czul powolanie i misje ...
Dzięki tak fantastycznym zawodniczką Sroda Slaska to nie tylko kropka na mapie , mamy powód do dumy ...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.