sobota 24.02.2024

Imieniny: Macieja Marka

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Nie był widoczny na drodze – otrzymał mandat i opaskę odblaskową

SkomentujZimowa aura nie ułatwia poruszania się po drogach naszego powiatu. Pogarszające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i niskie temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą najbardziej narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Niestety funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych, tak jak w tym przypadku…


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej w okresie zimowym zwracają baczną uwagę na bezpieczeństwo pieszych, w tym szczególnie na tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów m.in. nie stosują elementów odblaskowych. Kilka dni temu funkcjonariusze średzkiej drogówki podczas popołudniowej służby na drodze wojewódzkiej nr 346, pomiędzy miejscowością Gozdawa, a miejscowością Kryniczno zauważyli idącego poboczem mężczyznę.  

Pieszy, po zapadnięciu zmroku, którego dostrzec było trudno, podążał bez jakiegokolwiek oświetlenia oraz elementu odblaskowego. Mężczyzna był zupełnie niewidoczny. Policjanci zatrzymali 35 – latka i ukarali go 100 złotowym mandatem, tłumacząc przy tym jak poważne zagrożenie stworzył, nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim dla siebie samego. Mężczyzna, prócz mandatu otrzymał od funkcjonariuszy opaskę odblaskową, aby móc wyruszyć w dalszą, ale już bezpieczną drogę.

100 złotych - ta kwota wydaje się bardzo niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też dosyć wysoka, w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo!

Odblaski mogą uratować pieszemu życie, gdyż kierowca zauważy pieszego wyposażonego w elementy odblaskowe już z odległości 130-150 metrów. Stosowanie elementów odblaskowych spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych, natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny oraz wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego nie ryzykuj! - Noś odblaski, bądź bezpieczny, świeć przykładem!

Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

hydrotech do gazety nowa reklama

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.