piątek 19.08.2022

Imieniny: Jana Bolesława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Niskie temperatury zagrażają bezdomnym
W najbliższym czasie możemy spodziewać spadku temperatury. Długotrwałe przebywanie na dworze w niskich temperaturach, czy mieszkanie w miejscach nieogrzewanych naraża na utratę życia lub zdrowia osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Czasem wystarczy tylko anonimowy telefon z informacją, gdzie takie osoby się znajdują, a odpowiednie służby podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpiecznego schronienia. Można skorzystać również z narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


Policjanci w codziennej służbie reagują na każdą informację związaną z ujawnieniem miejsc przebywania osób bezdomnych, aby sprawdzić, czy nie potrzebują one pomocy, w tym również tej medycznej. Szczególnie w okresie długotrwałych i intensywnych mrozów życie i zdrowie osób przebywających na wolnym powietrzu, bez odpowiedniego schronienia narażone jest na niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze podejmują działania w granicach posiadanych kompetencji, informując jednocześnie odpowiednie instytucje pomocowe.

Pamiętajmy, że każda osoba leżąca na przystanku autobusowym, na dworcu, przy sklepie, czy w parku może potrzebować pomocy, ale nie potrafi o nią poprosić. Często, z uwagi na upojenie alkoholem, nie ma możliwości nawiązania z nią kontaktu. Zdarza się, że osoby bez dachu nad głową próbują znaleźć miejsce dla siebie na strychach, klatkach schodowych, czy piwnicach. Wobec takich osób nie można przechodzić obojętnie.

Wystarczy wtedy powiadomić odpowiednie służby, takie jak Pogotowie Ratunkowe, Policję czy Straż Miejską lub Gminną.

Policjanci tzw. pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowi cyklicznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą zastać osoby potrzebujące. Kontroli takich miejsc dokonują również wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Straży Gminnej. W każdym przypadku oferują niezbędną pomoc, w tym również przewiezienie do noclegowni, czy ogrzewalni. Mundurowi pozostają również w stałym kontakcie z pracownikami instytucji pomocowych, aby w ramach wspólnych działań zadbać o bezpieczeństwo potrzebujących.

Średzcy policjanci przypominają

Nie wahajmy się w chwilach, kiedy życie i zdrowie innych jest zagrożone. Nie odstępujmy od niesienie pomocy osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu. Nie osądzajmy nikogo z góry zakładając, że najbardziej potrzebujący sami wybrali sobie taki los. A gdyby nawet, to wciąż takie osoby zasługują na gest pomocy. A jest nim prosta czynność w postaci powiadomienia służb ratunkowych.

Pamiętajmy, że niesienie pomocy innym to postawa szlachetna i godna naśladowania.

Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022.

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy 112.

Jeśli dana sytuacja nie wymaga pilnej interwencji służb możesz skorzystać z narzędzia komunikacji społeczeństwa w Policją, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem każdy obywatel anonimowo może zgłosić zagrożenie, które zaobserwuje np. nieprawidłowa infrastruktura drogowa, nielegalne wysypiska śmieci, czy właśnie osoby zagrożone bezdomnością, wybierając je z dostępnej listy. KMZB umożliwia poza opisem zagrożenia dołączenie plików zdjęciowych i filmowych. Zaznaczenie zagrożenia na mapie wywołuje konkretną reakcję Policji, dlatego też nie należy korzystać z tego narzędzia pochopnie.

W sytuacjach wymagających pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

asp. szt. Marta Stefanowska
Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej

  • Komorniki powiedział(a) Więcej
    Święte słowa 5 godzin temu.
  • Wędkarz powiedział(a) Więcej
    Kiedy PZW odda pieniądze za składkę wędkarską za 2022r? 9 godzin temu.
  • Erol powiedział(a) Więcej
    Szanowna Gmino. A co z możliwością złożenia wniosków przez e-PUAP? Czyżby za mało było czasu żeby się dostosować? 10 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…