środa 11.12.2019

Imieniny: Damazego Waldemara

 
Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliw

Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliw

09.07. 2018

W październiku ma wejść ustawa, która zmieni oznakowania na dystrybutorach paliw i tzw. "pistoletach" w całej Unii Europejskiej. Także nowe pojazdy obok wlewu paliwa będą musiały posiadać nowe wzory.

 

Nowe tabliczki mają obowiązywać także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Czy to rozwiązanie pomoże użytkownikom pojazdów uniknąć pomyłek? O tym przekonanym się już 12 października, bo do tego dnia wszystkie stacje mają być już oznaczone nowymi skrótami. 

  • kółko dla benzyny - litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10;
  • kwadrat dla oleju napędowego - litera B oznacza bio-diesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa bio-diesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10; kwadrat; kwadrat używany jest także dla XTL, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa;
  • romb dla paliw gazowych - informacja wewnątrz znaku określa czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

(kb) fot. zdj. ilustracyjne

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację