wtorek 13.04.2021

Imieniny: Przemysława Idy

Nowy Rok, to tylko jedno z dzisiejszych świąt

Nowy Rok, to tylko jedno z dzisiejszych świąt

Pt, 01.01.2021 17:40
 •  

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zdążyliśmy się przyzwyczaić do - czasami dziwnych - świąt. Dzień Sąsiada, Święto Ziemniaka, Dzień Przytulania, Dzień Pluszowego Misia, Dzień bez Bielizny, to tylko kilka z nich zapisanych w Kalendarzu Świąt Nietypowych. A jakie święta są obchodzone 1 stycznia?Nowy Rok

1 stycznia, to szczególny dzień. Wszyscy oczekujemy, że Nowy Rok będzie lepszy od poprzedniego. W większości państw na świecie 1 stycznia jest wolny od pracy. Pierwszy dzień nowego roku obchodzony był 1 stycznia po raz pierwszy dzięki Juliuszowi Cezarowi w 46 roku przed naszą erą. Jednakże zwyczaj ten nie przetrwał długo, bo wraz z narodzinami chrześcijaństwa datę przesunięto na 25 marca, czyli święto Zwiastowania Pańskiego. Dopiero kilkaset lat temu Europa zaczęła stopniowo powracać do kalendarza juliańskiego.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia na całym świecie odbywają się huczne zabawy, oczywiście za wyjątkiem 2020 roku, gdzie pandemia COVID-19 pokrzyżowała sylwestrowe plany. Najbardziej powszechnymi zwyczajami sylwestrowo-noworocznymi są imprezy do białego rana, puszczanie fajerwerków o północy, picie szampana i składanie życzeń, nie tylko najbliższym.

W niektórych regionach kraju do dzisiaj kultywowane są różnorodne zwyczaje, które mają zwiastować szczęście w nowym roku takie jak chodzenie po domach i robienie psotów – wynoszenie furtek, malowanie okien zwłaszcza w domach, w których mieszkają panny na wydaniu i wiele innych.

Światowy Dzień Kaca

Ja jeszcze tego nie doświadczyłam - na szczęście - ale jakże po szampańskiej zabawie nie mieć tzw. kaca? Nie przypadkowo 1 stycznia ogłoszono Światowym Dniem Kaca. Skutki spożywania alkoholu w noc sylwestrową są często bardzo dokuczliwe. Najczęstsze objawy kaca to: pragnienie, mdłości, zmęczenie, nadwrażliwość na światło i dźwięki, ból brzucha, kiepski nastrój. Trzeba przyznać, że świętowanie tego dnia nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Dzień Domeny Publicznej

1 stycznia obchodzimy również Dzień Domeny Publicznej. A cóż to takiego? To nic innego, jak twórczość dostępna dla ogółu, z której możemy czerpać bez ograniczeń wynikających z prawa autorskiego, jakie nabyli twórcy. Nazwa ta pochodzi od Common Law z XII wieku, gdzie system sądownictwa opierał się na tradycjonalizmie. Zaczęto przeciwstawiać się regułom słuszności tzn. przyjęcia za pewnik tego co właściwe według ogółu.

Święto to ma zwrócić uwagę na rolę domeny publicznej w budowaniu kultury i dostępu do informacji. W Polsce Dzień Domeny Publicznej obchodzony jest od 2007 roku za sprawą Fundacji Nowoczesna Polska, która szerzy edukację informatyczną. W dniu 1 stycznia w wielu krajach wygasają prawa autorskie twórców, które są zachowywane przez okres 70 lat od ich śmierci.

Światowy Dzień Pokoju

Kolejne święto, które przypada na pierwszy dzień nowego roku, to Światowy Dzień Pokoju, którego obchody ustanowiono z inicjatywy francuskiego filozofa, podróżnika i humanisty Raoula Follereau przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967, skierowanym nie tylko do wiernych Kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli. Od tej pory, w tym dniu papież, zwracając się do ludzi wszystkich wyznań, wygłasza orędzie związane z tematyką pokoju.

Warto też pamiętać o osobach, które w tym dniu obchodzą swoje własne święta - imieniny. 1 stycznia imieniny obchodzą Mieczysław, Mieczysława, Mieszko oraz Eufrozyna, Fulgencjusz, Fulgenty, Konkordiusz, Masław, Miecisław, Miesław, Mojsław, Odylon, Odys, Odyseusz, Walentyn i Wilhelm. Myślę, że solenizantom będzie jeszcze bardziej miło, gdy wraz z życzeniami noworocznymi złożymy im te imieninowe.

(mk) / fot. mk
powrót na górę
 • Kolega z pracy powiedział(a) Więcej
  Prawnik? Bo pracował na biurze podawczym sądu :0 9 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  w ramach przyprawy 9 godzin temu.
 • Edek powiedział(a) Więcej
  Sesje Rady 9 godzin temu.
 • cacek powiedział(a) Więcej
  Policja dla PISu straciła całkiem już odremontowany... 9 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…