niedziela 01.08.2021

Imieniny: Alfonsa Nadii

O tym, jak doszło do zatrzymania kłusownika

O tym, jak doszło do zatrzymania kłusownika

Cz, 04.02.2021 13:43
 •  

Przedwczoraj informowaliśmy o zatrzymaniu kłusownika, na terenie powiatu średzkiego. O wypowiedzenie się w tej sprawie poprosiliśmy Koło Łowieckie „Las” we Wrocławiu, na terenie którego doszło do zatrzymania.


Obwód łowiecki naszego Koła Łowieckiego "Las" z siedzibą we Wrocławiu liczy 5209 ha. Jest to obwód polny, gdzie jak sama nazwa wskazuje, zdecydowaną większość stanowią pola uprawne, a lasy i zadrzewienia śródpolne stanowią znikomy procent.

Zwierzyna leśna występuje tam przejściowo, tj. od wiosny do jesieni, kiedy na polach znajduje się duża baza żerowa. Z tego względu - jako myśliwi - robimy wszystko, by w tym czasie ograniczać szkody w uprawach rolnych. Zakupujemy również środki służące do odstraszania zwierzyny oraz pełnimy całonocne dyżury. Ponadto, corocznie wypłacamy rolnikom odszkodowania za zniszczone uprawy rolne w wysokości kilku tysięcy złotych. W naszym przekonaniu współpraca z rolnikami układa się wzorowo.
 
Natomiast w okresie zimowym, kiedy zwierzyna schodzi z pól do lasów, nasilają się przypadki kłusownictwa. W ciągu ostatnich 10 lat zauważyliśmy ich spadek, jednak od dwóch lat liczba ta znów zaczęła wzrastać. Na terenie naszego koła corocznie stwierdzamy kilka przypadków odnalezienia wnyków założonych przez kłusowników (niestety czasem z martwą zwierzyną), wykonanych z linek stalowych lub drutów, które można kupić w każdym sklepie budowlanym za przysłowiowe grosze. Gatunki zwierzyny najczęściej znajdywane we wnykach to sarny i dziki, których jest w naszym Kole najwięcej.
 
Kilka lat temu oprócz wnyków wykonanych z linek zostało odnalezione zastawione tzw. żelazko stanowiące niebezpieczeństwo nie tylko dla zwierząt ale również dla ludzi.
 
Chcielibyśmy podkreślić, że ujawniony przypadek zatrzymania osoby będącej w posiadaniu nielegalnej broni przez myśliwych z naszego Koła wraz z Państwową Straż Łowiecką we Wrocławiu (oddział Legnica) był pierwszym takim zdarzeniem, jednakże wcale nieprzypadkowym.
 
Państwowa Straż Łowiecka z oddziału Legnica była w posiadaniu informacji, że na terenie wsi Ruja, Kwietno oraz najbliższych okolic ktoś nielegalnie poluje. W związku z tym prowadziła ona szereg czynności zmierzających do ujawnienia procederu i zatrzymania tej osoby. Patrole nocne, nie tylko prowadzone przez ww. Państwową Straż Łowiecką na tym obszarze w porozumieniu z Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Miękinia oraz Posterunkiem Straży Rybackiej również z oddziału Legnica nakierowane były na ustalenie i zatrzymanie podejrzanego.
 
Mając na uwadze powyższe, jako członkowie Koła Łowieckiego "Las", za pośrednictwem Państwa portalu bardzo chcieliby podziękować Państwowej Straży Łowieckiej za czujność i profesjonalizm. Nasze podziękowania kierujemy również do naszych Kolegów myśliwych, którzy tej nocy stanęli na wysokości zadania ujmując podejrzanego, a następnie powiadomili przebywający w okolicy patrol Straży Łowieckiej.
 
Mamy nadzieję, że po tym zdarzeniu oraz odpowiednim nagłośnieniu tematu liczba przypadków kłusownictwa zostanie znacznie ograniczona, a jeszcze lepiej wyeliminowana.
 
Jesteśmy wdzięczni jako społeczność myśliwska za możliwość wypowiedzenia się w powyższym temacie.

Koło Łowieckie „Las” we Wrocławiu

Fot. KPP Środa Śląska

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Opoka powiedział(a) Więcej
  Dobry tekst . O czlowieczeństwie. 2 godziny temu.
 • Panięć powiedział(a) Więcej
  Zachowować się jak trzeba - nawet w stosunku do swoich wrogow. Co warto zaznaczyć . Byli... 2 godziny temu.
 • Algorytm powiedział(a) Więcej
  No pewnie ze wszyscy internauci zadowoleni widać to po wpisach. Ile to będzie kosztowało... 2 godziny temu.
 • Ulęgałek powiedział(a) Więcej
  J / P  - dramat… Jeszcze ten nadworny bard jako tako trzymał tonacje, ale jak Panie z... 3 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

01.08.2021 14:30 wrote:

Osoby zainteresowane zajęciami Aikido proszę o kontakt w sprawie utworzenia sekcji w Środzie  Śląskiej. Tel 787 707 885 lub fb Aikido Środa …

25.07.2021 10:03 wrote:

Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, ozdobne Ramy, Ceramikę, Porcelanę, stare Szkła, kolorowe Szkło z PRL-u, Kryształy, Lampy, Figurki, R…

21.07.2021 05:43 wrote:

Sprzedam ox bile (żółć spożywcza, bydlęca) firmy Allergy Research Group, 500 mg, 100 kapsułek. Uzupełnia naturalną funkcję żółci w wątrobie…

13.07.2021 10:02 wrote:

Stare Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Srebro, Sztućce, Tace, Świeczniki, Plat…