czwartek 25.02.2021

Imieniny: Cezarego Donata

Obecnie w powiecie średzkim kwarantanną objętych jest ponad 50 osób

Obecnie w powiecie średzkim kwarantanną objętych jest ponad 50 osób

Pn, 16.03.2020 15:27

Na dzień dzisiejszy tj. 16 marca 2020 r. w powiecie średzkim objętych kwarantanną zostało 54 osoby, a 66 jest pod nadzorem epidemiologicznym.Kwarantanna

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. 

Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. 

Nikomu nie wolno do niego przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Nadzór epidemiologiczny

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

U nas nie ma osób zarażonych

- Do tej pory w powiecie średzkim nie odnotowano żadnych osób zarażonych koronawirusem. Na obecną chwilę wykonano kolejne 18 testów, czekamy na wyniki - informuje dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, Anna Wojtasińska – Żygadło. Jednocześnie apelując o zdrowy rozsądek i w mirę możliwości, pozostanie w domach.

W celu zapobiegania pandemii koronawirusa m.in. lokale i punkty gastronomiczne, placówki oświatowe, kulturalne, sportowe oraz średzkie targowisko na okres 2 tygodni ogłosiły zawszenie działalności. Znacznie ograniczyły swoją pracę m.in. urzędy, banki, placówki pomocowe, punkty usługowe, które na stronach internetowych informują o wstrzymanym przyjmowaniu klientów oraz proszą o załatwianie spraw drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Wdrożono środki bezpieczeństwa

W powiecie średzkim zasady bezpieczeństwa wdrożono również w aptekach i małych punktach handlowych. W tych miejscach, nie może przebywać więcej niż 1 osoba, a resztę klientów prosi się o czekanie na zewnątrz, z zachowaniem zasad szczególnego bezpieczeństwa.

Także przychodnie lekarskie informują pacjentów, że porady mogą uzyskiwać telefonicznie. Wdrożono systemy komunikacji internetowej tj. e-zwolnienia i e-recepty. - W sytuacji, kiedy wizyta będzie niezbędna, pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza lub na badanie laboratoryjne. Apelujemy, by po recepty nie zgłaszać się osobiście, prośbę o wypisanie leków należy zgłosić telefonicznie - apelują pracownicy przychodni.

jest oferowana pomoc, wryto skorzystać

Kolejnym ważnym w ostatnich dniach tematem jest oferowanie pomocy osobom z grupy wysokiego ryzyka zakażenia oraz  przebywającym w kwarantannie. Podczas ostatniego spotkania Powiatowego Zarządu Kryzysowego w Środzie Śląskiej dyrektor średzkiego sanepidu apelowała o zainteresowanie się taki osobami. Swoją pomoc w ostatnim czasie na portalu społecznościowym oferowały zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerze oraz prywatne osoby.

(kb) / fot. zdj. ilustracyjne
powrót na górę

Najnowsze komentarze

 • BULL LOCAL POET powiedział(a) Więcej
  Dodam jeszcze od siebie jedno przemyślenie. 

  Ponieważ sytuacja w gminie - jaka jest każdy widzi i... 2 godziny temu.
 • BULL LOCAL POET powiedział(a) Więcej
  Popieram większość przedmówców. 
  Obserwuje dokładnie co dzieje się w tej gminie. 

  GMINA KOSTOMŁOTY... 2 godziny temu.
 • Jan Marian Gandzia powiedział(a) Więcej
  Adam z tobą też nie gadam.eva ty chyba jesteś z rodu lempart? 3 godziny temu.
 • Mario powiedział(a) Więcej
  Oszczędności? Jakie oszczędności? Na wyłączaniu oświetlenia między godziną 24.00, a 4 rano? Przecież... 3 godziny temu.
 • adam powiedział(a) Więcej
  no nic,chamstwo,buta i arogancja to typowe dla lewaków... 4 godziny temu.
 • Ewa powiedział(a) Więcej
  nadal nie rozumiesz no nic brak mózgu to normalka u pisowców  15 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

08.02.2021 17:37 wrote:

KUPIĘ za GOTÓWKĘ - ANTYKI STAROCIE DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ - SZYBKI KONTAKT i BEZPŁATNY DOJAZD - CAŁY DOLNY ŚLĄSK - ZADZWOŃ !Kupię różnego rod…

0
RAZEM