W spotkaniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w świetlicy wiejskiej w Jugowcu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, którzy rozmawiali z mieszkańcami Jugowca na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze omówili działania prewencyjne prowadzone przez funkcjonariuszy średzkiej jednostki ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów, a także przypomnieli założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Głównym celem spotkania było jednak uczulenie słuchaczy, ich rodzin oraz znajomych na działanie oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub samotnie mieszkające. Stróże prawa wskazali sposoby działania przestępców oraz przekazali wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie do usiłowania lub dokonania oszustwa. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej wykorzystywane przez przestępców metody oszustw, czyli legenda na tzw. „wnuczka”, „pracownika banku”, „policjanta”, „pracowników społecznych”, oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przy pomocy fałszywych SMS-ów.
Oprócz głównego tematu spotkania mundurowi przypomnieli również o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania.
Średzcy policjanci stale przypominają i apelują:
Nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni. Nie pozwólmy, aby nasz krewny - senior został oszukany! Wypracujmy z najbliższymi i ustalmy własne metody, dzięki którym będzie można łatwo i szybko zweryfikować, czy członek rodziny znalazł się w tarapatach i potrzebuje pilnej pożyczki. Nie pozwólmy oszustom manipulować sobą i wodzić „za nos”.
Jak możemy pomóc seniorom?
- Ciągle przypominajmy, że w przypadku jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego z prośbą o pomoc finansową, należy ją bezwzględnie sprawdzić, dzwoniąc na znany nam numer telefonu osoby najbliższej. Nigdy nie oddzwaniajmy na ostatni numer telefonu rozmowy przychodzącej.
- Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie oszczędności najbliższym, pieniądze należy przekazać bezpośrednio krewnemu, bez pośredników. Nigdy nie wręczajmy swoich oszczędności osobom obcym.
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń konieczne jest natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc na numer 112.
- Rozważmy zmianę numeru telefonu. Oszuści korzystają ze starych książek telefonicznych, typując imiona rzadko używane w obecnych czasach.
- Zablokujmy połączenia z numerów zagranicznych operatorów. Jeśli do naszych bliskich nie dzwonią osoby spoza naszego kraju, zablokujmy połączenia z numerów innych niż posiadających prefiks 048, +48.
- Załóżmy seniorom lokaty. Jeśli osoba starsza nie będzie posiadać większej ilości pieniędzy w domu, nie odda ich oszustowi.
- Ostrzeżmy seniorów przed telefonami od osób podających się za policjantów, którzy twierdzą, że pracownik banku zamierza ich okraść. Przekonajmy ich, by skontaktowali się z krewnym, zanim zlikwidują lokaty, wezmą szybki kredyt, czy wypłacą pieniądze z kont.
Wspólnie zatroszczmy się o naszych bliskich!
KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń