piątek 24.05.2024

Imieniny: Joanny Zuzanny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Ogólnopolski Dzień Seniora świetną okazją do spotkania z policjantami

Skomentuj14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Jego celem jest kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie działań mających za zadanie zapewnienie im godnego życia, a także walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku. Średzcy policjanci przez cały rok organizują różne inicjatywy edukacyjno – informacyjne, mające na celu uświadamianie starszego pokolenia o czyhających na nich niebezpieczeństwach oraz metodach zapobiegania im. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora - życzymy zdrowia, uśmiechu a przede wszystkim bezpieczeństwa!


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


W spotkaniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w świetlicy wiejskiej w Jugowcu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, którzy rozmawiali z mieszkańcami Jugowca na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze omówili działania prewencyjne prowadzone przez funkcjonariuszy średzkiej jednostki ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów, a także przypomnieli założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Głównym celem spotkania było jednak uczulenie słuchaczy, ich rodzin oraz znajomych na działanie oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub samotnie mieszkające. Stróże prawa wskazali sposoby działania przestępców oraz przekazali wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie do usiłowania lub dokonania oszustwa. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej wykorzystywane przez przestępców metody oszustw, czyli legenda na tzw. „wnuczka”, „pracownika banku”, „policjanta”, „pracowników społecznych”, oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przy pomocy fałszywych SMS-ów.

Oprócz głównego tematu spotkania mundurowi przypomnieli również o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania.

Średzcy policjanci stale przypominają i apelują:

Nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni. Nie pozwólmy, aby nasz krewny - senior został oszukany! Wypracujmy z najbliższymi i ustalmy własne metody, dzięki którym będzie można łatwo i szybko zweryfikować, czy członek rodziny znalazł się w tarapatach i potrzebuje pilnej pożyczki. Nie pozwólmy oszustom manipulować sobą i wodzić „za nos”.

Jak możemy pomóc seniorom?

  • Ciągle przypominajmy, że w przypadku jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego z prośbą o pomoc finansową, należy ją bezwzględnie sprawdzić, dzwoniąc na znany nam numer telefonu osoby najbliższej. Nigdy nie oddzwaniajmy na ostatni numer telefonu rozmowy przychodzącej.
  • Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie oszczędności najbliższym, pieniądze należy przekazać bezpośrednio krewnemu, bez pośredników. Nigdy nie wręczajmy swoich oszczędności osobom obcym.
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń konieczne jest natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc na numer 112.
  • Rozważmy zmianę numeru telefonu. Oszuści korzystają ze starych książek telefonicznych, typując imiona rzadko używane w obecnych czasach.
  • Zablokujmy połączenia z numerów zagranicznych operatorów. Jeśli do naszych bliskich nie dzwonią osoby spoza naszego kraju, zablokujmy połączenia z numerów innych niż posiadających prefiks 048, +48.
  • Załóżmy seniorom lokaty. Jeśli osoba starsza nie będzie posiadać większej ilości pieniędzy w domu, nie odda ich oszustowi.
  • Ostrzeżmy seniorów przed telefonami od osób podających się za policjantów, którzy twierdzą, że pracownik banku zamierza ich okraść. Przekonajmy ich, by skontaktowali się z krewnym, zanim zlikwidują lokaty, wezmą szybki kredyt, czy wypłacą pieniądze z kont.

Wspólnie zatroszczmy się o naszych bliskich!

KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń

431 215707

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

handlo

warsztat 336224 px

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.