środa 29.06.2022

Imieniny: Piotra Pawła

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Oświadczenie Zarządu Powiatu ws. koszenia trawy na pasach zieleni
Powiat Średzki informuje, że na ostatnim posiedzeniu Zarządu Powiatu w Środzie Śląskiej podjęto decyzję o ograniczeniu koszenia trawy na pasach zieleni w bieżącym roku. Koszenie będzie wykonywane w miejscach ograniczających widoczność i stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP


Pozostałe części zieleni pasa drogowego będą koszone z mniejszą częstotliwością w stosunku do poprzednich lat. Przy podejmowaniu decyzji zarząd kierował się kwestią ekonomii oraz aspektami ekologicznymi.

Powiat posiada w utrzymaniu około 360 km dróg. Jedno kompleksowe koszenie obejmujące pobocza, skarpy, rowy, przeciwskarpy oraz pasy zieleni wymaga przejechania przez ciągnik około 2880 km. Przy rekordowych cenach paliw i części zamiennych, a także biorąc pod uwagę rekordowe wydatki Powiatu na inwestycje drogowe we wszystkich pięciu gminach, koszenie traw na pasach zieleni w miejscach niezagrażających bezpieczeństwu jest w obecnym roku nieekonomiczne i generuje dodatkowe, wysokie koszty.

Niemniej istotny przy podejmowaniu decyzji był aspekt ekologiczny. Koszenie traw odsłania grunt, który szybciej wysycha i ulega erozji. Stanowisko w tej sprawie przyjęła już w 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: “W ostatnim czasie doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, podjęliśmy działania w ramach akcji "Stop suszy przy drogach". Polegać ona będzie w dużym uproszczeniu na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych. Dzięki temu przyczynimy się do minimalizowania skutków suszy poprzez umożliwienie retencji wody, poprawę utrzymania wilgotności w glebie, obniżenie temperatury powierzchni ziemi oraz zwiększenie powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla". Wysokie trawy mają także niezwykle istotny wpływ na utrzymanie i rozwój bioróżnorodności. Stanowią one siedlisko dla wielu gatunków rodzimych ssaków, a także owadów. Gładko skoszone pasy zieleni przy drogach to niemal “pustynia biologiczna”. Podobne stanowisko wyrażają ekolodzy.

 Na podstawie powyższych argumentów Zarząd Powiatu Średzkiego podjął decyzję o ograniczeniu zakresu koszenia traw w pasach zieleni do poboczy i rowów w miejscach ograniczających widoczność i stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.

(rfp)

 

 • OGAR powiedział(a) Więcej
  No tak. Wrzucam w skrócie, bo obrońca "Nie pr nie farm" chyba nie czytał akt.

  "W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie... 6 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  pazerność na kasę mi się wydaje go zgubiła, lepiej tego nie komentować 6 godzin temu.
 • Robot powiedział(a) Więcej
  Na nockach nie masz co robić? Na 4 brakuje części! 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…