poniedziałek 25.09.2023

Imieniny: Aurelii Ładysława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Pełna wrażeń wycieczka Klubu Europejskiego do Görlitz

Skomentuj17 czerwca członkowie i opiekunowie Klubu Europejskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej udali się pociągiem na wycieczkę do granicznego miasta Görlitz. Wyprawa była zwieńczeniem Jubileuszu 20-lecia klubu, który obchodziliśmy w tym roku szkolnym.


Fot. Organizatorzy Fot. Organizatorzy


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowego dworca kolejowego, którego wnętrze z 1846 roku zachwyciło nas swoją urodą i sposobem urządzenia. Następnie udaliśmy się ulicą Berlińską do centrum zabytkowego grodu. Po drodze widzieliśmy gwiazdy na budowlach, które wchodzą w skład turystycznego szlaku Görliwood. To w tych miejscach nakręcono  plany filmowe do dzieł sztuki kinowej, jak do „Lektora”, „Bękartów wojny”, „Złodziejki książek” i słynnego oscarowego filmu „Grand Budapest Hotel”.

Na Placu Pocztowym zachwyciła nas znana fontanna „ Muschelmina” z XIX wieku oraz zabytkowa fasada Poczty. Idąc szlakiem zabytków zobaczyliśmy historyczne wieże: Marii Panny, Reichenbaską, Wołów, a także barbakan Keisertrutz oraz powszechnie znany, wielce wykwintny Dom towarowy, w którego wnętrzach nakręcono wiele dzieł filmowych.

Na Rynku Dolnym zwiedziliśmy Kościół Mariacki z XV wieku, szereg zabytkowych  kamieniczek, w których mieszczą się butiki, sklepiki, kawiarenki oraz instytucje kulturalne. Wstąpiliśmy do popularnego sklepiku z musztardami, gdzie można kupić kilkadziesiąt rodzajów musztardy o rozmaitych smakach. Obejrzeliśmy również otwarty przez cały rok Dom Bożego Narodzenia z ciekawymi ozdobami, zabawkami i dekoracjami świątecznymi. Nasze zainteresowanie wzbudził Stary Ratusz wraz z zabytkowym zegarem i rzeźbą Temidy. Wstąpiliśmy też do Muzeum Śląskiego, gdzie zarówno w języku niemieckim i polskim  można uzyskać informacje o historii, kulturze i ważnych postaciach naszego regionu. Następnie zwiedziliśmy Rynek Górny z fontanną Neptuna, domy halowe, słynną Aptekę ratuszową z zegarami słonecznymi, Noawy Ratusz z 1903 roku oraz kamieniczkę z Łukiem szeptów. Ku naszemu zaskoczeniu na placu pod Nowym Ratuszem obejrzeliśmy na żywo sceny z planu filmowego, którego akcja toczy się w okresie drugiej wojny światowej. Zwiedziliśmy również ewangelicki kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Farę św. Piotra i Pawła oraz Most Staromiejski oraz byliśmy na pysznym śląskim obiedzie.

Nasze zwiedzanie zakończyliśmy pod miejscem upamiętniającym Powstanie ludowe z 17 czerwca 1953 roku, które zostało krwawo stłumione  przez władze Niemieckiej Republiki Ludowej, a było ono wyrazem krzyku i sprzeciwu przeciwko komunistycznej władzy.

Wróciliśmy z podróży zagranicznej pełni wrażeń i szczęśliwi, że mogliśmy w taki sposób uczcić nasz Jubileusz.

Görlitz zachwyca zabytkami, czystością, gościnnością i kulturą obsługi turystów.

Polecamy wszystkim wyjazdy do naszych zachodnich sąsiadów.

Opiekunowie KE 
Ewa Ek i Paweł Wenderski
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

taxi stas

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.