poniedziałek 18.01.2021

Imieniny: Małgorzaty Piotra

„Pieszy kontra pojazd” - policyjne działania na drogach powiatu średzkiego

„Pieszy kontra pojazd” - policyjne działania na drogach powiatu średzkiego

Cz, 10.12.2020 10:21

Średzcy policjanci przez najbliższe dwa dni prowadzić będą wzmożone działania kontrolne pod nazwą „Pieszy kontra pojazd”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na niezgodne z obowiązującymi przepisami zachowania zarówno osób pieszych, jak również kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.Głównym celem prowadzonych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, sprawdzać będą zachowania pieszych oraz kierujących pojazdami względem siebie.

Należy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu dla pieszych, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia bądź giną. Nie bez powodu piesi i rowerzyści są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu, czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Dlatego w dużej mierze sami muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do obwiązujących przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważnym aspektem decydującym często o bezpieczeństwie pieszych jest stosowanie przez nich elementów odblaskowych, dzięki którym po prostu są widoczni, a na pewno lepiej widoczni na drodze i tym samym bardziej bezpieczni.

Ważne jest również, aby przez jezdnię przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Niestety mimo wielu apeli, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Najczęściej popełnianym przez kierujących pojazdami wykroczeniem jest przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy. Niestety również piesi zapominają o obowiązujących ich przepisach i nie dbają o swoje bezpieczeństwo przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub bez koniecznego momentu zatrzymania się zanim postawią nogę na przejściu dla pieszych nie upewniwszy się uprzednio, czy nic nie jedzie.

Musimy pamiętać, że obecna pora roku ma bardzo duże znaczenie dla sposobu poruszania się pojazdów po drodze. Zalegający śnieg, błoto pośniegowe, mokra i śliska nawierzchnia powodują, że droga hamowania pojazdów wydłuża się, a kierowcy muszą dostosować sposób jazdy do wymagających przecież warunków panujących na drodze.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg średzcy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest w głównej mierze zależne od nas samych.

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Marianna powiedział(a) Więcej
  Temat zainteresował dwie(2) osoby, 8 godzin temu.
 • Marian powiedział(a) Więcej
  A prawicowego gdzie? 8 godzin temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  To PO rządzi szczepieniami.Nie wiedziałam. 8 godzin temu.
 • Pacjentka powiedział(a) Więcej
  Dlaczego największa prywatna przychodnia, spółka PULS w Środzie nie podjęła się szczepienia swoich... 8 godzin temu.
 • dfvg powiedział(a) Więcej
  Wiecznie tam wypadki..... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Artykuły sponsorowane

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 17.01.2021 20:00 CET Until: 18.01.2021 09:00 CETpolski: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h. Spodziewaj się utrudnień. Niska temperatury powietrza może stanowić zagroże... więcej informacji.

0
RAZEM