czwartek 23.09.2021

Imieniny: Bogusława Tekli

Placówka jak prawdziwy dom

Placówka jak prawdziwy dom

Pt, 02.04.2021 11:14

Pandemia koronawirusa bardzo zmieniła nasze życie i otoczenie. Odczuł to Środowiskowy Dom Samopomocy z siedzibą w Środzie Śląskiej i filią w Piersnie, który mimo coraz większych restrykcji wciąż stara się jak najbardziej zadbać o swoich podopiecznych.


Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką pobytu dziennego dla 70 niepełnosprawnych osób z powiatu średzkiego. To jednostka organizacyjna Powiatu, która składa się z dwóch ośrodków: w Środzie Śląskiej i w Piersnie, otwartych od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. W placówce podopieczni mają zapewnioną opiekę, pomoc i wsparcie, terapię zajęciową, usprawniająco-ruchową, poradnictwo pedagogiczne, psychologiczne i prace socjalne. Celem tych działań jest usamodzielnianie uczestników, ich aktywizacja i szeroko rozumiana integracja społeczna.

W ostatnim roku z powodu pandemii placówka musiała ograniczyć m.in. organizację większych imprez i wydarzeń. Co sprawiło, że z jeszcze większym rozrzewnieniem wspominane są organizowane przez nią pikniki integracyjne czy Bożonarodzeniowe Jasełka.

Z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności i w mniejszych grupach udaje się organizować zajęcia stałe. Domownicy z obu placówek mają do swojej dyspozycji m.in. pracownię muzyczną, stolarską, bukieciarską, komputerową, arteterapii, krawiecką, biblioterapii oraz pokój gier. Dyrekcja i kadra placówki bardzo dba, aby domownicy nie nudzili się. –  Najtrudniejszy był dla nas początek pandemii. Przez dwa miesiące decyzją wojewody działalność wszystkich placówek została zawieszona. Pozostaliśmy z naszymi domownikami w kontakcie telefonicznym i online, ale mimo wszystko był to dla nas trudny czas. Teraz, po roku funkcjonowania różnych obostrzeń, już się w tej nowej rzeczywistości odnajdujemy – mówi Jadwiga Bodniewicz, dyrektor placówki.

Kiedy odwiedziliśmy placówkę w Środzie Śląskiej akurat odbywały się zajęcia plastyczne, na których domownicy ozdabiali pisanki. W sali muzycznej trwały próby. Kadra i domownicy z prawdziwą radością oprowadzili nas po swoim domu, pokazując stworzone prace i opowiadając o procesie ich powstawania. W pracowni społecznej trwały konsultacje indywidualne. Tutaj podopieczni ŚDS uczą się m.in. pisać pisma urzędowe, umawiać na na e-poradę czy zarządzać swoim budżetem. - W naszej pracowni dyskutujemy też o bieżących wydarzeniach ze świata, sposobach rozwiązywania konfliktów, emocjach czy też dbaniu o siebie w czasie pandemii - informuje Małgorzata Michalska-Kuśnierz. Z wielkim przejęciem domownicy pokazali nam swoją nową matę interaktywną, z 40 różnymi grami i zabawami poprawiającymi sprawność ruchową. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pracownia komputerowa. 

Prace domowników można podziwiać w zamieszczonej poniżej galerii. Warto dodać, że wielokrotnie dzieła naszych domowników (witraże, grafiki, obrazy, paczłorki) zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pt. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. To prestiżowy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Oprócz zajęć stałych udało się w ostatnim czasie zorganizować kilka mniejszych wydarzeń. Z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności w lutym domownicy w swoim gronie świętowali Walentynki i podziwiali sztuczki zaproszonego na tę okazję iluzjonisty. Mnóstwo emocji dostarczyły domownikom obchody Dnia Kobiety i Mężczyzny. Były konkursy i zagadki, kalambury, popisy wokalne, a także wspólne oglądanie zdjęć z wcześniejszych imprez i spotkań. Nie zabrakło też kwiatów dla pań i czekoladek dla panów.

Dużo śmiechu towarzyszyło lokalnej wersji „Twoja twarz brzmi znajomo”. Swój talent domownikom zaprezentowali m.in. Tina Turner, Vondrackova i Denis Russo. W postacie te wcielili się opiekunowie, ale domownikom także nie brakuje talentu aktorskiego. W 2020 roku przygotowali i wystawili dwie sztuki, jedną w ramach programu unijnego „Aktywny powiat”. Mimo pandemii udało się też zorganizować trzy turnusy rehabilitacyjne w Ustroniu Morskim i Sarbinowie oraz trzydniową wycieczkę do Karpacza.

W minionym roku Środowiskowy Dom Samopomocy nie mógł uczcić Bożego Narodzenia tradycyjnymi Jasełkami, ale domownicy nagrali kilka kolęd, które umieścili na swoim facebooku. Od roku placówka posiada bowiem stronę na tym portalu, na której dokumentuje swoje działania. Również zbliżająca się Wielkanoc będzie obchodzona symbolicznie. W pracowni bukieciarstwa przygotowano stroiki, które trafiły do rodzin domowników i przyjaciół placówki, w tym lokalnych władz.

To wszystko by się nie działo, gdyby nie atmosfera, która tu panuje. Wszyscy są życzliwi, lubią się, a nasza kadra wie jak i czym zainteresować domowników, jak dotrzeć do każdego z nich, zmotywować do działania. U nas każdy domownik czuje się ważny i zdolny. U nas nie ma barier, choć niestety istnieją gdzie indziej, i naszym zdaniem jest je niwelować. Teraz w dobie pandemii i mając w pamięci zeszłoroczne zamknięcie placówki jeszcze bardziej doceniamy swoje towarzystwo, organizowane zajęcia, spotkania i cieszymy się tym - podsumowuje Jadwiga Bodniewicz.

Dyrekcja placówki nie zapomina też o tej bardziej przyziemnej, materialnej stronie życia. W czasie, kiedy placówka była nieczynna udało się przeprowadzić trzy remonty. Najpierw wyremontowano parter budynku w Piersnie i mieszczącą się tam kuchnię i jadalnię. Później w Środzie Śląskiej naprawiono dach i odmalowano kuchnię i jadalnię. Trzeci etap objął adaptację pomieszczeń po Zespole ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. W byłych biurach powstał kącik wyciszeń, salon gier i minibiblioteka.

Można powiedzieć, że domownicy ze Środowiskowego Domu Pomocy nie mogliby już dostać więcej w swoich placówkach. Mają oddaną kadrę, fachową opiekę, ciekawe zajęcia i wspaniałe warunki do spędzania tam czasu.   

OLO / fot. OLO

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Obserwator powiedział(a) Więcej
  no niesamowite... Budżet obywatelski w wykonaniu Adasia.... Śmiech na sali!!! Kpina?! To za... 12 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  Pani Hela, legenda przedszkola w Ciechowie. Wszystkiego najlepszego ! 12 godzin temu.
 • Uczeń powiedział(a) Więcej
  Czy Pan Burmistrz też był tak wyróżniany jako uczeń średzki? 13 godzin temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  A kto to ci dwaj z łańcuchami z USC? 13 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 22.09.2021 / 15:03

Mnóstwo zajęć w średzkim Domu Kultury!

Domu Kultury w Środzie Śląskiej w sezonie 2021/2022 przygotował szereg zajęć rozwijających talenty i umiejętności. Zachęcamy do zapoznania się z…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…