piątek 26.02.2021

Imieniny: Mirosława Aleksandra

Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

Pn, 21.12.2020 19:00

24 projekty za 35 mln zł zrealizował w tym roku Powiat Średzki. 81 procent tej kwoty pozyskano ze środków zewnętrznych. – To bardzo dobry wynik – ocenia starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.Informacja o pozyskanych środkach zewnętrznych w 2020 roku była jednym z punktów obrad grudniowej sesji rady powiatu. Zestawienie przygotował Marcin Brzeziński, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu. Najkrótsza charakterystyka za ten rok przedstawia się następująco:

 •     24 projekty
 •     wartość projektów:  34 990 730 zł
 •     wartość dofinansowania:  28 559 724 zł
 •     dotacje od gmin powiatu: 3 208 370 zł
 •     środki wpłacone na konto Powiatu: 12 987 048 zł

9 008 180 zł na CeKA

Zrealizowane zadania można podzielić na trzy grupy: inwestycyjne, edukacyjne i społeczne. Listę inwestycyjnych otwiera Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Projekt zrealizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 kosztował 9 mln zł, z czego 7,26 mln wyniosło dofinansowanie (80 proc. wartości inwestycji!). 6,5 mln zł kosztował remont drogi Prężyce-Lenartowice-Księginice, 4,4 mln zł droga powiatowa przez Karczyce, a 2 mln odcinek Piekary-Konary. Na zadania te otrzymano dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparły je również partnerskie samorządy tj. Kostomłoty, Miękinia i Udanin, zgodnie z zasadą po 50 proc. kwoty nieobjętej dotacją. W ramach Tarczy dla Samorządów, mającej ożywić lokalną gospodarkę, Powiat otrzymał 6,5 mln zł, które przeznaczy na modernizację budynku szpitala, powiatowych szkół oraz remonty dróg.

Wsparcie dla szkół i osób niepełnosprawnych

Wśród projektów edukacyjnych najkosztowniejszy to: „Powiat Średzki kształci zawodowo i profesjonalnie”. Jego wartość to aż 3,3 mln zł, z czego 2,8 mln zł wyniosło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. 970 tys. zł kosztował inny projekt wpierający kształcenie zawodowe. Po ponad 300 tys. kosztowały projekty: Zintegrowani, Autobusem z domu do domu, Erazmus+ „Praktyki zagraniczne dla PZS nr 1”. Za przygotowanie i koordynację projektów  edukacyjnych odpowiada Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych starostwa.Realizacją projektów społecznych zajmuje się przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej. W 2020 roku placówka zrealizowała pięć projektów o łącznej wartości 1,4 mln zł. Najkosztowniejszym z nich (wartość: 514 tys. zł, dofinansowanie: 432 tys. zł) był projekt „Aktywny Powiat” mający na celu aktywację osób niepełnosprawnych i biernych zawodowo.

Chodniki i komunikacja

W sprawozdaniu znalazła się również informacja o Programie Rozwoju Infrastruktury Drogowej Powiatu Średzkiego. Zadania nim objęte są finansowane po połowie przez Powiat oraz partnerski samorząd. W tym roku przebudowano cztery chodniki. Wartość tych inwestycji to 702 tys. zł, kwota gminnych dotacji: 351 tys. zł. Od początku programu tj. 2018 roku wybudowano 5,5 km chodników, w tym roku 1,4 km. W 2020 roku udało się pozyskać środki na dofinansowanie przewozów autokarowych. Dzięki rządowej dotacji o wartości 845 tys. zł. oraz wsparciu gmin udało się uruchomić siedem nowych połączeń komunikacyjnych na terenie powiatu.

Obiecujące zestawienie

– Analizując tegoroczne sprawozdanie warto zwrócić uwagę na kwotę środków zewnętrznych, która wpłynęła do budżetu powiatu. To niemal 13 mln zł. Porównując kwotę pozyskanych środków zewnętrznych w 2018, 2019 i trzech kwartałach 2020 roku, z innymi samorządami z naszego powiatu, skuteczniejsza w pozyskaniu środków jest tylko Gmina Miękinia, która odnotowała wpływy z tytułu dochodów majątkowych na poziomie ponad 38,5 mln zł. Powiat Średzki plasuje się na drugim miejscu z sumą 29,2 mln zł, wyprzedzając gminę Środa Śląska - 23,8 mln zł i pozostałe gminy. Warto przy tym podkreślić, że budżet Miękini i Środy Śląskiej jest ponad dwukrotnie większy od naszego, a to oznacza, że  możliwości tych samorządów są dużo większe – mówi Marcin Brzeziński, autor opracowania, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu.

Władze powiatu zadowolone 

Czy władze powiatu są zadowolone z pozyskanych kwot? – To bardzo dobry wynik. Tym bardziej, że był to ciężki rok, na którym swoje piętno odcisnęła pandemia COVID-19. Pomimo całkowitej zmiany rzeczywistości staramy się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Pozyskaliśmy środki na przyszłe projekty drogowe tj. Piekary-Konary oraz Lenartowice-Księginice i czekamy na wyniki kolejnego naboru do Funduszu Dróg Samorządowych. Uruchomiliśmy komunikację powiatową, opartą na dialogu i współpracy samorządów i przewoźników. Pozyskaliśmy środki na remont budynku szpitala i reaktywację działalności medycznej. Mamy więc jasno określone priorytety i kierunki działania, które zamierzamy zrealizować pomimo trudności – podsumowuje sprawozdanie o pozyskanych środkach starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz.

(rfp)

W załączeniu sprawozdanie z pozyskanych środków oraz prezentacja multimedialna.

Załączniki (pdf)

powiat porownanie
powrót na górę
 • Łysy z brazzers powiedział(a) Więcej
  Kto do Pani dzwonił? Proszę konkrety?  7 minut temu.
 • Łysy z brazzers powiedział(a) Więcej
  No właśnie, chyba Pani jako jedna z niewielu myśli, że gmina się rozwija. I właśnie są to tylko... 7 minut temu.
 • Joanna powiedział(a) Więcej
  Do mnie też dzwonił  21.II.2021 r /niedziela/godz.17,52 na telefon stacjonarny właśnie ten numer 41 336... 4 godziny temu.
 • Zadowolona powiedział(a) Więcej
  To chyba przesada  !!!! Ten Pan chyba przekreślony !!!! Już pokazał swoje rządy i mu podziękowano .... 5 godzin temu.
 • Krz powiedział(a) Więcej
  Na szczęście on nie musi być jakimś Krajewskim. 7 godzin temu.
 • z miasta powiedział(a) Więcej
  do mnie ostatnio dzwonił kilka razy na komórkowy i stacjonarny - chyba nie notuje gdzie dzwoni :-) 8 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM