środa 20.01.2021

Imieniny: Fabiana Sebastiana

Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

Powiat aktywnie aplikuje o środki zewnętrzne

Pn, 21.12.2020 19:00

24 projekty za 35 mln zł zrealizował w tym roku Powiat Średzki. 81 procent tej kwoty pozyskano ze środków zewnętrznych. – To bardzo dobry wynik – ocenia starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.Informacja o pozyskanych środkach zewnętrznych w 2020 roku była jednym z punktów obrad grudniowej sesji rady powiatu. Zestawienie przygotował Marcin Brzeziński, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu. Najkrótsza charakterystyka za ten rok przedstawia się następująco:

 •     24 projekty
 •     wartość projektów:  34 990 730 zł
 •     wartość dofinansowania:  28 559 724 zł
 •     dotacje od gmin powiatu: 3 208 370 zł
 •     środki wpłacone na konto Powiatu: 12 987 048 zł

9 008 180 zł na CeKA

Zrealizowane zadania można podzielić na trzy grupy: inwestycyjne, edukacyjne i społeczne. Listę inwestycyjnych otwiera Utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Projekt zrealizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 kosztował 9 mln zł, z czego 7,26 mln wyniosło dofinansowanie (80 proc. wartości inwestycji!). 6,5 mln zł kosztował remont drogi Prężyce-Lenartowice-Księginice, 4,4 mln zł droga powiatowa przez Karczyce, a 2 mln odcinek Piekary-Konary. Na zadania te otrzymano dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparły je również partnerskie samorządy tj. Kostomłoty, Miękinia i Udanin, zgodnie z zasadą po 50 proc. kwoty nieobjętej dotacją. W ramach Tarczy dla Samorządów, mającej ożywić lokalną gospodarkę, Powiat otrzymał 6,5 mln zł, które przeznaczy na modernizację budynku szpitala, powiatowych szkół oraz remonty dróg.

Wsparcie dla szkół i osób niepełnosprawnych

Wśród projektów edukacyjnych najkosztowniejszy to: „Powiat Średzki kształci zawodowo i profesjonalnie”. Jego wartość to aż 3,3 mln zł, z czego 2,8 mln zł wyniosło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. 970 tys. zł kosztował inny projekt wpierający kształcenie zawodowe. Po ponad 300 tys. kosztowały projekty: Zintegrowani, Autobusem z domu do domu, Erazmus+ „Praktyki zagraniczne dla PZS nr 1”. Za przygotowanie i koordynację projektów  edukacyjnych odpowiada Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych starostwa.Realizacją projektów społecznych zajmuje się przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej. W 2020 roku placówka zrealizowała pięć projektów o łącznej wartości 1,4 mln zł. Najkosztowniejszym z nich (wartość: 514 tys. zł, dofinansowanie: 432 tys. zł) był projekt „Aktywny Powiat” mający na celu aktywację osób niepełnosprawnych i biernych zawodowo.

Chodniki i komunikacja

W sprawozdaniu znalazła się również informacja o Programie Rozwoju Infrastruktury Drogowej Powiatu Średzkiego. Zadania nim objęte są finansowane po połowie przez Powiat oraz partnerski samorząd. W tym roku przebudowano cztery chodniki. Wartość tych inwestycji to 702 tys. zł, kwota gminnych dotacji: 351 tys. zł. Od początku programu tj. 2018 roku wybudowano 5,5 km chodników, w tym roku 1,4 km. W 2020 roku udało się pozyskać środki na dofinansowanie przewozów autokarowych. Dzięki rządowej dotacji o wartości 845 tys. zł. oraz wsparciu gmin udało się uruchomić siedem nowych połączeń komunikacyjnych na terenie powiatu.

Obiecujące zestawienie

– Analizując tegoroczne sprawozdanie warto zwrócić uwagę na kwotę środków zewnętrznych, która wpłynęła do budżetu powiatu. To niemal 13 mln zł. Porównując kwotę pozyskanych środków zewnętrznych w 2018, 2019 i trzech kwartałach 2020 roku, z innymi samorządami z naszego powiatu, skuteczniejsza w pozyskaniu środków jest tylko Gmina Miękinia, która odnotowała wpływy z tytułu dochodów majątkowych na poziomie ponad 38,5 mln zł. Powiat Średzki plasuje się na drugim miejscu z sumą 29,2 mln zł, wyprzedzając gminę Środa Śląska - 23,8 mln zł i pozostałe gminy. Warto przy tym podkreślić, że budżet Miękini i Środy Śląskiej jest ponad dwukrotnie większy od naszego, a to oznacza, że  możliwości tych samorządów są dużo większe – mówi Marcin Brzeziński, autor opracowania, kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu.

Władze powiatu zadowolone 

Czy władze powiatu są zadowolone z pozyskanych kwot? – To bardzo dobry wynik. Tym bardziej, że był to ciężki rok, na którym swoje piętno odcisnęła pandemia COVID-19. Pomimo całkowitej zmiany rzeczywistości staramy się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Pozyskaliśmy środki na przyszłe projekty drogowe tj. Piekary-Konary oraz Lenartowice-Księginice i czekamy na wyniki kolejnego naboru do Funduszu Dróg Samorządowych. Uruchomiliśmy komunikację powiatową, opartą na dialogu i współpracy samorządów i przewoźników. Pozyskaliśmy środki na remont budynku szpitala i reaktywację działalności medycznej. Mamy więc jasno określone priorytety i kierunki działania, które zamierzamy zrealizować pomimo trudności – podsumowuje sprawozdanie o pozyskanych środkach starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz.

(rfp)

W załączeniu sprawozdanie z pozyskanych środków oraz prezentacja multimedialna.

Załączniki (pdf)

powiat porownanie
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Czy ogród jest ogrodzony? 13 minut temu.
 • Jan powiedział(a) Więcej
  Ksiażki leżaly sobie spokojnie w szafie dzialu promocji Urzedu Miejskiego. Spokojnie -  jak to w dziale promocji. 3 godziny temu.
 • Ala powiedział(a) Więcej
  Zgadzam sie!
  A grunty jakie drogie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 3 godziny temu.
 • Duduś powiedział(a) Więcej
  Ksiażka zostala wydana w 2012r i do 2019 leżala sobie w szafie za jakimiś papierami. Ja ją kupilem 2013 za... 5 godzin temu.
 • Jarek powiedział(a) Więcej
  Ototo to to dokładnie też brak mówię,chytry traci podwójnie jak się idzie od dołu ulicą Legnicką to... 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM