sobota 09.12.2023

Imieniny: Wiesława Leokadii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Powiat Średzki liderem w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych

SkomentujPo raz drugi z rzędu Powiat Średzki otrzymał wyróżnienie w ogólnokrajowym rankingu “Lider w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych” organizowanym przez Forum Miasteczek Polskich. Certyfikat z rąk kapituły odebrali w Warszawie skarbniczka powiatu Elżbieta Czarnota oraz kierownik Wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu Marcin Brzeziński.


Fot. RFP Fot. RFP


Ranking dedykowany jest jednostkom samorządu terytorialnego, a tegoroczna edycja obejmowała lata 2021-2022. Jego organizatorzy brali pod uwagę dane dotyczące wykonania dochodów pozyskanych z zagranicznych i krajowych środków zewnętrznych oraz liczby zakończonych programów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Dane poszczególnych jednostek samorządu były porównywane w przeliczeniu na ilość mieszkańców.

Jak Powiat Średzki wypadał w porównaniu z lokalnymi samorządami?

Jednym z najwiarygodniejszych źródeł informacji o dochodach i wydatkach JST są sprawozdania przekazywane do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Wskazują one rzeczywistą realizację budżetu i zawierają dane faktyczne, z którymi ciężko polemizować. Poniżej prezentujemy Państwu wykonanie budżetów za cztery i pół roku bieżącej kadencji samorządu, tj. lata 2019, 2020, 2021, 2022 oraz sześć miesięcy roku 2023.

W zestawieniu z pięcioma Gminami z terenu powiatu średzkiego pod względem wykonania dochodów majątkowych Powiat Średzki zajął 2. miejsce, tuż za gminą Miękinia, osiągając przez 4,5 roku dochody majątkowe na poziomie 56,2 mln zł i wyprzedzając o ponad 8 mln zł Gminę Środa Śląska. Warto podkreślić, że Środa Śląska dysponowała w tym czasie budżetem niemal dwukrotnie większym. Poniżej tabela obrazująca wysokość dochodów majątkowych średzkich samorządów uzyskanych przez 4,5 roku.

Bardzo istotne przy tym zestawieniu jest wyszczególnienie, jaką wielkość dochodów stanowią dochody majątkowe dla budżetu samorządu. W tym aspekcie Powiat Średzki jest niewątpliwym liderem, ponieważ dochody majątkowe w jego budżecie stanowią aż 18,78%. Następne w kolejności samorządy to:
- Gmina Udanin - 15,27%,
- Gmina Malczyce - 11,69%,
- Gmina Miękinia - 10,18%,
- Gmina Środa Śląska - 8,37%,
- Gmina Kostomłoty - 8,01%.

Wielu doświadczonych samorządowców może przy tym zestawieniu zwrócić uwagę na fakt, że trudno porównywać budżet Powiatu z budżetami Gmin. W takim stwierdzeniu jest oczywiście sporo racji, dlatego dokonaliśmy również analizy wykonania i realizacji budżetów przez wszystkie dwadzieścia sześć Powiatów województwa dolnośląskiego. W tym miejscu podkreślić należy, że Powiat Średzki jest jednym z mniejszych powiatów w województwie i pod względem dochodów oraz wydatków zajmuje ogółem 23. miejsce.

Jak wygląda pod względem pozyskanych środków, czyli dochodów majątkowych?
Z kwotą 56,2 mln zł Powiat Średzki uplasował się na 6. miejscu, za takimi Powiatami jak wrocławski, kłodzki, oleśnicki, polkowicki czy lubiński. Powiaty te dysponują jednak budżetami ponad dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większymi, przez co trudno jest z nimi konkurować.

Ciekawe spojrzenie na sprawę rzuca zestawienie stosunku dochodów majątkowych do dochodów ogółem dla budżetu danego samorządu. W tym zestawieniu Powiat Średzki uplasował się na 2. miejscu, tuż za Powiatem Wrocławskim, co obrazuje tabela poniżej:

Zatem wyróżnienie otrzymane w ogólnopolskim rankingu potwierdzają liczby oraz zestawienia porównawcze z lokalnymi samorządami.

Powiat Średzki w obecnej kadencji bardzo dobrze wykorzystał wszystkie swoje szanse i możliwości. Zrealizowanych zostało wiele kluczowych, ale także wymagających zadań i inwestycji. Wybudowano i otwarto Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej. Zakupiono oraz wyremontowano budynek szpitala przy ulicy Kolejowej w Środzie Śląskiej, a gruntownej termomodernizacji poddane zostały budynki dwóch szkół. Przebudowanych zostało blisko 40 kilometrów powiatowych dróg. - Tego wszystkiego nie udałoby się osiągnąć bez współpracy Zarządu Powiatu z Radą, ale również z większością gmin, które wspierają nas w pozyskiwaniu środków i zapewniają także bardzo istotny przy realizacjach inwestycji drogowych wkład własny. To pozwala na przebudowę dwukrotnie dłuższych odcinków niż byłoby to możliwe w pojedynkę. Myślę i mam nadzieję, że nasze dobre wyniki są również dostrzegane przez mieszkańców powiatu - podsumowuje starosta Krzysztof Szałankiewicz.

(Powiat Średzki - RFP)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.12.2023 17:06 wrote:

Kupię ręczną zabytkową krajalnicę do wędlin z kołem zamachowym i ostrzałką, w każdym stanie. Tel.576-948-827…

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

Nie przegap tych artykułów.