czwartek 28.05.2020

Imieniny: Jaromira Justa

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Powiatowa komunikacja już we wrześniu!

Powiatowa komunikacja już we wrześniu!

03.04. 2019

Uruchomienie Średzkiej Komunikacji Publicznej w gminie Środa Śląska, w styczniu ubiegłego roku, zaburzyło funkcjonowanie komunikacji publicznej w całym powiecie.

Prywatni przewoźnicy sygnalizowali, że zostaną zmuszeni do likwidacji niektórych połączeń ze względu na ich nierentowność i tak się stało, a największym echem odbiła się likwidacja kursów PKS Polbus.

Od samego początku władze powiatu starały się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. W starostwie odbyło się kilka spotkań z udziałem przewoźników i przedstawicieli gmin, na których omówiono warianty działań. Temat komunikacji powrócił w styczniu tego roku, kiedy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór na działania dotyczące strategii niskoemisyjnych. Władze powiatu pomyślały o projekcie na zakup niskoemisyjnego taboru autobusów, złożonym w partnerstwie z gminami wiejskimi.

Początkowy entuzjazm jednak zgasł, bo okazało się, że regulamin naboru wyklucza możliwość zakupu pojazdów z silnikami spalinowymi np. diesel z normą euro 6. – Rozważaliśmy zakup autokarów hybrydowych, jednak ich wysoki koszt - na poziomie około 1,5 mln zł za sztukę oraz brak mniejszych hybrydowych busów wpłynęły na naszą decyzję o rezygnacji z pomysłu wspólnego projektu – mówi Grzegorz Pierzchalski, członek zarządu powiatu średzkiego zaangażowany w projekt. Wpływ na to miał również fakt, że powiatowa komunikacja publiczna, oparta o własny tabor, zakłóciłaby aktualnie panującą sytuację na rynku przewoźników prywatnych.

27 marca władze powiatu zorganizowały w starostwie kolejne spotkanie z przewoźnikami chętnymi do współpracy oraz przedstawicielami Średzkiej Komunikacji Publicznej. Spotkanie miało określić możliwości współpracy i stworzenia siatki dogodnych połączeń międzygminnych, umożliwiających dotarcie do siedziby powiatu tj.  Środy Śląskiej. – Jednym z ważniejszych powodów, dla których jesteśmy zdecydowani współpracować z lokalnymi przewoźnikami, jest umożliwienie naszej młodzieży dojazdu do szkół ponadpodstawowych, zlokalizowanych w Środzie Śląskiej i powrotu do domów po zajęciach – podkreślał na spotkaniu Grzegorz Pierzchalski.

Istotny wpływ na intensyfikację działań Powiatu w zakresie reaktywacji połączeń międzygminnych ma również projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. – Widzimy dużą szansę na poprawę częstotliwości, a także jakości przewozów pasażerskich z gmin wiejskich do siedziby powiatu, w oparciu o trójstronne współfinansowanie Powiat-Gminy-Państwo. Jesteśmy zdeterminowani, aby taką współpracę rozpocząć już we wrześniu tego roku – podsumowuje temat Pierzchalski.

(rfp) / fot. sp

 

 
Komentarzy (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

WRZESIEŃ JUŻ BYŁ PANIE PIERZCHALSKI,ZA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE MOŻNA WCISKAĆ KIT.

This comment was minimized by the moderator on the site

Super informacja.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

To chybaby to ten diler z Chomiaży Radosław K.??
Platforma Obywatelska - Dolce far NIENTE.
Co się dziwicie Obywatel Ruciński Adam odkąd pamiętam jeszcze ze szkoły lubił cyrk i robienie dużeg...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…